6 sportów dla początkujących idealnych na chłodne dni
Może się wydawać, że zimowa aura nie sprzyja aktywności fizycznej. Tymczasem okazuje się, że to właśnie o tej porze roku łatwiej jest wykonywać niektóre z ćwiczeń. Temperatura za oknem jest niższa, dlatego nasz organizm nie jest przegrzany. Poznaj sześć popularnych dyscyplin i rodzajów aktywności, które spodobają się nawet amatorom.
Czy ćwiczenia dla początkujących bez kondycji są istotne?
Dbając o zdrowie należy zwrócić uwagę nie tylko na to, jakie posiłki spożywamy, ale również na ilość czasu, którą poświęcamy na ruch. Siedzący tryb życia sprawia, że u większości ludzi występują problemy związane z bólem kręgosłupa lub nóg. Powodem może być brak aktywności fizycznej, dzięki której moglibyśmy utrzymać wysoki poziom sprawności aż do wieku starczego. Dlatego też nie należy lekceważyć codziennych ćwiczeń i przystąpić do nich już dzisiaj.
Ćwiczenia dla początkujących bez kondycji – co wybrać?
Wybór ćwiczeń zależny jest przede wszystkim od naszych upodobań i możliwości. Nie każdy jest urodzonym sportowcem, dlatego też warto wybrać taką dyscyplinę, która nie będzie sprawiała nam zbyt wielu problemów i nie narazi nas na kontuzję. Ćwiczenia dla początkujących bez kondycji powinny być proste i dopasowane czasowo do naszego dnia. Jeżeli nie możemy wykonywać aktywności fizycznej codziennie, to wyznaczmy trzy dni, w których wygospodarujemy godzinę lub dwie.
1. Nordic walking
To nic innego, jak popularne w ostatnim czasie chodzenie z kijkami. Jest to sport, który mogą uprawiać zarówno osoby młode, jak starsi ludzie. Ta prosta czynność pomaga w zachęceniu do regularnej aktywności fizycznej. Pomysł został zaczerpnięty z innej znanej dyscypliny – jazdy na nartach. Odpowiednio dobrane kijki pomagają zapobiegać występowaniu różnego rodzaju kontuzji. Nordic walking nie wymaga od ćwiczącego zbyt wiele, ponieważ ważna jest tutaj tylko technika trzymania kijów. Szybkość stawianych kroków można dostosować do własnych potrzeb. To jeden z prostszych i przyjemniejszych sportów, który można połączyć z codziennym spacerem[1].
2. Aerobik lub siłownia
To idealna opcja dla tych, którzy spędzają długie godziny w pracy. Często wystarczy zaledwie godzina spędzona każdego dnia w klubie fitness, aby utrzymać odpowiednią kondycję. Warto sprawdzić, które ćwiczenia są dla nas najbardziej odpowiednie lub skorzystać z usługi trenera personalnego.
3. Bieganie
To zapewne sport, który nie każdemu przypadnie do gustu, ale który może okazać się idealną alternatywą na okres jesienny. Niższa temperatura sprawia, że próbujemy rozgrzać się w naturalny sposób. Warto zacząć od tempa, które przypomina raczej szybki krok lub lekki trucht. Jak czuć się dobrze podczas biegania? Najlepiej zaprosić do tej czynności drugą osobę i starać się, aby wykonywane ruchy umożliwiała swobodną rozmowę.
4. Jazda na rowerze
To popularna alternatywa, która może zastąpić nam codzienne korzystanie z komunikacji miejskiej. Jeżeli do pracy nie musimy zakładać oficjalnego i niewygodnego stroju – zdecydujmy się na częste dojazdy z wykorzystaniem roweru.
5. Pływanie
To sport, którego często brakuje nam w chłodne dni. Okazuje się natomiast, że w większych i mniejszych miejscowościach znajduje się zazwyczaj komfortowa pływalnia, a wykupienie karnetu może być dobrym sposobem na zmotywowanie siebie lub bliskich do ćwiczeń.
6. Joga
To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie lubią zajęć w plenerze i zdecydowanie wolą ćwiczenia w domowym zaciszu.
[1] D. Gębka, K. Kędziora-Kornatowska, Korzyści z treningu zdrowotnego u osób w starszym wieku, Probl. Hig. Epidemiol. 2012, vol. 93, nr 2, s. 258.
Bibliografia:
- Bicka A, Kozdroń E. Aktywność ruchowa w stylu życia ludzi starszych, Ann UMCS Lublin 2003, LVIIII, Suppl. XIII, 13:61-65.
- Eberhard A. Wpływ wysiłków fizycznych na układ odpornościowy ludzi starszych. Medicina Sportiva 2004, 8, suppl. 2: 27-32.
- Gębka D., Kędziora-Kornatowska K., Korzyści z treningu zdrowotnego u osób w starszym wieku, Probl. Hig. Epidemiol. 2012, vol. 93, nr 2