Badminton- poradnik jak zacząć i jak wybrać rakietę
Badminton, obok tenisa, jest bezsprzecznie jedną z najbardziej rozwijających dyscyplin sportu. Rozwija tak wszechstronnie, że uprawiają go żołnierze i astronauci! Dzięki tej dyscyplinie sportowej znacznie wzrośnie nasza kondycja, siła i refleks. Podczas zajęć na sali kształtujemy wiele cech motorycznych w bezpieczny, mało kontuzjogenny sposób. Jak zacząć grać w badmintona? W jaki sposób wybrać rakietę do badmintona? Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się wszystkiego!
Badminton- sport dla…
…każdego! Zacząć uprawiać tę olimpijską dyscyplinę sportową może absolutnie każdy niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. W klubach sportowych organizowane są zajęcia dla nawet kilkuletnich zawodników, a na turniejach można spotkać seniorów w wieku około osiemdziesięciu lat! Nie ma tu żadnych ograniczeń- liczą się tylko nasze chęci.
Koszty
Badminton wcale nie jest drogim sportem. Największym wydatkiem są dobre buty, ponieważ właśnie dzięki nim możemy uniknąć większości bolesnych kontuzji. Rakiety i lotki można kupić w każdym sklepie sportowym. Pozostaje tylko wynajęcie hali- to koszt około kilkudziesięciu złotych do podziału na 2 lub 4 osoby.
Jak dobrać odpowiednią rakietę do badmintona?
Wybór rakiet jest dość ważny. Przede wszystkim to zakup na lata a nie na jeden sezon, wiec warto wybrać sprzęt z którym nie będziemy się męczyć. Przede wszystkim rakieta nie może być dłuższa niż 68cm oraz szersza niż 23cm.
Wybierając rakietę do badmintona należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak:
- Waga,
- Kształt,
- Sztywność,
- Balans,
- Wielkość gripu (rączki),
- Materiał wykonania.
Rakieta dla początkujących
Zawodnicy dopiero zaczynający swoją przygodę z badmintonem, zdecydowanie powinni wybierać rakiety uniwersalne. Rakieta powinna być średnio elastyczna lub elastyczne- dzięki temu gracz będzie miał więcej „mocy” w rakiecie. Dopiero po spędzeniu kilkudziesięciu godzinach na sali, zawodnik sam będzie mógł określić własny styl gry i zobaczyć różnicę między grą poszczególnymi rakietami. Należy pamiętać też, że rakieta przeznaczona dla młodego gracza powinna być stosunkowo lekka, co pozwoli uniknąć uczenia się złych nawyków.
Rakieta dla zaawansowanych
Doświadczony gracz zna już swoje preferencje, styl gry (ofensywny lub defensywny) i na tej podstawie może świadomie dokonać swojego wyboru. Przed zakupem najlepiej przetestować rakiety i w oparciu o to doświadczenie wybrać modle najlepszy dla nas.
Waga rakiety
Różne modele rakiet występują oczywiście w różnych wagach. Zazwyczaj jest to wartość samej ramy, bez naciągu oraz bez owijki. Różni producenci stosują inne system ważenia. Najpopularniejsza metoda oznaczenia wagi to system Yonex. Jego oznaczenia to 1U, 2U, 3U, 4U, do 5U, gdzie 1 jest najcięższa wartością, a 5 najlżejszą. Wartości wyrażone w gramach prezentują się w następujący sposób:
- 1U od 95 do 100 g,
- 2U od 90 do 94 g,
- 3U od 85 do 89 g,
- 4U od 80 do 84 g,
- 5U od 75 do 79 g.
Cechy lżejszych rakiet
Dzięki używaniu lżejszych rakiet można bardzo szybko wykonać zamach. Czas reakcji na zagranie przeciwnika jest również bardzo szybki, a sama rakieta jest bardzo zwrotna. Niestety mają one jeden duży minus- są zdecydowanie mniej stabilne w porównaniu do cięższych rakiet.
Cechy cięższych rakiet
Rakiety cięższe (U1/2) są mało zwrotne i zdecydowanie wydłużają czas reakcji na zagrania przeciwnika. Są jednak dużo bardziej stabilne i gwarantują zauważalnie większą siłę uderzenia.
Największy wybór sprzętu do badmintona
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!
Balans
Balans rakiety wyrażany jest w centymetrach (lub milimetrach) i oznacza położenie środka ciężkości w odległości od nasady rączki.
Tutaj możemy mówić o jednej zasadzie- im większy balans, tym mocniejsze uderzenie ale, niestety, gorsza manewrowość.
Z kolei im balans mniejszy, czyli rakieta jest ważona „na rączkę”, tym mniejsza moc uderzenia, ale za to większa manewrowość.
Gracze, którzy preferują ofensywny styl gry wybierają zazwyczaj rakiety, z balans przesuniętym w stronę głowicy. Gracze preferujący grę kombinacyjną (mieszaną), wybierają najczęściej rakiety z balansem neutralnym (na środku).
Grip (rączka)
Grip to miejsce za które trzymamy rakietę inaczej nazywane rączką lub uchwytem. Rączki występują w kilku rozmiarach, które określają jej grubość, czyli obwód i są wyrażane w centymetrach.
- G2, obwód 10,16 cm,
- G3, obwód 9,52 cm,
- G4 obwód 8,89 cm,
- G5 obwód 8,25 cm .
Pamiętaj, że jeżeli kupisz rakietę z mniejszym uchwytem niż potrzebujesz- nie ma problemu. Zawsze możesz owinąć uchwyt dodatkową owijką. Niestety jeśli kupisz za duży uchwyt, nic z tym już nie da się zrobić.
Sztywność rakiety
Sztywniejsze rakiety dają mniej mocy w uderzeniu, ale za to cechuje je zdecydowanie lepsza kontrola. Odwrotnie jest natomiast z elastycznymi ramami- generują one zauważalnie więcej mocy, niestety kosztem zmniejszonej kontroli. Dobór sztywności rakiety zależy od zaawansowania techniki gry każdego zawodnika
Materiał wykonania
Zdecydowana większość rakiet wykonanych jest z grafitu lub włókna węglowego. Jedynie te najtańsze rakiety do badmintona, w cenie maksymalnie do 100zł, są wykonane z aluminium. Niektórzy producenci rakiet uszlachetniają grafit dodając do niego tytan lub nanocarbon. Ma to na celu poprawę charakterystyki danego materiału.
Kształt rakiety
Jeśli chodzi o kształt, rakiety do badmintona występują w dwóch głównych odmianach:
- izometryczne ( kwadratowe)
lub
Rakiety te różnią się wielkością, tzw. sweet spot. Jest to pole czystego odbicia, gwarantujące najlepszy efekt uderzenia. W rakietach owalnych sweet spot jest mniejszy niż w rakietach kwadratowych, jest jednak bardziej skoncentrowany.
Badminton jest sportem wszechstronnie rozwijającym graczy. Kondycja, refleks, spostrzegawczość- to wszystko (i wiele więcej), możemy wyćwiczyć grając w badmintona. Nie jest to sport trudny ani wymagający żelaznej kondycji czy dużych nakładów finansowych. Można jednak z całą pewnością powiedzieć, że jest to sport dający wiele przyjemności!