Aktywność fizyczna a kształt i wygląd biustu
Na kształt i ogólny wygląd biustu wpływa bardzo wiele czynników, włącznie z kwestiami dotyczącymi wieku, genetyki, gospodarki hormonalnej czy diety. U każdej kobiety piersi mają też odmienną wielkość, pozycję na klatce i stosunek względem siebie, czyli symetrię. Nie bez znaczenia dla wyglądu biustu pozostaje również aktywność fizyczna.
Czynniki wpływające na wygląd biustu
Piersi składają się z tkanki gruczołowej oraz tłuszczowej, a także tkanki łącznej, naczyń krwionośnych i nerwów. Biust anatomicznie ułożony jest na mięśniu piersiowym, który rozciąga się od mostka do barku. Po środku znajduje się gruczoł piersiowy, połączony z przewodami mlecznymi oraz zakończony brodawką sutkową. W zależności od cyklu menstruacyjnego, wygląd biustu może się minimalnie zmieniać. Predyspozycje genetyczne decydują przede wszystkim o wielkości i kształcie piersi, a także jakości skóry. Na wielkość wpływa w dużym stopniu ilość tkanki tłuszczowej – im jest ona większa, tym bardziej okazały biust. W takim przypadku podnosi się również ciężar piersi, przez co łatwiej opadają. O ogólnej prezencji biustu decydują również czynniki zewnętrzne, czyli np. postawa ciała, dieta czy ćwiczenia.
Trening siłowy na poprawę wyglądu piersi
Biust podtrzymywany jest przez mięśnie klatki piersiowej oraz ramion, dlatego to właśnie nad tymi partiami trzeba pracować podczas treningów poprawiających wygląd piersi. Nie bez znaczenia pozostają też ćwiczenia mięśni pleców, karku i grzbietu, które odpowiadają za utrzymywanie właściwej postawy ciała. Na kondycję piersi bardzo dobrze wpływa wiele form aktywności, w tym wyciskanie na ławce, wiosłowanie czy trening z wykorzystaniem atlasu. Regularne ćwiczenia siłowe na biust nie przyczyniają się do powiększenia jego rozmiaru, ale zahamowują naturalne procesy utraty jędrności czy wiotczenia. Uwzględnienie odpowiednich aktywności w planie treningowym pozwala też na ustabilizowanie i wyeksponowanie piersi, dzięki czemu prezentują się one dużo atrakcyjniej.
Aktywność fizyczna i prawidłowa pielęgnacja biustu
Na kobiecy biust wiele czynników działa bardzo negatywnie. Jego wygląd zmienia się zarówno w okresie dojrzewania, jak i po ciąży i karmieniu piersią czy też podczas menopauzy. Niekorzystny wpływ na wygląd piersi mają promienie słoneczne, nadmiernie wysokie temperatury czy spanie na brzuchu. Aktywność fizyczna może pomóc w zachowaniu dobrej kondycji biustu, jednak ćwiczenia należy uzupełnić również właściwą pielęgnacją. W czasie kąpieli warto stosować naprzemienny masaż zimnym i ciepłym strumieniem wody, celem pobudzenia krążenia. Skórę piersi ujędrnić może odpowiedni produkt, np. krem Ovashape. Preparat ten jest łatwy w aplikacji, a przy tym bezpieczny w stosowaniu. Krem Ovashape działa również nawilżająco i może przyczynić się do zwiększenia rozmiarów biustu. Kluczowe dla utrzymania piersi w dobrym stanie jest ponadto noszenie prawidłowo dobranego stanika. Nie tylko uwydatni on zalety biustu i zapewni mu właściwą podporę, ale też zabezpieczy przed uciskiem oraz deformacją.
Ćwiczenia cardio a rozmiar piersi
Celem treningów cardio jest zwiększenie wydolności i odporności organizmu, a także zredukowanie masy ciała. Utrata wagi wynikająca z takiego treningu prowadzi do zmniejszenia tkanki tłuszczowej, która znajduje się również w piersiach. Kształt i rozmiar biustu uzależniony jest od jakości więzadeł podtrzymujących oraz grubości tkanki łącznej, jednak na jego formę wpływa także ilość tłuszczu. W przypadku zrzucenia wielu niepożądanych kilogramów, spadki wagi występują na całym ciele. Poprzez trening nie da się miejscowo zgubić tkanki tłuszczowej z wszystkich obszarów ciała i pozostawić jej na piersiach, dlatego odchudzanie wiąże się zwykle z redukcją rozmiaru biustu. Nie oznacza to jednak, że trening cardio jest niewskazany. Kluczowe znaczenie ma utrzymywanie odpowiedniej podaży kalorycznej oraz korzystanie z ćwiczeń siłowych, aby poza utratą masy ciała zadbać również o budowanie tkanki mięśniowej.