Chitosan – top 7 korzyści zdrowotnych
Chitosan jest liniowym polisacharydem składającym się głównie z losowo rozprowadzonej D-glukozaminy i N-acetyl-D-gluukozaminy. Jest to cukier, który zwykle pozyskuje się z zewnętrznego, twardego i szorstkiego szkieletu skorupiaków – np. szkieletu homara, kraba lub krewetki.
Korzyści chitosanu mają szerokie zastosowanie w medycynie. Chitosan stanowi chemicznie przetworzoną formę chityny, którą można znaleźć w drożdżach i grzybach.
Chitosan jest doskonałym źródłem błonnika ze względu na wysoką zawartość błonnika nierozpuszczalnego w wodzie.
Chitosan – właściwości
Chitosan ma szerokie spektrum właściwości, które powodują, iż jest bardzo interesującym produktem:
- Jest biokompatybilny – ten produkt nie wywołuje żadnych antygenicznych zachowań.
- Jest biodegradowalny.
- Wykazuje działanie przeciwzakrzepowe (zapobiega skrzepom krwi) i hemostatyczne (utrzymuje wewnętrzną równowagę).
- Jest to produkt obniżający poziom cholesterolu we krwi.
- Ma niezwykłą aktywność leczniczą.
- Tak jak wszystkie polisacharydy, jest świetnym środkiem nawilżającym, dzięki swoim zdolnościom retencyjnym.
- Ma właściwości immunologiczne i antynowotworowe.
- Chitosan może hamować rozwój wielu pasożytów i zarazków (m.in. E. coli, Pałeczki ropy błękitnej i Candidia albicans).
- Jest aktywny przeciwko pleśni i drożdżom.
Korzyści zdrowotne chitosanu
Zwiększa skuteczność insuliny
Badania potwierdziły, że chitosan pomaga zapobiegać cukrzycy u ludzi, a zwłaszcza cukrzycy wywołanej otyłością. Kapsułka chitosanu obniża poziom cukru we krwi. Im więcej chitosanu stosujemy, tym bardziej spada glukoza we krwi. Chitosan zapewnia równowagę w działaniu komórek wytwarzających insulinę, dzięki czemu działa ona skuteczniej w zmniejszaniu poziomu cukru we krwi.
Chitosan zmniejsza poziom cholesterolu we krwi
Cholesterol jest definiowany jako woskowaty, podobny do tłuszczu związek, który znajduje się w większości tkanek ciała, a także we krwi i nerwach. Cholesterol pomaga w tworzeniu zewnętrznej powłoki różnych komórek, tworząc kwasy żółciowe, które stale oddziałują na trawienie pokarmu w jelitach, a także umożliwiają organizmowi wytwarzanie witaminy D i hormonów. Wysoki poziom cholesterolu zwiększa szansę na wystąpienie udaru mózgu i chorób sercowo-naczyniowych.
Istnieją dwa rodzaje cholesterolu: LDL (zły cholesterol) i HDL (dobry cholesterol). Lipoproteiny o małej gęstości (LDL) są powszechnie znane jako zły cholesterol, ponieważ przenoszą zawartość cząsteczek tłuszczu do ścian tętnicy serca, powodując ich zatykanie. Zwiększają ponadto ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i udaru mózgu.
Choroby układu sercowo-naczyniowego spowodowane są często zablokowanymi lub zwężonymi naczyniami krwionośnymi. Może to doprowadzić do zawału serca, bólu w klatce piersiowej i udaru mózgu. Udowodniono, że chitosan pomaga zmniejszyć poziom lipoprotein o małej gęstości (LDL).
Chitosan a utrata wagi
Najlepsze porady na utratę wagi powinny obejmować suplementy na bazie chitosanu. Nadmierna masa ciała zwiększa szanse na wystąpienie zawału serca, udaru, cukrzycy, dny moczanowej, kamicy żółciowej i nowotworów. Jeśli jesteś otyły/a, szybko odczuwasz zmęczenie, masz problemy z oddychaniem, występują u ciebie podrażnienia skóry, często też doświadczasz bólu pleców i stawów, co poważnie wpływa na twoją mobilność.
Chitosan jest doskonałym źródłem błonnika, który w znacznym stopniu wspiera odchudzanie. Łączy się z wodą i pęcznieje w żołądku, dzięki czemu czujesz się syty/a przez dłuższy czas.
Chitosan zmniejsza ciśnienie krwi
Na nadciśnienie tętnicze cierpią obecnie setki milionów ludzi na całym świecie. Wysokie ciśnienie to jeden z najbardziej krytycznych problemów zdrowotnych, który może powodować udar mózgu, zawał serca, chorobę wieńcową serca, niewydolność serca, niewydolność nerek i inne problemy zdrowotne. Częstymi objawami wysokiego ciśnienia są: silne bóle głowy, nudności, wymioty, dezorientacja, pogorszenie widzenia i krwawienia z nosa. Choroby układu sercowo-naczyniowego przybierają obecnie epidemiczną skalę na całym globie.
Spośród kontrolowanych czynników ryzyka chorób serca, nadciśnienie tętnicze zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ dotyczy tak wielu osób. U osób regularnie spożywających chitosan, ciśnienie krwi ulega znacznemu obniżeniu. Regularne spożywanie chitosanu obniża w szczególności ciśnienie skurczowe krwi. Kiedy serce bije, popycha i przelewa krew przez tętnice serca do reszty organizmu. Ta siła powoduje nacisk na tętnice – możemy ją zmierzyć poprzez określenie ciśnienia skurczowego.
Chitosan w kapsułkach
Kliknij i sprawdź ceny!
Chitosan zapobiega chorobie Leśniowskiego-Crohna
Stwierdzono, że zwiększone poziomy chitosanu mogą zapobiec chorobie Leśniowskiego-Crohna poprzez zmniejszenie poziomu homocysteiny w organizmie. Choroba Crohna jest przewlekłą chorobą jelita cienkiego. Jej przyczyny nie są do końca znane. Choroba ta może powodować poważne wrzony w jelicie cienkim i okrężnicy. Objawami choroby Leśniowskiego-Crohna są biegunki, bóle brzucha, wymioty, gorączka i utrata wagi.
Choroba Leśniowskiego-Crohna może powodować poważne obstrukcje w jelicie cienkim. Może skutkować też zaczerwienieniem skóry, a także stanami zapalnymi stawów, oczu, kręgosłupa i wątroby.
Chitosan zmniejsza ryzyko anemii
Niedobory chitosanu są bezpośrednio powiązane z anemią. Anemia jest stanem medycznym, w którym chitosan nie jest dobrze wchłaniany przez nasz organizm. Częstymi objawami anemii są: osłabienie i zmęczenie, drętwienie i mrowienie kończyn, a także gładki i czerwony język.
Dzięki chitosanowi istnieje jednak duża szansa, że ochronimy nasz organizm przed niedokrwistością.
Chitosan zmniejsza ryzyko infekcji
Zakażenia są spowodowane zwykle przez drobnoustroje. Objawami infekcji są utrata apetytu, zmęczenie, utrata wagi, nocne poty, gorączka i bóle. Chitosan chroni organizm przed atakiem zakażeń bakteryjnych. Poprawia też funkcjonowanie układu pokarmowego, a także sprzyja rozwojowi korzystnych mikroorganizmów.