Dlaczego potrzebujemy kwasu foliowego?

Niedobory tej witaminy, w większości przypadków, kojarzą się z kobietami w ciąży. Nic dziwnego, w tym czasie, przyszła matka potrzebuje zdecydowanie większe ilości, niż w normalnym stanie. Dawki kwasu foliowego nie są tylko przeznaczone dla kobiet ciężarnych, ich zastosowanie jest szerokie, ale żeby je poznać, najlepiej wczytać się w słowa tego artykułu.

Co to jest kwas foliowy ?

Kwas foliowy jest rodzajem witaminy B, którą zwykle można znaleźć w żywności, takiej jak suszona fasola, groch, soczewica, pomarańcze, produkty pełnoziarniste, wątróbka zwierzęca, szparagi, buraki, brokuły, brukselka i szpinak. Ten związek organiczny wspomaga organizm w produkcji i utrzymaniu nowych komórek, a także pomaga zapobiegać zmianom DNA, które mogą prowadzić do raka. Jako lek, kwas foliowy stosowany jest w leczeniu niedoboru kwasu foliowego i niektórych rodzajów niedokrwistości spowodowanej niedoborem kwasu foliowego. Kwas foliowy jest czasami stosowany w połączeniu z innymi lekami w leczeniu niedokrwistości złośliwej. Jednak nie będzie on leczył niedoboru witaminy B12 i nie zapobiegnie możliwemu uszkodzeniu rdzenia kręgowego. Weź wszystkie leki zgodnie z zaleceniami.

Źródła kwasu foliowego

Kwas foliowy, znany rzadziej pod postacią witaminy B9 lub B11, występuję praktycznie w większości produktów spożywczych, zarówno tych odzwierzęcych jak i roślinnych. Najwięcej kwasu foliowego występuję w warzywach i owocach, zwłaszcza surowych. Takie warzywa jak: brokuły, brukselki, szpinak, nasiona roślin strączkowych zawierają najwięcej ten witaminy. Także można znaleźć jego pokłady w pomarańczach, drożdżach, wątróbce, pszenicy, orzechach, słoneczniku.

Głównym magazynem kwasu foliowego w organizmie jest wątroba. Jednak jego ilość jest minimalna, dlatego trzeba ją na bieżąco uzupełniać.

Dlaczego ludzie przyjmują suplement?

Kwas foliowy jako suplement zalecany jest dla kobiet, które planują zajść w ciąże, bądź już w niej są. Kwas foliowy zmniejsza ryzyko wad wrodzonych mózgu i kręgosłupa u dziecka – rozszczepu kręgosłupa i bezmózgowia. Co więcej, związek ten zmniejsza ryzyko wcześniejszego porodu bądź poronienia. Jeśli chodzi o suplementacje kwasu foliowego w wieku rozrodczym, to jej on  jak najbardziej zalecany. Kwas foliowy może chronić przed wadami wrodzonymi, które mogą powstać, zanim kobieta dowie się, że jest w ciąży.

Podstawowe wskazania

Kwas foliowy jest stosowany w leczeniu niedoborów, które mogą powodować pewne typy niedokrwistości i inne skutki uboczne. Niedobory kwasu foliowego występują częściej u osób z problemami trawiennymi, chorobami nerek lub wątroby lub nadużywającymi alkoholu. Kwas foliowy stosuje się również w celu zmniejszenia toksyczności leku metotreksatu w łuszczycy i reumatoidalnego zapalenia stawów u pacjentów. Cały czas toczą się badania nad innymi zastosowaniami suplementu w kontekście schorzeń zdrowotnych.

Kto ma największe zapotrzebowanie ?

Zapotrzebowanie na kwas foliowy jest zależne od kilku czynników. Przede wszystkim dawki powinny być dostosowane do wieku, płci oraz stanu zdrowia. Warto wiedzieć, że na niedobór kwasu szczególnie narażeni są:

  • Osoby palące papierosy,
  • Alkoholicy,
  • Kobiety stosujące antykoncepcje hormonalną,
  • Osoby nadużywające usług solarium,
  • Kobiety w ciąży,
  • Dziewczyny w okresie dojrzewania,
  • Wcześniaki i niemowlęta o niskiej masie ciała,
  • Osoby starsze z demencją,
  • Epileptycy,
  • Osoby z niedoborem witaminy C i żelaza,
  • Osoby z przewlekłymi chorobami przewodu pokarmowego.


Kwas foliowy
Kliknij tutaj i sprawdź ceny!

Kiedy nie wolno przyjmować kwasu foliowego?

Bardzo często występują pewne okoliczności zdrowotne, które zdecydowanie świadczą o tym, że nie wolno przyjmować kwasu foliowego. Przede wszystkim, nie należy stosować tego związku, jeżeli kiedykolwiek wystąpiła reakcja alergiczna. Ponadto, niebezpieczne jest stosowanie kwasu, gdy występuję:

  • Przewlekła choroba nerek, w tym okres dializ,
  • Niedokrwistość hemolityczna,
  • Niedokrwistość złośliwa,
  • Poważne infekcje organizmu,
  • Długotrwałe spożywanie alkoholu.
  • niedokrwistość hemolityczna;

Warto wiedzieć, że…

Kwas foliowy nie powinien być szkodliwy dla nienarodzonego dziecka, a zapotrzebowanie na jego dawkę może nawet wzrosnąć podczas ciąży. Trzeba  jednak pamiętać, że podczas ciąży czy karmienia dziecka, organizm domaga się innych dawek kwasu foliowego. Dlatego też, przed zdecydowaniem się na włączenie suplementu do diety, należy skonsultować się z lekarzem.

Dawkowanie leku

Kto, jak często i w jakich ilościach stosuje kwas foliowy, zależy od dokładnych zaleceń lekarza. Przyjmowanie suplementu w większych ilościach lub przez okres dłuższy, niż było wskazane, może powodować nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne. Dlatego też, pilnie należy przestrzegać wszystkich wskazówek przekazanych przez lekarza lub farmaceutę.

Skutki uboczne

Efekty uboczne przyjmowania kwasu foliowego są rzadko spotykane. Jednak, w nagłych przypadkach mogą wystąpić objaw alergiczne na ten suplement – zwłaszcza, gdy kwas został przedawkowany. Do tych najpoważniejszych zalicza się: problemy z oddychaniem, opuchnięcie twarzy, języka, warg oraz gardła. Do mniej poważnych skutków zalicza się: nudności, utratę apetytu wzdęcia i gazy, nieprzyjemny posmak w ustach, problemy ze snem, stany depresyjne lub uczucie podekscytowania

Zostaw odpowiedź