Czym się kierować kupując słuchawki do biegania?
Słuchanie muzyki podczas biegania zdecydowanie pomaga oraz zwiększa wydolność organizmu, gdy skupić można się na czymś innym niż tylko zmęczeniu – od razu łatwiej i przyjemniej jest stosować taką aktywność. Coraz więcej osób sięga po słuchawki, dzięki którym towarzyszyć im zawsze może ulubiona muzyka. Każdy jednak wie jak wiele istnieje teraz rodzajów słuchawek , nie każde z nich nadają się czy też są dość wygodne, żeby bez uczucia dyskomfortu towarzyszyć nam podczas codziennych biegów. Dobór odpowiednich słuchawek może nam ułatwić i umilić bieganie w mieście, lesie lub każdym innym miejscu.
Ciężko podać konkretny model, który jest jedynym słusznym wyborem – dzieje się tak z prostego powodu. Każdy człowiek ma zupełnie inne upodobania i inne rzeczy zdają się być dla niego bardziej lub też mniej odpowiednie. Każdy dokładnie wie co będzie dla niego najlepszym wyborem, wystarczy przedstawić listę możliwości wraz z zaletami poszczególnych opcji. A oto ona:
Słuchawki otwarte i zamknięte
Jest to jeden z podstawowych podziałów słuchawek, dzielący je ze względu na rodzaj dopasowania do ucha.
Słuchawki otwarte nie przylegają szczelnie do kanału słuchowego, co za tym idzie – ucho ma zapewnioną dużo większą wentylację. Przez ich budowę przepuszczają jednak zewnętrzny hałas, a osoby w otoczeniu mogą słyszeć dochodzący z nich dźwięk. Ten typ słuchawek bardziej nadaje się do użytku domowego lub raczej cichych i dość spokojnych miejsc.
Słuchawki zamknięte szczelnie zamykają kanał słuchowy, sprawiając dzięki temu, że dźwięki z zewnątrz nie trafiają do ucha. Ten typ nie zapewnia niestety wentylacji dla ucha i sprawia, że zdecydowanie szybciej się ono męczy. Skraca to ogólny czas użytkowania. Ze względu na dużą izolację dźwiękową, słuchawki zamknięte idealnie nadają się do głośnych miejsc oraz podróży środkami komunikacyjnymi, np. autobusem czy pociągiem.
Oprócz tego istnieją również słuchawki półotwarte, które łączą zalety obu typów. Zapewniają wentylację oraz izolują od zewnętrznego hałasu – tym samym są to najdroższe ze słuchawek.
Słuchawki douszne
Do tej kategorii zalicza się również słuchawki dokanałowe, które wkładane są do wnętrza ucha i dodatkowo uszczelniane za pomocą silikonowych elementów. Mają wiele zalet, takich jak mobilność, niewielkie rozmiary oraz są stosunkowo dyskretne przy używaniu. Jak na słuchawki cechują się dużą wytrzymałością. Dodatkowo coraz więcej modeli dopasowuje się do anatomicznej budowy ucha użytkownika. Słuchawki te jednak posiadają stosunkowo słabą jakość dźwięku i mogą przy częstym użytkowaniu i wysokiej głośności negatywnie wpływać na słuch.
Słuchawki nauszne
Słuchawki nauszne przylegają do małżowiny usznej od zewnętrznej strony, a głośniki połączone są pałąkiem. Wśród nich właśnie występuje podział na słuchawki otwarte oraz zamknięte. Mogą być zakładane na głowę (z góry) lub z tyłu głowy. Jakość dźwięku jaką oferują słuchawki nauszne jest znacznie lepsza. Co więcej negatywny wpływ na słuch jest w ich przypadku znacznie mniejszy. Wady pojawiają się u nich w przypadku dopasowania do głowy użytkownika, są one większe i zdecydowanie mniej poręczne.
Słuchawki zauszne
Głośniki w nich nie są połączone pałąkiem, a jednocześnie mają specjalne „haczyki”, dzięki którym słuchawka zakładana jest za ucho i przylega w ten sposób do małżowiny usznej. Ten rodzaj słuchawek dobrze trzyma się ucha oraz zapewnia świetną jakość dźwięku. Niestety są one nieco droższe.
Słuchawki bezprzewodowe
Coraz to nowe technologie sprawiają, że nasze słuchawki nie muszą już posiadać kabla, który wciąż będzie się plątał i przeszkadzał w słuchaniu muzyki. Słuchawki bezprzewodowe można podłączyć do urządzenia na dwa sposoby: radiowo oraz poprzez moduł bluetooth. Jest to z pewnością o wiele bardziej wygodne rozwiązanie od słuchawek przewodowych. Takie słuchawki są oczywiście droższe i niestety czasami mogą pojawiać się problemy z zasięgiem (chociaż ten jest duży, może wynosić nawet 30 metrów).
Na co zwracać uwagę?
Znając już rodzaje słuchawek można szybko zdecydować jakie naszym zdaniem będą najbardziej odpowiednie. Jednak wciąż w danej ofercie pozostaje wiele modeli słuchawek, z których wybrać trzeba jeden konkretny.
Wielkość i dopasowanie
Jeśli decyzja padnie na słuchawki dokanałowe, powinny one dobrze leżeć w uchu. Jeśli wyborem okazały się słuchawki zamknięte, muszą szczelnie zamykać ucho, nie mogą być w takim wypadku ani zbyt małe, ani zbyt duże. Warto sprawdzić czy pałąk łączący słuchawki ma możliwość regulacji długości co sprawi, że idealnie dopasujemy go do obwodu głowy.
Impedancja
Na opakowaniu słuchawek zobaczyć można wartość podaną w omach, jest to właśnie wspomniana impedancja, czyli opór pozorny. Wyższa wartość w przypadku słuchawek oznacza większą odporność na szumy, ale także może cechować się niższym poziomem głośności.
Pasmo przenoszenia
Przeciętny człowiek słyszy dźwięki w zakresie od 16 Hz do 20 kHz i słuchawki posiadające takie parametry w zupełności wystarczą. Te o szerszym zakresie przeznaczone są dla nielicznej grupy ludzi słyszących poza tę skalę (audiofili), są one oczywiście dużo droższym wyborem.
Redukcja szumu
Im większa (podana w decybelach), tym więcej szumów będzie redukowanych.
SPL (Poziom natężenia dźwięku)
Wartość ta określa głośność słuchawek, ich moc. W tej kwestii jednak warto jak zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem – nie zawsze głośniej oznacza lepiej.
Słuchawki do biegania
Kliknij i sprawdź ceny!
Duży wybór, co zatem najlepsze do biegania?
Jak widać wybór słuchawek do biegania jest naprawdę spory. Jaka jest rada dla biegaczy? Podczas aktywności fizycznej zwraca się raczej uwagę na wygodę i swobodę, brak ograniczeń ruchu. Słuchawki dla biegaczy na pewno muszą być dobrze dopasowane i lekkie. Warto, aby przy tym wszystkim były również odporne na wilgoć. Najbardziej polecane (ze względu na wygodę i poręczność) są słuchawki douszne i dokanałowe. Dla większej wygody można zdecydować się na opcję bezprzewodową. Gdy jednak zdecydujemy się na słuchawki z przewodem, przydatny okaże się klips przy kablu, za pomocą którego będzie można je przypiąć do bluzy czy koszulki oraz kontroler w kablu, który umożliwi wygodną regulację dźwięku oraz zmianę utworów.