Detreomycyna- czym jest, kiedy stosować, jak dawkować?
Współcześnie duży odsetek społeczeństwa jest dotknięte trądzikiem. Zmiany te zwykle wynikają zmian hormonalnych (nadmiernej stymulacji androgenowej). Objawami trądziku są takie zmiany jak grudki, krostki czy zaskórniki. Wszystkie te zmiany są możliwe do wyleczenia za pomocą takiego środka jak detreomycyna.
Czym jest detreomycyna?
Jest to środek zazwyczaj w postaci maści, który jest stosowany w przypadku zapalnych i ropnych zmian skór(jak np. trądzik). W swoim składzie substancja ta zawiera chloramfenikol, który posiada działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Dzięki miejscowemu oddziaływaniu na zmiany skórne maść z tą substancją jest nakładana cienką warstwą.
Co wchodzi w skład detreomycyny?
Detreomycyna to maść zawierająca antybiotyk, gdzie na 1 gram maści przypada 10 mg lub nawet 20 mg chloramfenikolu. Oprócz tego składnika w maści znajduje się również olej arachidonowy i lanolina.
Jakie istnieją wskazania do zastosowania detreomycyny?
Jako wskazania do zastosowania detreomycyny uważa się ropne choroby skóry, w przypadku których nie zadziałały inne antybiotyki. Na pewno warto skorzystać z właściwości detreomycyny w sytuacji, gdy borykamy się z takimi problemami jak:
- ropnie,
- drobne rany,
- zadrapania,
- uszkodzenia i podrażnienia skóry,
- trądzik.
Detreomycyna jest również używana w przypadku stanów zapalnych oka lub ucha(gdy przyczyną są bakterie).
Jakie istnieją przeciwwskazania co do stosowania detreomycyny?
Stosowanie tej substancji jest niewskazane u osób, które są uczulone na takie składniki jak:
- chloramfenikol,
- olej arachidowy,
- orzeszki ziemne,
- soja,
- pozostałe składniki preparatu.
Dodatkowo leczenie detreomycyną nie jest wskazane w przypadku takich stanów jak:
- ciąża,
- karmienie piersią,
- chora wątroba,
- zaburzenia czynności nerek,
- choroby szpiku kostnego,
- zaburzenia hemopoezy czy
- nieprawidłowy skład krwi.
Ostrzeżenia dotyczące stosowania detreomycyny
W przypadku tej substancji należy przede wszystkim pamiętać, aby nie stosować jej dłużej niż 14 dni. Dodatkowo zastosowanie detreomycyna na dużej powierzchni skóry może zwiększyć ryzyko groźniejszych działań niepożądanych chloramfenikolu. Natomiast w przypadku dzieci w okresie dojrzewania stosowanie preparatu jest wskazane tylko w uzasadnionych wypadkach. Z uwagi na zawartość lanoliny preparat może wywoływać miejscowe reakcje nadwrażliwości. Istnieje prawdopodobieństwo, że lek ten może uszkodzić płód, a także oddziałuje na karmione dziecko, co sprawia, że nie powinny go stosować kobiety w ciąży i karmiące.
Jakie skutki uboczne wywołuje stosowanie detreomycyny?
Jak w przypadku innych substancji leczniczych także stosowanie detreomycyny może wywoływać niepożądane skutki uboczne. Do najczęściej spotykanych skutków ubocznych uważa się:
- zaczerwienienie,
- świąd skóry,
- zapalenie skóry,
- obrzęk angioneurotyczny,
- pokrzywka oraz
- rumień.
Ciężkim skutkiem ubocznym może być nawet uszkodzenie szpiku z anemią aplastyczną. Wskazaniem do odstawienia leku są takie objawy jak:
- pokrzywka,
- rumień oraz
- nadkażenie drożdżakami.
Jak detreomycyna współdziała z innymi lekami?
Każda substancja lecznicza może posiadać konkurencyjne działanie w stosunku do innych leków. To samo dotyczy detreomycyny. Z uwagi na zawartość chloramfenikolu w maści należy unikać jednoczesnego stosowania antybiotyków makrolidowych(jak np. erytromycyna). Substancji tej nie należy także podawać łącznie z penicylinami i cefalosporynami(które wykazują działanie antagonistyczne w stosunku do maści).
Jak stosować detreomycynę?
Maść tą należy stosować wyłącznie zewnętrznie. Polecanym sposobem stosowania maści jest nałożenie cienkiej warstwy na gazę na oczyszczoną powierzchnię skóry, która jest dotknięta zmianami chorobowymi. Nakładanie maści powinno mieć miejsce 3 razy na dobę(co 6-8 godzin). Preparat nie powinien być stosowany dłużej niż 14 dni. Natomiast w przypadku dzieci w okresie dojrzewania stosowanie maści powinno zostać ograniczone do minimum. W przypadku pominięcia dawki nie wolno stosować podwójnej dawki, aby uzupełnić pominiętą. Stosowanie maści powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy pamiętać, że przedwczesne przerwanie leczenia może spowodować nawrót choroby.
Na co działa detreomycyna?
Jest to substancja o charakterze bakteriostatycznym do stosowania miejscowego. Jej oddziaływanie jest skuteczne na:
- Haemophilus influenzae,
- Salmonella spp.,
- Neisseria spp.,
- Klebsiella spp.,
- Streptococcus pneumoniae i
- bakterie beztlenowe.
Wykazuje także działanie na:
- Staphylococcus spp.,
- Streptococcus pyogenes,
- Escherichia coli,
- Proteus mirabilis,
- Shigella spp.,
- Serratia marcescens,
- Mycoplasma spp.,
- Rickettsia spp.,
- Chlamydia spp.
Substancja ta nie wykazuje jednak działania na:
- Pseudomonas aeruginosa,
- prątki kwasoodporne,
- niektóre laseczki z rodzaju Bacillus.
Wpływ na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn?
Substancja ta w postaci 2% nie wykazuje żadnego wpływu na możliwość prowadzenia pojazdów czy obsługi maszyn.
Jak powinna być przechowywana?
Detreomycyna powinna być przetrzymywana w temperaturze poniżej 25°C. Miejsce przechowywania powinno być niewidoczne i niedostępne dla dzieci. Ważne jest w przypadku tej substancji pilnowanie jej daty ważności. Po upływie terminu przydatności maści należy ją wyrzucić i nie stosować.
Jak wygląda detreomycyna?
Detreomycyna 2% to maść w kolorze jasnożółtym, który posiada jednolitą konsystencję. Lek ten jest opakowany w metalową tubę, która zawiera 5 g maści. Maść wraz z ulotką dotyczącą jej stosowania jest zapakowana w tekturowe pudełko.
Czego należy unikać w trakcie stosowania detreomycyny?
Dotychczas nie wykryto, aby jakikolwiek spożywany produkt żywnościowy miał wpływ na działanie lecznicze tej substancji.
Dostępność leku detreomycyna?
Warto zauważyć, że Detreomycyna 2% jest lekiem nierefundowanym, ale jest lekiem wydawanym na receptę. Według specjalistycznych portali można stwierdzić, że jest to lek trudno dostępny. Jest to lek, którego koszt wynosi około 12 złotych. Maść ta występuje w stężeniu 1% i 2%. Lekarz przepisujący ten lek pacjentowi powinien wiedzieć o wszelkich przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach pacjenta. Jest to lek produkowany przez przedsiębiorstwo CHEMA-ELEKTROMET.
Dodatkowe informacje
W przypadku receptury aptecznej chloramfenikol jest także składnikiem maści oraz roztworów spirytusowych, ale także kremów, past, gałek dopochwowych czy maści i kropli ocznych. Detreomycyna to antybiotyk początkowo wyizolowany ze szczepu bakterii Streptomyces venezuelae, ale obecnie na skalę przemysłową jest otrzymywany syntetycznie.
Czy istnieje zamiennik detreomycyny?
Niestety w przypadku tej substancji brak jest jakichkolwiek zamienników bez recepty. Jest to lek, którego składnik wykazują silne oddziaływanie i z tego powodu do kupna tej maści w aptece konieczna jest recepta. Jest ona stosowana w stanach zapalnych, które zostały wywołane trudnymi do leczenia bakteriami. O sile tej maści świadczy fakt, że jest ona pakowana małe tubki o objętości tylko 5 gramów.
Według niektórych użytkowników istnieje przekonanie, że detreomycyna może być zastąpiona tanią maścią o nazwie Tribiotic.