Bieganie po ciąży. Zalety biegania

Ciąża jest okresem, kiedy większość pań rezygnuje całkowicie z aktywności fizycznej.  Nie jest to dobry pomysł, bowiem jeśli nie ma żadnych przeciwskazań można wykonywać niektóre ćwiczenia. Łatwiej wówczas wrócić do formy po urodzeniu dziecka.

Zbędne kilogramy po ciąży

Większość pań w ciąży tyje około 10-12 kilogramów, są jednak przypadki, że nawet dwa razy więcej. Uzależnione jest to od budowy ciała przyszłej mamy i przemiany materii. Wpływ ma także  sport. Jeśli ciężarna wcześniej dużo biegała, a na wieść o potomku całkowicie zrezygnowała z aktywności fizycznej – z pewnością szybciej nabierze nadprogramowych kilogramów, których później trzeba się jakoś pozbyć. Nie ma co bowiem liczyć, że znikną same wraz z urodzeniem się dziecka (aczkolwiek takie przypadki się zdarzają – jednak należą do rzadkości).

Jogging pozwala schudnąć i wyrzeźbić sylwetkę

Bieganie jest doskonałym sposobem na poprawienie swojego stanu zdrowia i osiągnięciu idealnej sylwetki. Dodatkowo sport wzmacnia nasze serce oraz obniża ciśnienie i poziom cholesterolu. Bieganie przez około godzinę (w przypadku osoby o średniej budowie) pozwala na spalenie nawet 800 kcal. Ilość spalonego tłuszczyku w dużej mierze zależy od tego jak biegamy (w jakim tempie).

Bieganie minimalizuje ryzyko depresji poporodowej

Po ciąży wiele pań zmaga się z depresją. Jest to nic nadzwyczajnego – poród wiąże się z rozchwianiem gospodarki hormonalnej, dodatkowo mamy są zmęczone, niewyspane i przepełnione skrajnie różnymi emocjami.

Okazuje się, że bieganie może pomóc w walce z depresją poporodową, bowiem poprawia poziom naszego szczęścia. Szczególnie jeśli zaczniemy biegać regularnie – średnio trzy razy w tygodniu. Jest to też doskonała chwila, kiedy świeżo upieczona mama może zrobić coś tylko dla siebie.

Nie zniechęcaj się

Świeżo upieczona mama, która nie uprawiała sportu przez ostatnie 9 miesięcy może łapać zadyszkę szybciej niż się jej początkowo wydawało.

Dlatego lekarze zachęcają, by kobiety w ciąży uczestniczyły w zajęciach organizowanych w szkołach rodzenia (wiadomo, że prowadzący wiedzą jakie ćwiczenia mogą wykonywać przyszłe mamy bez szkody dla zdrowia) i odwiedzały basen (chyba, że zmagają się z infekcjami, to muszą z niego zrezygnować).

Zanim zaczniesz biegać warto skonsultować to z lekarzem – czy nasz organizm już doszedł do siebie po ciąży – jak wiadomo poród jest nie lada wyczynem. Z reguły sport można zacząć uprawiać po połogu, a więc po kilku tygodniach (mniej więcej sześciu).

Gdy rozpoczniemy bieganie po ciąży musimy mieć świadomość jak wiele zmian zaszło w ciągu ostatnich miesięcy w naszym organizmie. Dlatego musimy dać trochę czasu swoim mięśniom i psychice do oswojenia się z bieganiem. Najważniejsza jest regularność ćwiczeń – to dzięki niej szybko wrócimy do formy i odzyskamy świetną sylwetkę.

damskie buty do biegania
Damskie buty do biegania
Kliknij i sprawdź ceny!

Wszystko zaplanuj

Warto ułożyć sobie w głowie plan jak mają wyglądać nasze ćwiczenia. Nie ma co liczyć na to, że od razu przebiegniemy kilka kilometrów. Dlatego wielu specjalistów zaleca, by zaczynać od półgodzinnego marszu i wciąż go wydłużać. Z czasem wprowadzić trucht. Na początku czas ćwiczeń musimy określić sobie same – na ile jesteśmy w stanie. Nie wolno zbytnio się przemęczać – może to prowadzić do kontuzji. Trzeba też mieć świadomość, że po powrocie do domu czeka nas masa obowiązków związana z nowonarodzonym potomkiem.

Jeśli podczas biegania pojawią się jakiekolwiek problemy z oddechem – należy przerwać ćwiczenia bądź przejść do marszu.

Jeśli w trakcie ciąży pojawiły się jakieś dodatkowe dolegliwości, które mogłyby być przeciwskazaniami do biegania – należy to skonsultować ze swoim lekarzem. Może też być tak, że nasze ciało jeszcze nie doszło do siebie np. po cesarskim cięciu i uprawianie sportu przyniesie nam dużo bólu. Wówczas – należy odłożyć ćwiczenia jeszcze na jakiś czas, aż organizm się odpowiednio zregeneruje.

Rozgrzewka

Nie wolno też zapominać o rozgrzewce. Zanim przejdziemy do biegania należy odpowiednio przygotować swoje mięśnie do ćwiczeń. Zważywszy, że w ostatnich miesiącach nie  mały one miejsca – tym łatwiej o kontuzję.

Rozgrzewka powinna trwać średnio od 5 do 15 minut (w zależności od tego jak wygląda). Składa się ona z nieobciążających ćwiczeń poprzedzających nasz właściwy trening. Podczas niej rozciągamy odpowiednie grupy mięśni – np. wykonujemy podskoki, ruchy okrężne ramion itp. Podczas tych kilkuminutowych ćwiczeń podnosi się temperatura naszego ciała co pozytywnie wpływa na mięśnie sprawiając, że stają się bardziej elastyczne.

Zostaw odpowiedź