Czy wiesz ile wody potrzebujesz wypić?
Nie jest tajemnicą, że nasz organizm składa się w 70% z wody. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania komórek, a także i poszczególnych organów. Zwykle specjaliści głoszą, że powinniśmy wypijać około 2 litry wody dziennie. Poniekąd można powiedzieć, że jest to jak najbardziej słuszne stwierdzenie, jednak od tej reguły są pewne wyjątki. Otóż organizm każdego z nas jest całkowicie inny, a co za tym idzie wymaga indywidualnego podejścia. Zapotrzebowanie na wodę będzie się więc różnić w zależności od masy ciała, a także nawet i od wieku. Wobec tego, warto je poznać!
Jakie są skutki picia niewystarczającej ilości wody?
Woda w naszej diecie ma kluczowe znaczenie dla kondycji naszego organizmu. To właśnie ona usprawnia wiele procesów i jednocześnie nawilża komórki. Z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że picie niewystarczającej ilości wody, może nieść za sobą dość poważne konsekwencje. Co ciekawe, nie dostrzegamy ich od razu lub mamy w zwyczaju je bagatelizować, gdyż uważamy, że jest to efekt działania nadmiernego stresu lub presji. Jednocześnie objawy takie jak:
- problemy z utrzymaniem odpowiedniej koncentracji;
- spowolniony metabolizm;
- zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej;
- zaburzenia gospodarki hormonalnej;
- chroniczne zmęczenie;
- problemy z zasypianie.
Mogą powstawać właśnie z braku odpowiedniego nawodnienia organizmu. Będziemy borykać się także ze znacznie gorszym samopoczuciem, a także migrenowymi bólami głowy.
Dlaczego tak ważna jest świadomość dziennego zapotrzebowania na wodę?
Bardzo często nie zwracamy uwagi na to, jak duże lub małe ilości wody wypijamy w ciągu dnia. Tak naprawdę, jej niedobór w komórkach naszego organizmu z dnia na dzień może się dodatkowo powiększać. Brak odpowiedniego nawodnienia, szybko doprowadzi np. do zaburzenia pracy nerek. Poznanie dziennego zapotrzebowania organizmu na wodę, pozwala zadbać o dzienną podaż płynów, a tym samym, zadbać o dobrą kondycję i samopoczucie. Nieświadomi tego, ile wody potrzebuje dziennie nasz organizm, bardzo często bagatelizujemy sprawę jej picia. Poznając dokładne wartości, o wiele łatwiej będzie nam zachować odpowiednie proporcje i zadbać o nawodnienie. Tak naprawdę, to właśnie od wody zależy to, w jaki sposób pracują nasze jelita, układ moczowy, a także jak sprawnie zachodzi proces termoregulacji w naszym organizmie. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że woda skutecznie oczyszcza nas organizm z toksyn i ubocznych produktów przemiany materii. Woda spełnia również funkcje ochronne. Zabezpiecza ona gałki oczne i rdzeń kręgowy. Wobec tego jej stała podaż, utrzymująca się na odpowiednim poziomie, zapewnia nie tylko poprawne funkcjonowanie organów, ale także i o wiele lepsze samopoczucie.
Oblicz samodzielnie swoje dzienne zapotrzebowanie na wodę!
Na każdym kroku słyszymy o tym, że dorosły człowiek powinien wypijać około 2 litry wody dziennie. Niemniej jednak jest to stwierdzenie bardzo ogólne, które na dobrą sprawę nie skłoni nas do tego, by wypijać odpowiednia ilość płynów. Ilość wody jaką nasz organizm potrzebuje jest głównie uzależniona od naszej masy ciała. Jednocześnie dzięki takiemu narzędziu jak to: https://mojcatering.com.pl/kalkulator/wody/ , możemy samodzielnie obliczyć zapotrzebowanie na wodę. Jest to tak zwany kalkulator wody, który sprawnie oblicza dzienną podaż płynów dla naszego organizmu. Skorzystanie z niego jest niezwykle proste. Wystarczy bowiem podać masę ciała i kliknąć przycisk „oblicz”. Wówczas naszym oczom ukaże się precyzyjny wynik, który podpowie nam, jakiej ilości płynów w ciągu dnia potrzebuje nasz organizm. Co więcej, na podstawie wyniku z kalkulatora wody dowiemy się także, czy niezbędne jest wprowadzenie zmian w naszych dotychczasowych nawykach. Większość osób wypija zwykle zbyt małą ilość wody, w stosunku do właściwego zapotrzebowania organizmu. Zwiększenie jej podaży poskutkuje natychmiastową wręcz poprawą stanu zdrowia i ogólnej kondycji naszego organizmu. Warto więc skorzystać z kalkulatora wody i wprowadzić do swojego stylu życia odpowiednie zmiany.