Agmatyna – zastosowanie, korzyści, skutki uboczne. Czy została wycofana?
Agmatyna, znana również jako (4-aminobutyl)guanidyna, jest pochodną aminokwasów l-argininy. Ten przechowywany w neuronach związek (zwany także „super argininą”) wspomaga funkcje ośrodkowego układu nerwowego, głównie jako neuromodulator i neuroprzekaźnik.
Badania przeprowadzone na agmatynie ujawniają jej potencjał to poprawy objawów związanych z bólem neuropatycznym oraz zdolność do wspomagania leczenia uzależnienia od narkotyków. Agmatyna pomaga również regulować syntezę tlenku azotu (NO), reguluje też energię komórkową poprzez nadzorowanie funkcji metabolicznych poliaminy.
Agmatyna – korzyści zażywania
W kulturystyce i innych sportach agmatyna może przynieść następujące korzyści:
- Hamowanie syntezy tlenku azotu (NOS) co daje lepszą wydolność mięśni
- Więcej energii podczas treningu
- Rola nootropowa – pomoc w skupieniu myśli, zarządzaniu stresem i zdrowiu psychicznym
- Wspomaga zdrową wrażliwość na insulinę, wspiera odchudzanie i budowę mięśni
- Zwiększa apetyt nawet przy uczuciu sytości, ułatwiając osobom z niedowagą zwiększenie masy ciała i mięśni.
Agmatyna – rekomendowana dawka i spożycie
Agmatynę zażywa się każdego dnia. Rozsądna i skuteczna dawka agmatyny waga się od 1,6 do 6,4 mg na kilogram masy ciała. Równa się to:
60kg – 96 do 384 mg na dzień
70kg – 112 do 448 mg na dzień
80kg – 128 do 512 mg na dzień
90kg – 144 do 576 mg na dzień
100kg – 160 do 640 mg na dzień
110kg – 176 do 704 mg na dzień
120kg – 192 do 768 mg na dzień
Dla najlepszych rezultatów nie powinno się zażywać agmatyny razem z preparatami białkowymi. Mogą one spowolnić wchłanianie agmatyny, a tym samym zniwelować efekty jej działania.
Agmatyna a zmniejszanie bólu
Agmatyna może powodować krótkotrwałe ukojenie w bólu, ale tylko w odniesieniu do hiperalgezji cieplnej. Wydaje się, że agmatyna może zapewniać zmnieszenie stanów zapalnych i bólu neuropatycznego. Suplementacja agmatyną wykazuje również statystycznie istotny potencjał do zmniajszenia postrzeganego bólu.
Korzyść – potencjał poprawy jakości treningu, większe skupienie i zmniejszenie uczucia bólu, w tym bólu powstałego w wyniku stanu zapalnego.
Agmatyna a glukoza i insulina we krwi
Wykazano, że agmatyna aktywuje receptory imidazoliny. Aktywacja ta pomaga w redukcji poziomu glukozy we krwi, co z kolei wydaje się być powiązane ze zwiększonym poziomem beta-endorfiny. Beta-endorfina może zwiększyć pobór glukozy do tkanki mięśniowej, nawet w okresach braku aktywności. Inne badanie wykazało z kolei, że beta-endorfina pomaga wydzielać insulinę w trzustce.
Korzyść – zwiększona reakcja na insulinę pomaga w osiągnięciu szczuplejszej, bardziej muskularnej sylwetki.
Agmatyna a stres, niepokój i kortyzol
Wydaje się, że suplementacja agmatyną może pomóc w zwalczaniu negatywnego wpływu stresu. Ciało zwiększa produkcję agmatyny w okresie zwiększonego stresu, pozornie jako środek ochronny. Agmatine odgrywa również istotną rolę w zdolności mózgu do radzenia sobie ze stresem, działając na rzecz zmniejszenia lęków. Obniżenie stresu pomaga regulować poziomy kortyzolu w ciele, działając korzystnie dla zdrowia na niezliczone sposoby.
Korzyść – poprawa koncentracji, lepsze zdrowie i samopoczucie, a także odprężenie.
Agmatyna a depresja
Agmatyna wydaje się mieć właściwości przeciwdepresyjne. Umiarkowane dawki, choć nieco słabsze niż leki antydepresyjne, takie jak Tofranil (imipramina), wykazują obiecującą zdolność do poprawy nastroju i zmniejszenia lęku.
Korzyść – Potencjał poprawy stanu samopoczucia i obniżenia poziomu niepokoju. Może również pomóc w utrzymaniu motywacji do lepszego zdrowia i sprawności fizycznej.
L-arginina w kapsułkach
Kliknij i sprawdź ceny!
Agmatyna – skutki uboczne
- Zwiększony apetyt. Agmatyna wzmaga apetyt nawet wtedy, gdy jesteśmy syci. Sprawia to, że agmatyna jest lepszym wyborem przy budowaniu mięśni niż odchudzaniu.
- Dyskomfort żołądkowo – Chociaż wykazano, że agmatyna poprawia funkcjonowanie układu żołądkowo – jelitowego, to bardzo mały odsetek ludzi może doświadczyć niewielkiego dyskomfortu i nudności żołądkowo – jelitowych podczas codziennej suplementacji.
- Ograniczona wiedza o działaniu w dużych dawkach. Istnieje ograniczona liczba badań dotyczących dawkowania agmatyny powyżej 2600 mg na dobę. Chociaż wszystkie badania wskazują, że agmatyna jest raczej nietoksyczna, to nie ma powodu, aby przyjmować dawki wyższe niż 2600 mg. Większość naukowo uzasadnionych korzyści pochodzi przy dawkowaniu w zakresie od 500 do 2600 mg na dobę.
- Obniżenie ciśnienia krwi. Agmatyna może powodować rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co jest pożądane dla większości osób. Natomiast potencjalny spadek ciśnienia krwi może być niepożądany dla osób, które są obecnie leczone pod kątem niskiego ciśnienia krwi (niedociśnienie).
Agmatyna – często zadawane pytania
Czy agmatyna znajduje się w jedzeniu?
Jako uboczny produkt bakteryjny agmatynę możemy znaleźć w fermentowanych produktach spożywczych, takich jak wino piwo a nawet kawa instant. Stężenia te są jednak bardzo małe, znacznie niższe niż w suplementach agmatynowych.
Czy agmatyna i arginina to to samo?
Nie. Agmatyna jest pochodną argininy, aczkolwiek obie substancje mają tyle samo odkrytych korzyści. Arginina jest naszemu organizmowi niezbędna i wspiera wiele ważnych funkcji.
Z czym zażywać agmatynę?
Stosowanie agmatyny z dodatkiem hormonu wzrostu może być korzystne dla lepszych osiągów i wytrzymałości. Agmatynę można także zażywać z węglowodanami, co pomaga w rezystencji glikogenu.
Z czym nie zażywać agmatyny?
Niektóre badania wskazują, że l-arginina, l-cytrulina, johimbina, kwas D-asparaginowy i kreatyna mogą utrudniać wchłanianie i skuteczność agmatyny. Z tego powodu zaleca się unikanie stosowania agmatyny w tym samym czasie, co innych suplementów.
Czy Agmatyna została wycofana ze sprzedaży?
Tak, została wycofana w roku 2015. Przez Główny Inspektorat Sanitarny
Dlaczego Agmatyna została wycofana ze sprzedaży?
Ogólnie rzecz ujmując, Główny Inspektorat Sanitarny uznał, że nie istnieje wystarczająca liczba badań, potwierdzających, że suplement ten nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka.