Biotyna – zapotrzebowanie, źródła i objawy niedoboru

Biotyna, znana również jako witamina H lub B7, jest rozpuszczalną w wodzie witaminą, która pomaga organizmowi w rozkładzie tłuszczów, węglowodanów i białka. Witaminy rozpuszczalne w wodzie, nie są przechowywane w organizmie, dlatego konieczne jest codzienne przyjmowanie. Dlaczego biotyna jest ważnym składnikiem enzymów w organizmie? Czy jej brak negatywnie wpływa na funkcjonowanie człowieka?

Czym jest biotyna?

Biotyna jest jedną z witamin z grupy B, znaną również jako witaminy B7. Związku z tym, że ten związek chemiczny jest rozpuszczalny w wodzie, ciało człowieka nie jest w stanie go magazynować. Jest niezbędny do funkcjonowania kilku enzymów znanych jako karboksylazy. Te enzymy zawierające biotynę uczestniczą w ważnych szlakach metabolicznych, takich jak produkcja glukozy i kwasów tłuszczowych. Witamina B7 nie może być syntetyzowana przez ludzkie komórki, ale jest wytwarzana przez bakterie w organizmie i jest obecna w wielu produktach żywnościowych. Leczenie niektórych schorzeń za pomocą biotyny może przynieść nieoczekiwane rezultaty. Kobiety przyjmują suplement w celu wzmocnienia paznokci i włosów.

 Najważniejsze fakty o biotynie

  • Biotyna jest substancją niezbędną do metabolizowania tłuszczów, węglowodanów i białka.
  • Niewystarczający poziom biotyny może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów i do poważnych problemów skórnych.
  • Biotyna zawiera się w czerwonym mięsie, jajach, nasionach i orzechach.
  • Spożywanie suplementu biotyny nie działa szkodliwie na organizm człowieka.

Zastosowanie biotyny w organizmie

 Zasadnicze zadania

Witamina B7 jest ważnym składnikiem odżywczym. Jej niedobór jest rzadko diagnozowany, wśród osób, które dobrze zbilansowaną dietę. Jak już zostało stwierdzone, organizm potrzebuje biotyny do metabolizowania tłuszczów, węglowodanów i białka. Obecność biotyny jest niezbędna dla enzymów karboksylowych. Enzymy te są zaangażowane w syntezę aminokwasów i wytwarzanie glukozy. Ponadto, biotyna jest ważna dla wielu funkcji organizmu.

Utrzymanie zdrowej ciąży

W czasie ciąży często obserwuje się łagodny niedobór biotyny. Może to prowadzić do nieprawidłowego rozwoju płodu, a czasem nawet do przedwczesnego porodu. Zasadniczym suplementem diety dla kobiet brzemiennych jest kwas foliowy. Jednak niektóre badania wykazują, że dodatkowe spożywanie biotyny w ilości 30 mcg dziennie chroni organizm przed jej niedoborem.

Zdrowe włosy, skóra i paznokcie

Istnieją pewne fakty mówiące, że biotyna może poprawić wytrzymałość i trwałość paznokci oraz poprawić jakość włosów i skóry. Regularne spożywanie suplementu przez okres 6 miesięcy pozwala poprawić wygląd paznokci, ponieważ stają się one twardsze i szybciej rosną. Podobne efekty otrzymuje się w przypadku wypadających włosów. Codzienne suplementowanie biotyny zmniejsza ryzyko utraty włosów.

Obniżenie poziomu glukozy we krwi

W kilku badaniach testowano zdolność biotyny do obniżania poziomu glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 1 i typu 2 . Wyniki były obiecujące. W badaniach na zwierzętach wykazano, że biotyna  stymuluje wydzielanie insuliny z trzustki, a następnie doprowadza do obniżenia poziomu glukozy we krwi. Łącząc te dwa fakty, można śmiało stwierdzić, że biotyna może pomóc w kontroli glikemii u chorych na cukrzycę typu I .

Kontrolowanie neuropatii

Istnieją pewne badania, które mówią, że odpowiednia sumplementowanie biotyny może pomóc w zmniejszeniu uszkodzeń nerwów u osób chorych na cukrzycę lub poddawanych dializie, w przypadku chorób nerek. Długotrwałe przyjmowanie biotyny może doprowadzić do poprawy i zmniejszenia skali objawów.

Biotyna
Kliknij tutaj i sprawdź ceny!

Leczenie stwardnienia rozsianego

Badania sugerują, że terapia wysokimi dawkami biotyny może pomóc w poprawie objawów u osób ze stwardnieniem rozsianym (MS), chorobą autoimmunologiczną, która wpływa na układ nerwowy, prowadząc do osłabienia mięśni i szeregu innych problemów.

Niedobory biotyny

Niedobór biotyny występuje rzadko u ludzi, ponieważ biotyna jest szeroko dostępna w żywności, a „dobre” bakterie jelitowe zwykle mogą syntetyzować więcej biotyny niż organizm potrzebuje.

Jednak istniejące niedobory obejmują :

  • wypadanie włosów lub łysienie,
  • łuskowatą, czerwoną wysypkę wokół oczu, nosa, ust i narządów płciowych,
  • depresję,
  • stany letargu, halucynacje,
  • drętwienie i mrowienie w dłoniach i stopach
  • utratę kontroli ruchów ciała, znaną jako ataksja,
  • drgawki,
  • zaburzenie funkcji odpornościowej,
  • zwiększone ryzyko zakażenia bakteryjnego i grzybiczego.

Kiedy pojawiają się niedobory biotyny?

Niedobór biotyny najczęściej pojawiają się u kobiet w ciąży, pacjentów otrzymujących żywienie dożylne, niemowląt, które spożywają małe ilości mleka, pacjentów z zapaleniem jelit oraz ludzi uzależnionych od nikotyny.

Źródła biotyny

Jedzenie powinno być pierwszym wyborem przy poszukiwaniu źródeł biotyny. Biotyna w żywności zazwyczaj wiąże się z białkiem. Dlatego też jej największe ilości znajdują się w jajach kurzych. Ponadto, pokarmy bogate w biotynę obejmują:

  • drożdże,
  • otręby pszenne,
  • ostrygi.

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla ludzi z niedoborem biotyny jest jej suplementacja w postaci gotowych produktów tj. tabletek, proszków i innych środków dostępnych w sklepach z odżywkami. Biotyna rzadko jest dostępna jako indywidualny suplement. Zazwyczaj łączona jest z innymi witaminami grupy B.

Zostaw odpowiedź