Biodex System 4: sprawdź, czym jest i czy warto z niego korzystać!
Rehabilitacja pacjentów po przebytych chorobach, kontuzjach i operacjach to złożony proces, wymagający specjalistycznej wiedzy i umiejętności ze strony fizjoterapeutów. Warto pamiętać, że opinie i decyzje terapeutyczne nawet najbardziej doświadczonych specjalistów mogą być obarczone pewnym marginesem błędu – z tego powodu niejednokrotnie podpierają się oni zdobyczami nowoczesnej technologii. Zalicza się do nich system pomiarowy Biodex System 4. W enel-sport z tego systemu korzysta słynny polski alpinista i himalaista Andrzej Bargiel.
Z tekstu dowiesz się:
- czym jest Biodex System 4 i w jakich sytuacjach jest stosowany,
- jak Biodex System 4 pomaga profesjonalnym sportowcom.
Rehabilitacja pacjentów to złożony, wieloetapowy proces, w którym nie do przecenienia jest rola fizjoterapeuty. To właśnie ten specjalista – po postawieniu diagnozy przez lekarza – dobiera odpowiednie metody rehabilitacji pacjenta, śledzi jego postępy, weryfikuje skuteczność podejmowanych działań i w razie potrzeby je modyfikuje.
Oczywiście należy mieć świadomość, że opinie każdego, nawet najbardziej doświadczonego fizjoterapeuty – i to zarówno w przypadku drobnych dolegliwości, takich jak uraz kolana na skutek zbyt obciążającego treningu, jak i bardzo poważnych kontuzji, np. więzadeł krzyżowych – są obarczone pewnym ryzykiem błędu. Dlatego we współczesnej rehabilitacji coraz częściej i chętniej sięga się po innowacyjne technologie, które pozwalają zmniejszyć to ryzyko, a z drugiej strony – umożliwiają precyzyjną ocenę stanu pacjenta i dobór najbardziej optymalnych dla niego metod rehabilitacji. Do technologii tych zalicza się dostępny w enel-sport Biodex System 4.
Biodex System 4 – co to jest i jak działa?
Biodex System 4 to urządzenie diagnostyczno-treningowe, wykorzystywane m.in. w fizjoterapii, ortopedii, geriatrii, neurologii oraz medycynie sportowej. Przy jego pomocy można wykonywać testy, których wyniki określają najwyższą wartość siły mięśni oraz ich wytrzymałość w każdym momencie wykonywania ruchu. Pozwala to m.in. ocenić ryzyko wystąpienia kontuzji mięśniowej, określać postępy dokonywane przez pacjenta w trakcie treningu lub rehabilitacji, a także w razie potrzeby wprowadzać odpowiednie modyfikacje.
Podczas testów wykonywanych na urządzeniu Biodex System 4 ocenia się również inne parametry – elastyczność całego aparatu stawowo-więzadłowego, koordynację nerwowo-mięśniową, zdolność do utrzymywania przez pacjenta równowagi, stabilność jego ciała, a nawet to, czy podczas treningu tak samo obciąża on kończyny. Dzięki temu można np. stwierdzić, czy po urazie u pacjenta nie pozostała blokada psychiczna, przez którą stara się on oszczędzać kontuzjowany mięsień. Wyniki wszystkich testów można wydrukować – stanowią one element dokumentacji medycznej pacjentów.
Biodex System 4 jest także urządzeniem treningowym – przy jego zastosowaniu można wykonać spersonalizowane treningi, ukierunkowane na wzmocnienie konkretnej grupy mięśni albo stawu.
Biodex System 4 – także dla profesjonalistów
Ze wszystkich możliwości, jakie daje Biodex System 4, korzysta m.in. Andrzej Bargiel – alpinista, himalaista, narciarz wysokogórski, ambasador enel-sport. Urządzenie to znajduje bowiem zastosowanie także w diagnostyce oraz wszechstronnym treningu mięśni i stawów u sportowców zawodowych. W zależności od potrzeb parametry pracy platformy można ustawić tak, aby oceniać i trenować tylko wybraną grupę mięśni, dopasowując intensywność do sprawności osoby ćwiczącej. Badania siły i wytrzymałości poszczególnych mięśni i stawów są z kolei ważnym elementem profilaktyki urazów i kontuzji.
Znalezienie bezpiecznych, skutecznych metod treningu oraz fizjoterapii stanowi niejednokrotne duże wyzwanie dla rehabilitantów i trenerów personalnych. Stąd rosnące zainteresowanie nowoczesnym sprzętem – takim jak Biodex System 4, dostępnym w enel-sport.
Źródła:
https://www.biodex.com/physical-medicine/products/dynamometers/system-4-pro
https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/zastosowanie-zestawu-biodex-system-4-pro-w-kompleksowym-treningu-miesni-uda