Chondromalacja rzepki, czyli rozmiękanie chrząstki stawowej
Uprawianie sportu wielokrotnie wiąże się z nieprzyjemnymi kontuzjami. Jest ich naprawdę wiele. Jedną z takich dolegliwości jest chondromalacja rzepki, nazywana także rozmiękaniem chrząstki stawowej.
Czym jest chondromalacja rzepki?
Chondromalacja rzepki to choroba, która może doprowadzić do destrukcji tkanki chrząstnej. Pojawia się zazwyczaj przy stawie kolanowym. Z powodu chondromalacji rzepka staje się za bardzo miękka, może też popękać. To z kolei przyczynia się na jej mniejszą sprężystość i twardość, dlatego rzepka nie jest w stanie ochronić tak jak powinna tkanki podchrzęstnej i kostnej.
Nie wszyscy wiedzą, że rzepka jest fragmentem kostnym. Ma trójkątny kształt i znajduje się w przedniej części stawu kolanowego (pomiędzy kością piszczelową i udową). Jest pod ścięgnem mięśnia czworogłowego. Jej wierzchnia część to kość, zaś środkowa jest okryta chrząstką stawową (najgrubszą jaką posiadamy w swoim ciele). Brak rzepki sprawia, że mięsień traci około kilkudziesięciu procent swojej siły.
Chondromalacja rzepki na początku jest stanem zapalnym. Z czasem dolegliwość ta może jednak doprowadzić do – najpierw – rozmiękczenia struktury chrząstki, a potem do ścierania jej. Na koniec dochodzi do zwyrodnienia w stawie rzepkowo-udowym.
Objawy chondromalacji rzepki
Chondromalacja rzepki objawia się przede wszystkim bólem z przodu kolana. Osoby zmagające się z tą dolegliwością skarżą się też na nieznaczną sztywność. Staw kolanowy może też być lekko opuchnięty. Charakterystyczne przy problemach z rzepką jest słyszalne trzeszczenie. Pojawia się, bowiem dochodzi do tarcia powierzchni stawowej rzepki, która jest nierówna. W trakcie zginania kolana np. podczas kucania czujemy silny ból.
Choroba ta zazwyczaj pojawia się u ludzi młodych (mniej więcej od siedemnastu do dwudziestu kilku lat), najrzadziej chondromalacja rzepki pojawia się u dzieci.
Chondromalacja rzepki – przyczyny powstania
Powodem chondromalacji rzepki może być m.in. zbyt duża aktywność kości udowej. Mamy z nią do czynienia właśnie podczas uprawiania niektórych sportów np. biegania. Problemy z rzepką często pojawiają się także u osób często grających w piłkę nożną, koszykówkę itp. Dolegliwość powoduje również skakanie czy jazda na nartach. Do przyczyn chondromalacji rzepki należą także: osłabienie mięśni, które otaczają kolano, występowanie napięcia tych mięśni. Choroba może być także spowodowana położeniem rzepki w nieodpowiednim miejscu oraz koślawością kolan i płaskostopiem.
Jak stwierdzić, że mamy chydromalację rzepki?
Jeśli zauważymy objawy typowe dla tej dolegliwości musimy jak najszybciej udać się do specjalisty, by uniknąć jeszcze większych i co za tym idzie poważniejszych dolegliwości. To czy nasza chrząstka jest uszkodzona i w jakim stopniu określi rezonans magnetyczny. Jeśli choroba jest zaawansowana konieczne będzie zdjęcie RTG bądź badanie USG. Zdarza się, że lekarz decyduje się na artroskopię diagnostyczną (wprowadzenie do stawu kolanowego specjalnego artroskopu z kamerą).
Żel na problemy z kolanami
Kliknij i sprawdź ceny!
Jak leczyć?
Osoby, które tylko zaczną mieć problemy z kolanem powinny starać się je odciążyć. W przypadku chondromalacji dobrze jest zabezpieczyć kolano na kilka tygodni stabilizatorem bądź gipsem. Chorzy powinni też poddać się serii odpowiednich ćwiczeń, których celem będzie wzmocnienie mięśnia czworogłowego uda. Dolegliwość można też leczyć ultrakrótkimi falami. Zaawansowane stadium choroby wymaga jednak poddania się zabiegowi operacyjnemu.
Jak uniknąć takiej kontuzji?
Jeśli uprawiasz sport nigdy nie zapominaj o właściwej rozgrzewce. Powinniśmy ją stosować przed każdą aktywnością fizyczną. Warto także nałożyć na kończynę specjalny stabilizator stawu kolanowego, który ma otwór na rzepkę. Dzięki niemu będziemy mogli odciążyć swój staw rzepkowo-udowy i zminimalizować ryzyko wystąpienia jakiegokolwiek urazu.