Gotowa na indoor cycling? Przygotuj się na pot, buzującą krew i chęć sięgnięcia po więcej.
Zajęcia indoor cycling to w skrócie jazda na rowerze stacjonarnym na siłowni, w zorganizowanej grupie i przy akompaniamencie głośnej, rytmicznej muzyki. Ćwiczenia prowadzi specjalnie przeszkolony instruktor, dzięki któremu jazdę na rowerze odkryjesz na nowo.
Zajęcia cyclingu pomagają pozbyć się tłuszczu, poprawiają zdrowie serca i zwiększają wytrzymałość mięśni. Twoje nogi czeka poważny trening. Pod koniec zajęć, będziesz odczuwała strumień pozytywnej energii, dzięki endorfinom, wyzwalanym przez Twój mózg.
Jak wygląda indoor cycling?
Indoor cycling to zajęcia w grupie. Instruktor prowadzi klasę przez różne rodzaje ćwiczeń na rowerze – pedałowanie pod górę, interwały maksymalnej prędkości i krótkie okresy spokojnej jazdy. Czasami trzeba wstać z siodełka i pedałować w pozycji stojącej.
Każda osoba w grupie ma swój oddzielny rower. Są one zwykle skierowane w tę samą stronę – instruktora lub lustra.
Instruktor dobiera muzykę tak, by pasowała do każdej fazy ćwiczeń. Może to wyglądać w ten sposób, że przez 5 minut jeździcie przy energicznej muzyce, a następnie łapiecie oddech podczas trwania spokojniejszej piosenki.
Niektórzy instruktorzy używają zdjęć lub filmów, aby zaangażować też zmysł wzroku. Możesz sobie wtedy wyobrazić, że jedziesz przez płaską pustynie, lub wjeżdżasz pod górę na Wyspach Karaibskich. To świetny sposób na nudę.
Pod koniec treningu możesz odczuwać, że przeżyłaś świetną przygodę. I bardzo dobrze – powinnaś być dumna, z tego, czego dokonałaś.
Indoor cycling – intensywność ćwiczeń
Indoor cycling to bardzo intensywne zajęcia. Twoje tętno będzie podwyższone przez 45-60 minut. Będzie kilka przerw na wolniejsze pedałowanie, aczkolwiek większa część zajęć to maksymalnie intensywny wysiłek.
Indoor cycling to ćwiczenia mało-inwazyjne, co oznacza, że nie obciążają stawów. Indoor cycling to jednak nie to samo, co jazda po parku. Wiele zajęć ma bardzo dużą intensywność, porozmawiaj więc z instruktorem lub lekarzem, jeśli jesteś w ciąży lub masz jakiekolwiek problemy zdrowotne. Taka rozmowa może dostosować program do Twoich potrzeb.
Które mięśnie pracują podczas indoor cyclingu?
- Kręgosłup – Nie. Te ćwiczenia nie wpływają na Twój kręgosłup.
- Ręce – Nie. Te ćwiczenia nie wpływają na Twoje ręce.
- Nogi – Tak. Spodziewaj się długotrwałej pracy nóg. Twoje mięśnie ud i łydek poczują pieczenie.
- Pośladki – Tak. Pedałowanie sprawi, że poczujesz swoje mięśnie pośladków.
- Plecy – Nie. Te ćwiczenia nie wpływają na Twoje plecy.
Na jakie obszary kondycji wpływa indoor cycling?
- Elastyczność – Nie. Te ćwiczenia nie skupiają się na elastyczności.
- Aerobik – Tak. Twoje tętno będzie znacznie podwyższone podczas wykonywania ćwiczeń.
- Siła – Tak. Pedałowanie poprawi siłę Twoich mięśni i ich wytrzymałość.
Zalety indoor cyclingu
1. Każdy może go uprawiać
Indoor cycling może być uprawiany niezależnie od wieku. Możesz go wypróbować, nawet jeśli nie masz jeszcze żadnego doświadczenia z siłownią.
2. Angażuje wiele grup mięśni na raz
Inną zaletą indoor cyclingu jest to, że trenujesz jednocześnie wielu grup mięśni. Wśród mięśni, które pracują podczas indoor cyclingu można wymienić mięśnie ud, łydek, pośladków, bioder i brzucha.
3. Pomaga spalić mnóstwo kalorii
Już 30-minutowa sesja indoor cyclingu pomoże Ci spalić naprawdę sporą liczbę kalorii. Połączenie pedałowania ze zbilansowaną dietą i regularnymi ćwiczenimi, sprawi, że stracisz kilka zbędnych kilogramów.
4. Jest bezpieczne
Innym plusem indoor cyclingu jest to, że nie wpływa negatywnie na stawy. Indoor cycling jest sportem mało-inwazyjnym, dzięki temu nie jesteś narażona na przeciążenie stawów, tak jak np. w przypadku biegania.
Inną kwestią jest bezpieczeństwo, którego nie zaznasz na drodze. Nierzadko zdarza się słyszeć, że rowerzysta został potrącony przez samochód. Na drodze czai się też więcej zagrożeń, w postaci słabej widoczności, mokrej i śliskiej nawierzchni, czy dziur w asfalcie. Przy indoor cyclingu, element tego typu ryzyka zostaje wyeliminowany.
5. Nie zatrzymują Cię żadne przeszkody
Nie musisz zaprzestawać ćwiczeń z powodu świateł, znaku stopu, pieszych, ani innych elementów pojawiających się w ruchu drogowym. Oznacza to, że możesz kontynuować ćwiczenia w każdym momencie – bez niepotrzebnego rozpraszania się.
6. Dobre na każdą pogodę
Przy indoor cycling możesz jeździć na rowerze stacjonarnym w każdą pogodę i o każdej porze. Żaden śnieg i deszcz nie przeszkodzą Ci w treningu.
7. Jeździsz po płaskim terenie
Wielu ludzi żyje w miejscach, w których jest niewiele płaskich dróg. W terenach górskich, jeżdżąc na rowerze, musisz nieustannie pedałować pod górkę lub z górki. Nie pomaga to w utrzymaniu stałego poziomu wysiłku.
Wady indoor cyclingu
1. Górna część ciała nie jest zaangażowana w ćwiczenia
Indoor cycling to ćwiczenia angażujące głównie dolne partie Twojego ciała. Mięśnie w górnej partii ciała nie otrzymują więc odpowiedniej uwagi. Może to spowodować zaburzenie proporcji w Twoim ciele, co będzie skutkowało koniecznością dołączenia treningu na górną partię ciała.
2. Ból
Początkujący często narzekają na ból w okolicach miednicy. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest zakup spodenek kolarskich – przeznaczonych specjalnie do jazdy na rowerze. Rekomendowane jest także żelowe siodełko, jako iż siedzi się na nim znacznie wygodniej.
3. Nuda
No cóż, czasami nawet najlepszy trener będzie miał problem z wyeliminowaniem nudy. Brak widoku na zewnętrzny krajobraz i naturę może być niekiedy irytujący. Z drugiej strony może to być zaletą. Gdy nie skupiasz się na niczym i przestajesz myśleć, trening mija szybciej. Koncentrujesz się jedynie na ćwiczeniach i głośnej muzyce.
4. Cena
Ceny indoor cyclingu mogą być wysokie. W zależności od siłowni i miasta, w którym mieszkamy, ceny indoor cyclingu mogą wahać się od 60 do 300zł za miesiąc ćwiczeń. Niekiedy jesteśmy zmuszeni do wykupienia miesięcznego karnetu na siłownię, gdyż w przeciwnym razie nie mamy możliwości skorzystania z zajęć indoor cycling.