Dieta tłuszczowa – jak z niej korzystać?
O dietach z niskim wskaźnikiem węglowodanych oraz białkowych pisze się dość sporo. Dziś przyjrzymy się nieco bardziej z bliska diecie tłuszczowej. Wiele osób kręci na nią nosem, posądzając o wszystko, co najgorsze, jeśli chodzi o choroby ciśnieniowe, miażdżycę oraz otyłość. Tłuszcz to przecież cholesterol, a od tego tylko o krok do śmierci na zawał! Przez prawie 20 lat przeprowadzane były szczegółowe badania i na ich podstawie odkryto, że wszystkie wyżej wymienione diety mogą korzystnie przysłużyć się w zmniejszaniu tkanek tłuszczowych i zmniejszeniu także ryzyka schorzeń związanych z sercem.
Dieta tłuszczowa w pigułce
Dlaczego diety kończą się niepowodzeniem? Dlatego, że w trakcie wszystko kusi nas, abyśmy podjadali pomiędzy kolejnymi posiłkami. Jeśli zdecydujemy się na dietę z małą ilością węglowodan, wtedy nie będziemy odczuwali gwałtownych skoków apetytu. Wystarczy węglowodany zastąpić połączeniem białek i tłuszczów.
- Dieta z niskimi węglowodanymi zwiększa stratę nadmiaru kilogramów, zredukowany zostaje poziom wody w organizmie. Na podstawie porównań diety węglowodanowej oraz tłuszczowej wysnuto, że Ci, których przekonała dieta tłuszczowa mogą tracić nawet trzy razy więcej masy i do tego nie odczuwać nadmiernego apetytu!
- Tłuszcze w praktyce są nie tylko złe, ale też dobre! Zdrowy tłuszcz może redukować tkankę tłuszczową trzewną. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej w brzuchu może doprowadzić do poważnych problemów z przemianą materii.
- W diecie wysokotłuszczowej zauważyć możemy niższy poziom trójglicerydów. Odpowiadają one za podniesienie poziomu „pozytywnego cholesterolu”. Aby zachować pełne zdrowie, proporcje trójglicerydów oraz „pozytywnego cholesterolu” powinny być wyrównane. Im wyższą wartość stosunek ten będzie miał, tym łatwiej ustrzeżemy się przed chorobami sercowymi.
- Dieta tłuszczowa dodatnio wyrównuje cukier w naszym organizmie. W naszym ciele zespół węglowodan jest prowadzony do roli cukrów w formie uproszczonej. Z układu pokarmowego przenoszone są do krwionośnego, tam podwyższa się ich poziom w przepływającej krwi. Zbyt wysoki poziom cukru nie jest zdrowy, więc musi tutaj działać przeciwny biegun w postaci insuliny, dzięki której glukoza rozprzestrzenia się po komórkach.
- Dieta tłuszczowa pomóc może także w walce z insulinoopornością, czyli sytuacją, gdy komórki w ciele nie chcą przyjąć insuliny. Ten problem ma ścisły związek z cukrzycą typu 2, na którą w ostatnich latach choruje coraz więcej osób. Dieta tłuszczowa może więc obniżyć poziom cukru wtedy, gdy będziemy umieli sprawnie zastąpić węglowodany tłuszczami.
Co daje połączenie dieta tłuszczowa plus wysiłek fizyczny?
Nie można jasno udowodnić, że dieta z dużą ilością węglowodan daje większe korzyści przy ćwiczeniach fizycznych. Na pewno węglowodanom zawdzięczać można poprawę budowy tkanki mięśniowej, a także zdolności do intensywnego wysiłku. Wspierana zostaje regeneracja całego organizmu po intensywnym treningu, uruchomione zostaje także intensywniejsze wytwarzanie insuliny. Tylko dzięki temu trening siłowy jest w stanie przynieść jakiekolwiek korzyści. Dzięki cukrom oraz insulinie nie rozpadają się białka mięśniowe, wskutek czego poprawiają się zdolności do wytrzymywania najcięższego wysiłku. Poleca się spożywać węglowodany w stopniu umiarkowanym, po treningu ich spożywanie także musi się odbywać w sposób przemyślany.
Gdzie znajdziemy „pozytywne tłuszcze”?
Korzystne dla naszego organizmu tłuszcze znajdziemy między innymi w takich produktach jak:
- awocado i jego pochodne (np. w postaci olejów)
- oleje lniane
- oliwa z oliwek
- orzechy wszelkiego rodzaju
- mleko kokosowe
- kakao
- masło, smalec, tran
- wszystkie gatunki mięs oraz ryb
Komu może być polecana dieta tłuszczowa?
- osobom z chorobami sercowymi, dzięki tej diecie poprawia się ciśnienie krwi
- osobom z chorobami nowotworowymi, dieta jako terapia coraz liczniejszych typów nowotworów
- osobom chorujących na Parkinsona oraz Alzheimera, dieta zmniejsza szereg objawów, a także hamuje postępy chorobowe
- osobom cierpiącym na epilepsję, zmniejszone dzięki diecie napady chorobowe, zwłaszcza u najmłodszych
- osobom z hiperglikemią i hiperinsulinemią
Dzięki walorom, jakie do życia wnosi dieta tłuszczowa, można łatwo znaleźć rozwiązanie na niechcianą nadwagę, a także niepożądany poziom cukru. Metabolizm organizmu przy regularnym jej stosowaniu zdecydowanie zyskuje. Niestety, istnieją trudności w udowodnieniu naukowym co do przewagi diet z niskim poziomem węglowodan u tych, którzy regularnie ćwiczą, zwłaszcza wszystkie sporty siłowe oraz odznaczające się intensywnością w kontrze do diet o zbilansowanych dawkach węglowodan. Liczne jednostki chorobowe są już od lat poddawane dietoterapiom, zazwyczaj z powodzeniem dobrze rokującym na przyszłość. Przyjmowanie węglowodan w diecie tłuszczowej musi być powiązane z dużą aktywnością sportową. Jeśli będziemy dużo ćwiczyć, będziemy przyjmować w diecie więcej węglowodan. Jeśli mało udzielamy się fizycznie, a i wysiłek nie ma zbyt duże intensywności, dieta tłuszczowa będzie dobrą metodą.
Więcej zdrowych tłuszczy
Kliknij i sprawdź ceny!
Aktywność fizyczna kluczem do sukcesu w diecie tłuszczowej
Dieta tłuszczowa przyniesie pokładane w niej efekty, jeśli będziemy jej pilnować w oparciu o profesjonalne źródła naukowe. Nie zaszkodzi spytać o poradę zaprzyjaźnionego lekarza. Aktywność fizyczna może się przejawiać w różny sposób. W zależności od tego, co lubimy, możemy zdecydować się na sporty uprawiane w grupach lub osobno. Warto zatem pomyśleć o wyprawie na:
- siłownię
- basen
- kort tenisowy
- basen
- łyżwy
- matę judo lub karate
- fitness
- taniec