Bachata – charakterystyka, rodzaje, taniec, muzyka

Czym jest Bachata?

Bachata jest specyficznym rodzajem tańca i muzyki pochodzącym z Dominikany. W kwestii muzyki, styl ten jest niezwykle romantyczny oraz uczuciowy i raczej spokojny. Taniec opracowany na podstawie muzyki pozwala na bliższy kontakt dwojga ludzi, emanuje zmysłowością oraz seksapilem.

Współczesna bachata znacznie różni się od pierwotnej wersji, ponieważ wykorzystuje między innymi gitarę elektryczną, a jej rytm jest bardziej rutynowy i rytmiczny.

Nazwa „bachata” oznacza głównie dobrą zabawę, taniec oraz radość. Sporadycznie można się jednak spotkać, jak mieszkańcy Dominikany używają tego określenia w stosunku do śmierci.

Charakterystycznym instrumentem muzycznym dla bachaty jest guira – instrument perkusyjny wykonany z metalu.

Historia muzyki

Istnieją legendy, że bachata została stworzona przez służących, którzy grali ją na koniec dnia, wykazując tym samym zadowolenie z zakończonej pracy. Wykorzystywali do tego przedmioty, które były akurat dostępne – nie koniecznie instrumenty muzyczne.

Międzynarodowy rozgłos muzyka osiągnęła w 1992 roku dzięki Juanowi Luisowi Guerre, który otrzymał wówczas nagrodę Grammy za swój album „Bachata Rosa”. Jest to jednak kwestia sporna, ponieważ wielu jej przeciwników nie uznaje tego wydarzenia za początek rozgłosu muzyki. Uważają, że jedyne co łączy prawdziwą bachatę z albumem artysty, to nazwa. Na płycie nie ma bowiem ani jednego kawałka z charakterystyczną dla stylu muzyką.

Współcześnie największy do tej pory rozgłos odniosła piosenka „Obsesion” dominikańskiego zespołu Aventura. Stała się ona numerem jeden na listach przebojów całego świata, w tym również i Polski.

Znani bachateros

Osoby związane z tym konkretnym stylem muzycznym noszą nazwę bachateros. Do pierwszych, najbardziej znanych należą:

  • Jose Manuel Calderon
  • Luis Segura
  • Eladio Romero Santos
  • Edilio Paredes
  • Ramon Cordero
  • Rafael Encamacion

Współcześnie dużą popularnością cieszą się artyści tacy jak:

  • Zacarias Ferreira
  • Frank Reyes
  • Raulin Rodriguez
  • Monchy y Alexandra
  • Kat de Luna
  • Shakira
  • Domenic Marte
  • Xtreme
  • Leonardo Paniagua
  • Elvis Martinez
  • Los Toros Band
  • El Vinny
  • Joe Veras
  • Aventura

Bachata jako taniec – podstawowy podział

W kontekście tańca wyróżniamy 3 rodzaje bachaty: dominicana, sensual oraz moderna.

  1. Bachata Sensual – jak sama nazwa wskazuje, wskazana jest duża bliskość partnerów, wręcz intymność. Trzymanie jest zamknięte, a prowadzenie odbywa się za pomocą całego ciała. Szczególnie eksponowany jest tutaj ruch bioder i to na nich należy się skupić w pierwszej kolejności. Obserwujący mają wrażenie, że ciała wręcz falują. Tempo jest niekiedy umiarkowane, jednak najczęściej wolne. Styl ten należy do najtrudniejszych, uczy się więc go na zaawansowanych kursach nauki tańca. Można powiedzieć, że jest wręcz erotyczny.
  2. Bachata Dominicana – to oryginalny styl, który powstał na Dominikanie. Istnieje pewne podobieństwo pomiędzy tym konkretnym stylem, a innymi latynoskimi tańcami. Tempo jest najszybsze, a sam styl tańca charakteryzuje się dużą ilością półkroków i skomplikowaną pracą stóp.
  3. Bachata Moderna – jest radykalnym uproszczeniem wersji wcześniejszej. Piosenki w tym stylu są dużo wolniejsze, a kroki najmniej skomplikowane. Sprawia to, że właśnie bachata moderna jest najczęściej nauczana na kursach.

Bardziej szczegółowy podział bachaty jako tańca

  1. Bachatango – styl ten powstał z połączenia zmysłowości i rytmu bachaty, oraz pasji i elementów tanecznych tanga. W przeciwieństwie do tradycyjnego kroku bachaty w bok, w tym stylu odbywa się on w linii przód-tył. Charakteryzuje się dużą ilością kroczków i ozdobników, oczywiście przy muzyce z elementami tanga.
  2. Bachata Romantica – mniej erotyczna niż wersja sensual, jednakże równie zmysłowa i subtelna.
  3. Bachata tricks & dips – charakteryzuje się obecnością nieoczekiwanych, zaskakujących i oryginalnych figur tanecznych, do których mogą należeć m.in. wychylenia czy podnoszenia partnerki.  Występują szybkie zmiany tempa oraz efektowne kroki.
  4. Bachata show style – powstała na potrzeby turniejów i pokazów tanecznych. Ten styl jest niezwykle szybki i wzbogacony w oryginalne, wręcz akrobatyczne figury. Istnieje możliwość krótkiego, solowego pokazu partnerów w ramach tańca.
  5. Bachata Urbanstyle – mniej zmysłowa wersja, natomiast bardziej ostra i młodzieżowa. Powstała na skutek wkomponowania w całość elementów hip-hopu.

Podstawowe kroki taneczne

Podstawowy krok taneczny bachaty dominicany nazywany jest box step. Całość rozlicza się na 4. Schemat jest dość prosty i zwykle nie sprawia problemów podczas nauki. Można go opisać następująco: zaczynając prawą stopą, wykonujemy nią krok do boku. Następnie dostawiamy do niej nogę lewą i ponownie wykonujemy prawą nogą krok w prawo i dostawiamy lewą. Rytm 1-2-3. Na 4 unosimy lewą nogę do góry i delikatnie uderzamy palcami o podłoże, wykonując jednocześnie ruch biodrem w lewą stronę. Jest to cały schemat – po jego wykonaniu robimy dokładnie to samo na drugą stronę ciała.

Wskazany jest bardzo bliski kontakt ciał, powinny się one wręcz stykać ze sobą. Kontrowersję może budzić specyficzne połączenie nóg tańczących. Niekiedy prawa noga jest wsunięta niemal do połowy uda między nogami partnera.

Kto może uczyć się tego tańca?

Teoretycznie nie ma żadnych przeciwwskazań do nauki bachaty. Zainteresują się nią z pewnością miłośnicy muzyki latynoamerykańskiej oraz pasjonaci tańca jako aktywności ogólnej.

Dzięki prostym krokom nie przysparza trudności w nauce nawet mniej pojętnym osobom. Taniec ten daje dużą swobodę ruchów oraz umożliwia wyrażenie wewnętrznej zmysłowości. Każdy, przede wszystkim skryty w sobie człowiek, potrzebuje niekiedy sposoby, aby wyrazić swoje najgłębiej ukrywane emocje.

Bachata jest świetnym sposobem pozwalającym na zbliżenie się dwojga ludzi. Właśnie dzięki temu poleca się jej naukę osobom zakochanym lub będącym w długoletnim związku i chcącym jednocześnie rozgrzać atmosferę, pozbyć się rutyny czy uatrakcyjnić związek. Nie ma możliwości zatańczyć bachaty sztywno i z oporem. Wymagane jest całkowite rozluźnienie obu partnerów i wczucie się w gorący rytm.

Bachata jako sposób na ćwiczenia

Ludzie od zawsze starali się znaleźć aktywność fizyczną, która będzie pozwalała spalać kalorie, a przy tym będzie stanowiła świetną zabawę. Taką aktywnością może być także bachata. Falujące ruchy całego ciała sprawiają, że spalona zostaje tkanka tłuszczowa z każdej części ciała, obejmując nawet najbardziej problematyczne partie.

Zalety tańca

  1. Wysmuklenie sylwetki, pozbycie się nadprogramowych kalorii
  2. Zwiększenie sprawności fizycznej
  3. Zwiększenie giętkości całego ciała
  4. Poznanie wielu ciekawych osób
  5. Odnalezienie nowej pasji
  6. Poprawa nastroju i humoru
  7. Możliwość dobrej zabawy na imprezach okolicznościowych i tematycznych
  8. Zbliżenie się do partnera, stworzenie specyficznej i erotycznej więzi
Zostaw odpowiedź