Akcesoria rowerowe, czyli co może się przydać na rowerze?
Gdy już zaopatrzymy się w wymarzony, nowy rower, szybko staje się jasnym, że sam rower nie wystarczy. Jest bardzo wiele przydatnych, a często nawet koniecznych gadżetów do zakupienia na sam początek. Wiele usprawnień po prostu ułatwi i umili nam jazdę lub zwyczajnie dla niektórych są ważne, ze względu na znaczną poprawę wyglądu i prezencji naszego dwukołowego pojazdu.
Błotniki
Gdy kupujemy rower miejski, zazwyczaj jest on zaopatrzony w błotniki. Inaczej może to wyglądać w przypadku roweru górskiego czy trekkingowego. Czemu błotniki są takie ważne? Nawet jeśli nie planujemy jeździć rowerem w deszczową pogodę – zawsze może się ona zmienić. Lub właśnie przeciwnie – pogoda nie stanowi dla nas najmniejszego problemu. Dzięki błotnikom jazda w deszczu lub po nim nie stanowi tak dużego problemu, błoto nie sięgnie naszych ubrań.
Należy oczywiście pamiętać, że stopień ochrony zależy od jakości błotników i nie warto przesadnie na nich oszczędzać. Lepszy materiał, z którego będą zrobione lub mocniejsze uchwyty mogą w tym miejscu naprawdę wiele zmienić na naszą korzyść. W przypadku gdy zaoszczędzimy zbyt wiele – w rzeczywistości możemy właśnie stracić, bo słabe mocowanie może sprawić, że błotnik będzie telepał się podczas jazdy, a słabej jakości materiał łatwo może się połamać.
Oświetlenie
Posiadanie dobrych świateł w rowerze jest niesamowicie ważne dla naszego bezpieczeństwa na drodze. Zarówno abyśmy byli widoczni dla innych, jak i dla naszej własnej widoczności. Według prawa każdy rower zaopatrzony być powinien w światło odblaskowe z tyłu, czerwone światło z tyłu oraz białe lub żółte ciągłe światło z przodu pojazdu. Do najpopularniejszych oświetleń należą takie jak bateryjne diodowe czy bateryjne halogenowe, oraz już coraz mniej popularne (z powodu wielu wad) oświetlenie na dynamo.
Dzwonek
Niemalże obowiązkowy przy rowerze jest również dzwonek, który pozwoli nam na wydanie dostatecznie głośnego sygnału ostrzegawczego dla innych uczestników ruchu. Jest to zdecydowanie o wiele lepsze wyjście niż krzyczenie, by ludzie zeszli nam z drogi lub czekanie, aż pojawi się sposobność na przejazd obok nich. Ważne, aby wybrany dzwonek był głośny, ale raczej powinno się unikać w tym przypadku trąbki, która mogłaby swoim dźwiękiem kogoś przestraszyć.
Blokada rowerowa
Nikt nie chce, aby skradziono jego rower. Najlepszą ochroną jest zostawienie kogoś, kto będzie miał na niego oko i po prostu pilnowanie, jednak zazwyczaj nie jest to możliwe. Często okazuje się, że musimy pozostawić rower na chwilę, na przykład pod sklepem. Żadne zabezpieczenie nie da nam 100% pewności, że uchroni rower przed kradzieżą, jednak zakup solidnego zabezpieczenia sprawi, że zajmie to o wiele więcej czasu a może nawet będzie niemożliwe bez lepszego sprzętu. Trzeba jednak zwracać również uwagę do czego przypniemy nasz rower i nie zostawiać go na zbyt długo bez opieki – złodziej może okazać się spryty i odczepić tylko niektóre części jak światła, licznik czy nawet siodełko.
Narzędzia – pompka, dętka, klucze
Szczególnie gdy wybieramy się na dłuższą wycieczkę – niezbędnym zaopatrzeniem mogą okazać się narzędzia, które pozwolą samodzielnie naprawić usterkę, która uniemożliwia dalszą jazdę.
Zestaw kluczy może się nam przydać, gdy podczas wypadu rowerowego trzeba będzie obniżyć siodełko, bądź któraś ze śrub w rowerze poluzuje się i będzie wymagała dokręcenia. W tym celu warto mieć pod ręką wielofunkcyjny scyzoryk z narzędziami tego typu.
Może się również zdarzyć, że podczas przejażdżki pęknie dętka – trzeba ją będzie zatem wymienić. Aby uniknąć przykrych następstw, warto mieć kilka przy sobie. Podobnie niezbędna może okazać się pompka rowerowa, gdy złapiemy „flaka”. W sprzedaży łatwo można dostać mini pompki, poręczne i idealne do wożenia przy rowerze.
Licznik rowerowy i GPS
Jest to już gadżet, który nie jest konieczny, ale okazuje się niezwykle przydatny podczas jazdy. Może pokazywać godzinę oraz dystans jaki przejechaliśmy. Dobrze również wiedzieć w jakim tempie jedziemy, czy jaką średnią lub najwyższą prędkość osiągnęliśmy. W droższych modelach zamieszony jest także często przelicznik spalonych kalorii, naszego tętna czy temperatury powietrza.
Zapuszczając się gdzieś w nieznane lub na dłuższe wycieczki, dobrze mieć pod ręką GPS, który w razie gdy zabłądzimy lub zechcemy zmienić trasę – pomoże w znalezieniu najbardziej korzystnej drogi do domu.
Kosz na zakupy
Jeżeli rowerem często jeździmy na zakupy, warto zainwestować w rowerowy koszyk na zakupy, który znacznie ułatwi przewożenie toreb w wygodny i bezpieczny sposób. Taki kosz zamontowany z przodu sprawuje się idealnie, jeśli chodzi o lżejsze pakunki, jeśli natomiast chodzi o coś cięższego, lepiej jest przewozić na bagażniku z tyłu. Warto zastanowić się bagażnik czy kosz rowerowy – co wybrać?
Sakwy rowerowe
Jest to świetny sposób na wygodne przewożenie dodatkowego ładunku na naszym rowerze. Sakwy nie obciążają nas bezpośrednio, sprawiają, że mniejszy bagaż musimy wieźć np. w plecaku. Z powodzenia pomieszczą koce, ręczniki, jedzenie czy też narzędzia, które są przydatne a nawet niezbędne w razie awarii.
Akcesoria rowerowe
Kliknij i sprawdź ceny!
Kask
Może nie jest to gadżet bezpośrednio dla pojazdu, ale dla nas jak najbardziej konieczny. Niewiele osób lubi nosić kaski, jednak jest to ochrona, która może uchronić nasze zdrowie a nawet życie podczas możliwych wypadków. Kasków na rynku jest naprawdę wiele i można taki dobrać ze względu na gusta i wygodę. Praktyczne są takie kaski, które posiadają otwory wentylacyjne, dzięki którym w upalne dni nie będziemy nadmiernie się pocić.
Jest jeszcze wiele różnych gadżetów i z roku na rok pojawia się ich więcej, należy jednak podchodzić do zakupu ich ze zdrowym rozsądkiem, przeładowany „bajerami” rower nie będzie zbyt lekki i wygodny do korzystania a przecież to właśnie o wygodę i bezpieczeństwo nam chodzi.