Angina bakteryjna – przyczyny, rozpoznanie, leczenie
Angina bakteryjna to infekcja wywoływana przez paciorkowce. Bakteryjny stan zapalny gardła wiąże się z wieloma objawami, takimi jak kaszel gorączka czy powiększenie węzłów chłonnych bądź migdałków. Angina bakteryjna to ciężka infekcja, która zawsze wymaga leczenia. Jakie są przyczyny anginy bakteryjnej? Po czym ją rozpoznać? Jak leczyć?
Angina bakteryjna – przyczyny
Bezpośrednią przyczyną anginy bakteryjnej są najczęściej bakterie paciorkowca. Niekiedy mogą być to również Arcanobacterium haemolyticum czy Fusobacterium necrophorum, choć są to zdecydowanie rzadsze przypadki. Angina może mieć również podłoże wirusowe i ten rodzaj infekcji występuje najczęściej. Okres największego narażenia na infekcje to jesień, zima i wczesna wiosna.1
Czynniki zwiększające pojawienia się anginy bakteryjnej to1:
- słaba odporność organizmu, zaburzenia w jej obrębie;
- wiek – na infekcję bardziej narażone są dzieci, szczególnie w wieku 5–15 lat;
- kontakt z inną osobą zakażoną (bakterie paciorkowca przenoszą się drogą kropelkową2, np. gdy korzysta się z tych samych, nieumytych naczyń).
Warunki fizjologiczne jamy ustnej są idealnym podłożem dla rozwoju bakterii. Zapewniają nie tylko odpowiednią wilgoć i ciepło, ale także bogactwo składników odżywczych. Dlatego też stany zapalne gardła są tak powszechną dolegliwością, gdyż bakterie bez trudu mogą się rozmnażać.3
Angina bakteryjna – objawy
Angina bakteryjna może być mylona z innymi stanami zapalnymi gardła. Jej właściwe rozpoznanie jest jednak kluczowe w doborze odpowiedniej metody leczenia. Dlatego warto wiedzieć, że m.in. w anginie bakteryjnej nie występuje kaszel. Jest on charakterystyczny dla anginy o podłożu wirusowym. Typowe objawy anginy bakteryjnej to4:
- powiększenie węzłów chłonnych,
- brzydki zapach wydobywający się z ust,
- bardzo silny ból gardła. Jego intensywność może być na tyle wysoka, że będzie utrudniać m.in. przełykanie silny i tym bardziej – spożywanie posiłków,
- nudności i wymioty,
- bóle brzucha,
- wysoka gorączka,
Dodatkowo dla anginy bakteryjnej typowa jest obecność białego nalotu na migdałkach, co wiąże się ze stanem zapalnym w ich obrębie.1 Podstawowym badaniem przy diagnozowaniu anginy bakteryjnej jest pobranie wymazu z gardła.4
Angina bakteryjna a wirusowa – różnice
Angina bakteryjna a wirusowa różnią się między sobą nie tylko przyczyną – typem patogenów odpowiedzialnych za infekcję – ale także przebiegiem i objawami. Przede wszystkim angina bakteryjna ma gwałtowniejszy przebieg. Oprócz tego nie występują objawy typowe dla infekcji wirusowej, czyli4:
- katar,
- kaszel,
- zapalenie spojówek,
- biegunka,
- osłabienie mięśni,
- chrypka,
- zapalenie spojówek.
Istotną różnicą między obiema infekcjami jest również fakt, iż angina wywołana przez wirusy nie wymaga leczenia antybiotykami. Natomiast w przypadku anginy bakteryjnej jest ono niezbędne.4
Angina bakteryjna – leczenie
Leczenie anginy bakteryjnej musi uwzględniać farmakoterapię, skierowaną na „zwalczanie” patogenów oraz terapię wspierającą, pomagającą m.in. złagodzić objawy. W leczeniu anginy bakteryjnej niezbędne jest przyjmowanie antybiotyków zgodnie z zaleceniami lekarza. Oprócz tego warto1:
- zadbać o odpoczynek w czasie infekcji,
- pamiętać o nawadnianiu organizmu.
Dodatkowo zaleca się także przyjmowanie leków łagodzących m.in. ból gardła, np. w postaci tabletek do ssania1, takich jak Chlorchinaldin. Lek zawiera chlorchinaldol działający przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwpierwotniakowo. Dzięki temu nieco łagodzi stany zapalne, co z kolei uśmierza ból. 5
Chlorchinaldin w anginie bakteryjnej – jak stosować?
W opakowaniu Chlorchinaldin ulotka informacyjna znajduje się wraz z produktem. Zamieszczone są na niej informacje między innymi odnośnie do tego, jak często stosować lek.
Warto przyjmować go zgodnie z zaleceniami producenta i nie przekraczać 10 tabletek w ciągu jednej doby. Tabletki zaleca się ssać co ok. 1–2 godziny, szczególnie w początkowej fazie infekcji.
Bibliografia:
- Sawiec P. i inni, Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna Praktyczna, 2021, dostęp: 17.03.2022.
- Gowin E., Horst–Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?, Farmacja Współczesna, 2012, 5.
- Abranches J., Zeng L. i inni, Biology of Oral Streptococci, Microbiology Spectrum, 2018,6.
- Dziekiewicz M., Radzikowski A., Angina paciorkowcowa – zasady diagnostyki i leczenia, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2016, 12.
- Charakterystyka Produktu Leczniczego, Chlorchinaldin dostęp: 30.03. 2022.