Dieta niskowęglowodanowa – odmiany, zasady, produkty dozwolone i zabronione

Co z tymi węglowodanami ? Dlaczego diety niskowęglowodanowe zrobiły się ostatnio tak popularne, skoro jeszcze do niedawna na fali popularności były diety niskotłuszczowe ?

Kiedyś popularne podczas diety odchudzającej było zmniejszanie ilości tłuszczu. Tłuszcz był wrogiem każdej odchudzającej się osoby. Obecnie wiedza  na temat tłuszczy, którą w ciągu ostatnich kilkunastu lat wpajano nam do głów, zdezaktualizowała się. Zrobiono wiele badań na temat związku spożywania tłuszczu na diecie odchudzającej, a tyciem lub chudnięciem. Okazało się, że wcale nie są one przyczyną tycia, a jeżeli dostarczamy sobie prawidłowego rodzaju tłuszczu, to wręcz możemy na takiej diecie schudnąć. Dieta niskowęglowodanowa stosowana krótkotrwale może być zatem skutecznym sposobem na odchudzanie.

Dieta niskowęglowodanowa – zasady

Aby dowiedzieć się na czym polega dieta niskowęglowodanowa należy zacząć od podstawowych informacji. Osoby nie śledzące składników makro w swoim dziennym pożywieniu nie mają za zwyczaj pojęcia jak powinny wyglądać prawidłowe ilości węglowodanów, białka i tłuszczy w ich dietach.

Węglowodany – ilość

W prawidłowej i zbilansowanej diecie powinno znaleźć się od 300 do 400 g węglowodanów. Z kolei będąc na diecie niskowęglowodanowej powinniśmy dostarczać sobie nie więcej niż 130 g węglowodanów. Istnieje jeszcze jeden rodzaj diety niskowęglowodanowej, którą nazywamy dietą ketogeniczną. Polega ona na zminimalizowaniu ilości węglowodanów do maksymalnie 50 g dziennie. Najnowsze badania wykazują, że mamy bardzo zróżnicowaną tolerancję na węglowodany. Niektórzy czują się dobrze tylko wtedy, gdy spożywają spore ilości węglowodanów. Inni z kolei będą kwitnąć, gdy ograniczą węglowodany prawie do zera. Prawdą jest jednak, że u większości osób idealna ich suma w diecie,  zwykle jest dużo powyżej aktualnemu ich spożyciu. Z tego powodu powinniśmy częściej monitorować ilość składników makro, które spożywamy w ciągu dnia. Może okazać się, że oprócz zgubienia kilku kilogramów, uzyskamy też świetne samopoczucie i dowiemy się czegoś nowego na swój temat.

Dieta Paleo

Najbardziej popularną dietą niskowęglowodanową jest dieta Paleo. Polega ona na na całkowitym odstawieniu zbóż glutenowych, nabiału, cukru i roślin strączkowych. Jest to dieta, w której bazujemy głównie na produktach nieprzetworzonych. Nasze posiłki powinny być oparte głównie na mięsie i warzywach. Podczas stosowania tej diety zalecane jest spożywanie dużej ilości białka, tłuszczy. Źródłem węglowodanów mogą być wyłącznie warzywa, owoce i bezglutenowe zboża. Dieta Paleo jest niezwykle kuszącym sposobem odżywiania dla osób, które doceniają smak potraw. Zaleca się w niej spożywanie dużej ilości tłuszczu, a jak wiadomo tłuszcz jest nośnikiem smaku. Oprócz smaku, stosowanie tej diety pomaga w uzupełnianiu braków witaminowych, gdyż tłuszcz pomaga w ich wchłanianiu. Ciekawe jest także to, że sposób odżywiania, który nazywamy dietą Paleo, stosowany był przez naszych przodków. Spożywali oni białko i tłuszcz w dużych ilościach. W ich dietach mało było węglowodanów. Dopiero, gdy wymyślone zostały sposoby na uprawę ziemi w większej skali, szala przechyliła się w drugą stronę. Rezultatem tej rewolucji jest spożywanie większej ilości węglowodanów przez współczesnych ludzi. Obecnie wszelkie badania dowodzą, że to właśnie nadmiarowi węglowodanów w naszych dietach zawdzięczamy takie choroby cywilizacyjne jak: rak, miażdżyca, choroby serca, depresję, nadciśnienie, nadwagę, trądzik, problemy z tarczycą, hormonami oraz wiele innych.

Protokół autoimmunologiczny

Trochę mniej popularną odmianą diety Paleo jest protokół autoimmunologiczny. Jest to dieta polecana szczególnie osobom z chorobami immunologicznymi. Stosuje się w niej wyżej wymienione zasady diety Paleo, ale oprócz tego wyklucza się także jajka, warzywa skrobiowe i zboża bezglutenowe. Taka dieta ma za zadanie wyciszenie stanów zapalnych, rozległych nietolerancji i alergii pokarmowych, a także chorób metabolicznych. Powinna być ona przeprowadzona pod okiem specjalisty. Osoby, które się na nią zdecydują powinny ściśle przestrzegać protokołu.  Zazwyczaj osoby decydujące się przeprowadzić taką dietę borykają się z dokuczliwymi dolegliwościami swoich chorób. Aby jednak doszło do jakiejkolwiek poprawy, to nie ma tu mowy o cheat day, czy grzeszkach u cioci na imieninach. Dieta kończy się etapem wychodzenia z protokołu, w którym kolejno włącza się wcześniej wykluczone pokarmy, aby sprawdzić co konkretnie powoduje dolegliwości. Właśnie z tego powodu tak ważne jest ścisłe przestrzeganie tej diety. Nie jest ona przeznaczona dla tych, którzy dzięki diecie niskowęglowodanowej chcieliby jedynie schudnąć.

Dieta niskowęglowodanowa – produkty dozwolone

  • Tłuszcze – masło, tłusta śmietana, smalec, oliwa z oliwek extra virgin, olej lniany, olej kokosowy, olej MCT;
  • Nabiał – jaja, sery żółte twarde, sery twarogowe, niewielkie ilości kefiru;
  • Mięso – każdy rodzaj;
  • Ryby – wszystkie, oprócz tych z listy zabronionych;
  • Warzywa – wszystkie warzywa zielone i rosnące nad ziemią, warzywa strączkowe w niewielkich ilościach;
  • Owoce – borówki amerykańskie, truskawki;
  • Sosy i przyprawy – oliwa z oliwek, ocet balsamiczny, musztarda, chrzan, majonez;

Dieta niskowęglowodanowa – produkty zabronione

  • Tłuszcze – tłuszcze trans, czyli np. margaryna;
  • Nabiał – jogurty, mleko, inne produkty mleczne;
  • Mięso – wędliny i wszystkie produkty przetworzone;
  • Ryby i owoce morza – mintaj, panga, miruna, paluszki krabowe;
  • Warzywa – ziemniaki;
  • Owoce – wszystkie oprócz tych dozwolonych;
  • Sosy i przyprawy – gotowe sosy ze sklepu, ketchup;
  • Inne – produkty mączne oraz pełnoziarniste, np: chleb, płatki śniadaniowe, wszystko co jest przetworzone i ma spore ilości dodatków.

Przepisy i inspiracje kulinarne
Kliknij i sprawdź ceny!

Podsumowanie

Podsumowując, dieta niskowęglowodanowa to jedna z nowszych diet, która pozwoli na utratę kilku kilogramów szybciej niż dieta niskotłuszczowa. Dla osób chcących zapewnić sobie maksimum korzyści, skorzystać z licznych publikacji osób dzielących się wiedzą o tym konkretnym sposobie odżywiania, dobrym wyborem będzie wybór diety Paleo. Z kolei osoby, które chciałaby uspokoić stany zapalne w swoim organizmie i pozbyć się dolegliwości związanych z chorobą autoimmunologiczną, powinny rozważyć protokół autoimmunologiczny. Musimy jednak pamiętać, że zdrowa dieta to zbilansowana dieta. Z tego powodu zbyt radykalne i długotrwałe obcinanie węglowodanów, może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Tak więc osoby, które nie do końca dobrze czują się na swoich obecnych dietach, powinny raczej monitorować ilości spożywanych makroskładników, aby odnaleźć dla siebie idealną ich mieszankę.

Zostaw odpowiedź