Dieta Dukana, kontrowersyjna i skuteczna
Dieta Dukana mimo, że wzbudza cały czas wiele kontrowersji, pozostaje popularnym sposobem na odchudzanie. Nazywana jest też dietą białkową, dlatego, że jej podstawą przez cały okres stosowania są produkty białkowe. Podzielona na etapy ma zapewnić trwałą utratę wagi. Jej twórcą jest francuski dietetyk Pierre Dukan. Dukan jest autorem popularnej również w Polsce książki Nie potrafię schudnąć, która stała się bestsellerem. Na jej podstawie do programu odchudzającego opartego o proteiny przystąpiły tysiące osób.
Na czym polega dieta Dukana?
Dieta Dukana składa się zawsze z czterech faz:
- faza pierwsza, czyli uderzeniowa oparta wyłącznie na produktach białkowych
- faza druga, naprzemienna, w jej trakcie dołącza się do białka warzywa i to wyłącznie co drugi dzień
- faza trzecia, utrwalająca, do jadłospisu po trochu włącza się niewielkie ilości produktów węglowodanowych i tłuszczy
- faza czwarta, stabilizująca, wprowadza stalą zmianę sposobu żywienia w celu utrzymania obniżonej dietą wagi
W trakcie diety Dukana należy:
- jeść tylko wtedy kiedy odczuwa się głód i tylko produkty dozwolone dietą
- do każdego posiłku należy wypić przynajmniej 2 szklanki wody
- w trakcie dwóch pierwszych faz diety białkowej należy bezwzględnie unikać tłuszczów, w tym oliwy
- podczas pierwszych tygodni trwania diety, nie powinno się wykonywać ćwiczyć fizycznych, ponieważ organizm jest znacznie osłabiony
- aby uzupełnić niedobory witamin należy dołączyć do diety suplementację
Pierwsza faza: odchudzanie i oczyszczanie organizmu
Faza trwa 5 dni, a jej zadaniem jest utrata masy ciała oraz oczyszczenie organizmu. Czas trwania tej fazy zależy od celów jakie sobie się stawia, czyli od ilości kilogramów, które pragnie się zrzucić.
- do 5 kilogramów, etap ten trwa tylko 2 dni, a spadek wagi zamknie się w przedziale 0,5-1,5 kg
- do 10 kg, etap ten trwa 3 dni, a spadek wagi wyniesie ok. 1,5-2,5 kg
- do 20 kg – etap ten trwa 5 dni, a spadek wagi wyniesie ok. 1,8-3 kg
- do 40 kg – etap ten musi trwać co najmniej 7 dni, jednak nie dłużej niż 10, a spadek wagi wynosi ok. 3 kg
W trakcie tej fazy dozwolone do jedzenia produkty to:
- cielęcina
- chuda wołowina
- drób
- ryby
- owoce morza
- nabiał
- zioła
- cebula, czosnek
- kawa, herbata
- napoje gazowane light
Posiłki muszą być gotowane na parze, pieczone lub grillowane, jednak bez pomocy tłuszczu. Należy ograniczyć sól, a słodzić jedynie słodzikiem.
Druga faza: utrata wagi
Druga faza diety Dukana trwa do skutku, czyli do utraty zaplanowanych kilogramów. W jej trakcie można do diety włączyć warzywa, jednak w sposób dość ograniczony. Dietę urozmaica się trwającymi najdłużej wewnątrz-okresami trwającymi 5 dni, podczas których na przemian stosuje się wyłącznie dietę proteinową, a w kolejnej części włącza się warzywa. i tak na zmianę aż do skutku.
W tym okresie, w części urozmaiconej warzywami wolno spożywać:
- pomidory
- ogórki
- szpinak
- brokuły
- szparagi
- kaspustę
- pieczatki
- pory
- seler
- cukinię
- paprykę
- marchew
W dalszym ciągu nie wolno stosować do potraw tłuszczu, a do warzyw wolno używać dressingów wyłącznie beztłuszczowych, czyli dressing bez oliwy. Wszystkie warzywa powinny być gotowane na parze lub podawane na surowo.
Trzecia faza: utrwalająca
Faza utrwalająca musi trwać długo. Okres jej trwania oblicza się w zależności od ilości zrzuconych kilogramów pomnożonych x 10. Jeżeli delikwent utracił do tej pory 10 kilogramów, to faza utrwalająca musi potrwać 100 dni. Wydaje się, że jest to dużo, Jednak ta okoliczność ma cały czas przypominać, że dieta się nie skończyła i należy cały czas poddawać się reżimowi. Dzięki takiemu podejściu istnieje naprawdę duże prawdopodobieństwo, że uniknie się efektu jo-jo – zmory wszystkich odchudzających się.
W trakcie tej fazy jadłospis staje się coraz bardziej urozmaicony. Należy tylko przestrzegać zasady poświęcenia jednego dnia w każdym tygodniu na powrót do najbardziej restrykcyjnej części czyli do jedzenia wyłącznie białka. Natomiast w nagrodę można w tym okresie uraczyć się dwa razy w tygodniu pełnym dwudaniowym obiadem z winem i deserem.
W tym okresie można już jeść:
- wszystko to co jadło się już wcześniej
- jedną porcję owoców, ale bez bananów, winogron, czereśni oraz wiśni
- dwie kromki chleba pełnoziarnistego
- jeden plater sera żółtego dziennie
- dwa razy w tygodniu wolno zjeść dwie porcje produktów z grupy skrobi: makaron, ryż, ziemniaki, warzywa strączkowe
- porcję wieprzowiny
- tłuszcze, ale w znikomych ilościach
Książki na temat diety Dukana
Kliknij i sprawdź ceny!
Czwarta faza: stabilizacja
Faza czwarta zakłada uspokojenie i stabilizację odżywiania. Podczas wcześniejszych faz nastąpiły tak wnikliwe i dogłębne zmiany stylu odżywiania, że w tej fazie pozostaje tylko kontynuacja. Na tym etapie diety można jeść już dowolnie, jednak zawsze w ramach zdrowego stylu odżywiania. Nie ma powrotu do fast foodów, słodyczy i słodkich napojów. Osoba, która tyle przeszła w trakcie walki z niepożądanymi kilogramami nauczyła się z pewnością dokonywania trafnych wyborów produktów spożywczych. W tym okresie obowiązuje cały czas jeden dzień białkowy, tak restrykcyjny jak było to w okresie pierwszej fazy diety.
Dieta Dukana, wszystko co złe
Dieta Dukana zyskała sobie niegasnącą popularność. W dalszym ciągu na popularnych forach nie brakuje osób stosujących ją i opisujących wspaniałe efekty. Jednak dieta ta zaburza równowagę w dostarczaniu organizmowi produktów niezbędnych do budowania energii, przede wszystkim węglowodanów i tłuszczów. O prawidłowym odżywianiu mówimy zawsze wtedy, gdy mamy do czynienia z ustabilizowaną równowagą pomiędzy wszystkimi składnikami. Przewaga jednego z nich, w tym przypadku białka musi prowadzić do zaburzeń w dostępnie do naturalnej energii.