Po czym stwierdzisz, że masz złe buty do biegania?
Bieganie nie wymaga praktycznie żadnych nakładów finansowych. Warto jednak zainwestować w odpowiednie obuwie, dzięki któremu zminimalizujemy ryzyko kontuzji oraz pojawienia się otarć czy odcisków.
Źle dobrane buty są normą pośród początkowych biegaczy. Wiele osób zwraca uwagę na kolor, wzór czy model zapominając o najważniejszym – że przede wszystkim mają być wygodne. Kiedy wiadomo, że dokonaliśmy złego zakupu?
Wysoka cena nie zawsze jest równoznaczna z wysoką jakością
Wiele osób jest przekonanych, że kupując drogie buty zapewnia sobie komfort podczas biegania. Nic bardziej mylnego. Nie warto sugerować się ceną (która często zależy od mody, która obecnie panuje), ale jakością tworzywa z jakiego zostały zrobione. Okazuje się, że wiele nowoczesnych gadżetów i technologii znajdujących się w obuwiu dla biegaczy to zwykły chwyt marketingowy mający na celu osiągnięcie większego zarobku przez producenta.
Zwróć uwagę na podłoże
Jeśli twoje obuwie do biegania niszczy się w zastraszającym tempie, to być może źle dobrałeś buty w stosunku do podłoża, na którym trenujesz. Z innych materiałów powinno być wykonane obuwie na górskie szlaki, chodniki w mieście czy leśne ścieżki. Można też kupić obuwie uniwersalne, które będzie się nadawało na każdą powierzchnię – idealne dla osób, które mają zamiar biegać w różnych miejscach bądź jeszcze nie zdecydowały, gdzie będą ćwiczyć.
Buty nie mogą cisnąć
Nie ma co liczyć, że zbyt małe buty się rozciągną i po czasie staną się idealne do biegania. Odpowiedni rozmiar to jeden z najważniejszych elementów. Jeśli czujesz, że obuwie ciśnie cię w palce, to dokonałeś błędnego zakupu. Warto wiedzieć, że buty do biegania powinny być o 0,5-1 cm większe od tych, z których korzystamy na co dzień. To czy rozmiar butów do biegania jest odpowiedni można sprawdzić łatwo w sklepie. Trzeba stanąć na wyprostowanych nogach. Przy dużym palcu powinno wolne miejsce (mniej więcej na szerokość kciuka). Warto też wiedzieć, że najlepiej mierzyć obuwie na koniec dnia – wówczas nasza stopa jest zmęczona, często też lekko opuchnięta. Wtedy będziemy mieli pewność, że obuwie nie będzie nas cisnęło po zakończeniu ćwiczeń.
Ważna jest amortyzacja
Buty do biegania powinny minimalizować ryzyko pojawienia się kontuzji, do których wbrew pozorom bardzo często dochodzi przy tym sporcie. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób mających nadwagę – stopy są bardziej obciążone i łatwiej o kontuzję.
Buty z amortyzacją są szczególnie zalecane w przypadku biegania na utwardzonej nawierzchni. Plusem jest też to, że wówczas wolniej się zużywają i niszczą. Jeśli mamy zamiar biegać po górskich szlakach, łąkach itp., to powinniśmy się zdecydować na zakup butów do biegów terenowych. Są one wytrzymalsze, mają doskonałą przyczepność i dobrze trzymają naszą kostkę.
Pronator, supinator
Wiele osób nie zna tych pojęć, a to poważny błąd jeśli biegamy. Jeśli nasza stopa w momencie chodzenia bądź biegania obraca się do wewnątrz, to mamy do czynienia z pronacją. Ma to duży wpływ na sposób naszego biegania. Dlatego jeśli nie dobierzemy odpowiedniego obuwia narażamy się na różnego rodzaju urazy. Jeśli więc mamy taki układ stopy, a nasze buty nie mają wsparcia od wewnętrznej części, to niestety, ale nie kupiliśmy tego co powinniśmy. Jeśli chodzi o supinatora, to mowa tu o obciążeniu zewnętrznej krawędzi stopy. Spotykamy się z tym przy wysokim podbiciu.
Ciężkie obuwie jest złe
Twoje buty do biegania doskonale wpasowują się w panujące trendy, są w modnym kolorze itp., ale masz wrażenie jakbyś nosił kamienie zamiast nich? To świadczy o tym, że nie nadają się do uprawiania sportu na dłuższą metę. Buty do biegania powinny być lekkie i dopasowane – żebyśmy praktycznie ich nie czuli.
Buty do biegania
Warto też zwrócić uwagę na długość sznurowadeł. Nie powinny być zbyt długie/krótkie i się rozwiązywać. Wydaje się to błahostką, jeśli jednak ją zaniedbamy, może stać się przyczyną niefortunnego upadku i co często się z tym wiąże – kontuzji.
Źle dobrane obuwie może spowodować, że zrezygnujemy z biegania, bowiem będzie się nam ono źle kojarzyło. Brak komfortu sprawi, że zniechęcimy się do tego sportu. Podczas zakupu odpowiedniego obuwia do biegania najlepiej więc poradzić się specjalisty w sklepie, który będzie w stanie pomóc nam wybrać najodpowiedniejszy dla nas produkt.
Inne obuwie na trening – inne na zawody
Kupując obuwie do biegania trzeba też jasno określić jakie zadania mają one spełniać. Innego produktu potrzebujemy do porannego biegania dla samego siebie, a innego na zawody czy maratony.
Do biegania w celach rekreacyjnych powinniśmy mieć obuwie ważące mniej więcej 300-400 gramów. Zapewniają nam one odpowiednią stabilność i amortyzację.
Jeśli mamy zamiar biegać w maratonach czy na zawodach, a mamy „zwykłe adidasy”, to powinniśmy pomyśleć o zaopatrzeniu się w bardzo lekkie buty – od 150 a 280 gramów. Takie obuwie przyczynia się do większej wydajności