Bluzy rowerowe- jaką kupić żeby nie żałować?

Doświadczeni kolarze przyznają mi rację- garderoby rowerowej nie kompletuje się w czasie jednego sezonu. To długotrwały proces, który nabiera sensu wraz ze wzrostem naszego doświadczenia. Na początku można zakładać cokolwiek- ulubioną znoszoną bluzę, ponieważ nie spędzamy na rowerze całego wolnego czasu. Wraz ze wzrostem naszego zainteresowania, przejażdżki zamienią się w treningi. Wtedy komfort jazdy staje się rzeczą pierwszorzędną. Bluza rowerowa powinna gwarantować nam odpowiednią temperaturę, odprowadzanie wilgoci oraz ochronę przed wiatrem. Jak wybrać dobrą bluzę rowerową dowiesz się z naszego artykułu!

Poznać siebie

Jeśli wiążesz z kolarstwem swoją przyszłość, nawet jako amator niedzielnych przejażdżek powinieneś mieć dobrze skompletowaną garderobę rowerową. Niedawno pisaliśmy o nakryciach głowy (jeśli chcesz przeczytać więcej o czapkach, opaskach i kominiarkach rowerowych koniecznie zajrzyj do naszego artykułu!), dziś chcemy scharakteryzować dobrą bluzę na rowerowy wypad. Pogoda nas nie rozpieszcza- dni stają się deszczowe i coraz zimniejsze. Warto kupić coś co będzie nas dobrze chronić przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Nie wszystko od razu oczywiście! Im więcej czasu będziesz spędzać na rowerze, im więcej kilometrów przejedziesz, tym lepiej poznasz siebie, swój organizm i warunki panujące na trasie. Będziesz mógł lepiej przygotować się na każda ewentualność.

Cebula

Na zakup bluzy wpływa między innymi… Twoja obecna garderoba.  Ubieranie się na „cebulkę” jest bezkonkurencyjny zdaniem wielu kolarzy (i nie tylko, każda osoba spędzająca dużo czasu na świeżym powietrzu poleci Ci taki sposób ubierania się). Przed zakupem zastanów się, którą warstwą będzie Twoja bluza? W jakich warunkach będziesz w niej jeździć? Często rowerzyści zakładają jako pierwszą warstwę podkoszulek termoaktywny, a zimniejszą porą bieliznę termoaktywną, a następnie bluzę (choć czasami bluza pełni tez funkcję trzeciej warstwy).

Bluza rowerowa Brubeck świetnie sprawdzi się w roli drugiej (jak i trzeciej)warstwy. Z przodu, aby zapewnić maksymalną ochronę przed wiatrem, posiada wszytą membranę. Natomiast plecy tej bluzy wykonane są z delikatego splotu materiału- dzięki temu nadmiar ciepła jest łatwo odprowadzany

Kolejną warstwą, gdy jest zimniej lub pada może być kurtka Endura MT 500. Doskonale radzi sobie zarówno z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci, jak i nie przepuszcza wiatru.

Windspopper lub softshell

 Jeśli potrzebujesz bluzy która zapewni Ci wysoką ochronę tak przed deszczem, jak i silnym wiatrem, skuś się na zakup produktów uszytych z takich tkanin jak windspopper lub softshell. Istnieje łatwy sposób na sprawdzenie jak bardzo bluza NIE przepuszcza wiatru. Aby sprawdzić czy dany model zdoła Cię uchronić przed kąsającymi podmuchami zimna, przyłóż dokładnie usta do niewielkiego fragmentu materiału na klatce piersiowej, a następnie z całej siły dmuchnij. Spróbuj „wtłoczyć” powietrze przez materiał. Jeśli uda Ci się to zrobić- zrezygnuj z tego modelu bluzy. Wiatr z równą łatwością przeniknie materiał, a Ty poczujesz tego niemiłe konsekwencje.

Ocieplać, nie ocieplać?

Softshell występuje w 2 wersjach:

  • z ociepleniem

 lub

  • bez ocieplenia.

Sam musisz zdecydować który z tych wariantów jest bardziej odpowiedni dla Ciebie. Zastanów się jaka masz tolerancję na zimno, jak często marzniesz? Pamiętaj, że ubrany w pełen rynsztunek czy to na rower, czy też do biegania od razu po wyjściu z domu powinieneś odczuwać chłód. W innym przypadku, jeśli nie odczuwasz zimna to po kilku przebytych kilometrach zacznie być Ci za gorąco. Pamiętaj, że jeżeli zgrzejesz się to będziesz bardziej podatny na przeziębienie. Dobra bluza rowerowa jest przede wszystkim odpowiednio dobrana do temperatury. Jednocześnie ochronić Cię przed wiatrem oraz umożliwić odprowadzanie zgromadzonego ciepła.

bluza rowerowa

Największy wybór ubrań sportowych
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Krój

Bluza rowerowa ma lekko przedłużany tył, aby lepiej chronić plecy. Takie rozwiązanie jest stosowane ze względu na ułożenie ciała rowerzysty- jego pochyloną sylwetkę. Niektóre modele posiadają również otwór na kciuka. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu rękawy bluzy nie podwijają się w czasie przejażdżki i pozostają na właściwym miejscu nawet podczas bardzo intensywnej jazdy. Dobra bluza rowerowa powinna być wyposażona również w  elementy odblaskowe-  poprawiają one widoczność na drodze (zwłaszcza wieczorami) oraz bezpieczeństwo. Warto dobrze dobrać bluzę. Przede wszystkim nie powinna być za duża ponieważ będzie łopotać na wietrze co stwarza dodatkowy opór powietrza podczas jazdy. Jeśli chodzi o inne, dodatkowe udogodnienia to warto sprawdzić czy wybrany przez nas model ma:

  • wewnętrzną kieszeń na telefon,
  • dodatkową kieszonka na odtwarzacz mp3 z wyciętym wyjściem na słuchawki,
  • otwory wentylacyjne pod pachami lub odpinane rękawy,
  • wysoki kołnierz, który lepiej chroni przed wiatrem.

Komfort jazdy na rowerze jest bardzo ważny. Warto wybrać ubrania, które spełnią wszystkie (lub chociaż większość) naszych oczekiwań. Pamiętaj, że raz kupiona bluza będzie Ci służyć przez kilka ładnych sezonów. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pokazał na co warto zwrócić uwagę kupując bluzę rowerową i ta decyzja stała się dużo łatwiejsza.

 

Zostaw odpowiedź