Działanie i skutki uboczne zażywania efedryny

Dieta i treningi to dla Ciebie chleb powszedni? Zaczynasz rozeznawać się też w temacie odżywek i suplementów? Chcemy Ci w tym pomóc! Na naszym portalu znajdziesz informacje o kazeinie, białku serwatkowym, gainerach i innych specyfikach używanych w różnych celach przez osoby dbające o swoje ciało. Dziś pod lupę weźmiemy efedrynę. Czym jest? Jak działa efedryna? Czy efedryna poprawia wyniki podczas treningów? W jakich suplementach ją znajdziemy jakie są skutki uboczne zażywania efedryny? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego na ten temat!

Czym jest efedryna?

Efedryna występuje w naturze w postaci alkaloidu roślinnego. Można ją pozyskać na drodze syntezy chemicznej, między innymi z Ma-huan oraz Ephedra sinica, czyli gatunków przęśli. Najczęściej wchodzi w skład lekarstw stosowanych w leczeniu chorób układu oddechowego (rozszerza oskrzela) oraz w preparatach na odchudzanie. Efedryna jest stymulantem, czyli środkiem pobudzającym. W medycynie Dalekiego Wschodu ekstrakt z efedryny jest stosowany w leczeniu astmy od bez mała pięciu tysięcy lat! Z kolei Bliski Wschód stosował ten środek znacznie szerzej, bo nie tylko w leczeniu astmy ale również dreszczy, gorączki czy zwykłego przeziębienia!

Efedryna znacznie zwiększa zużycie energii, hamuje natomiast apetyt oraz zmniejsza masę ciała- jest więc często stosowana przez osoby odchudzające się lub sportowców-amatorów.

Jak działa efedryna?

Efedryna jest popularna wśród kulturystów. Jej głównym zadaniem jest zwiększenie wydolności organizmu. Efedryna znacznie zwiększa tempo przemiany materii, stymuluje czynność serca,  powoduje lipolizę tłuszczu oraz syntezę białka w mięśniach szkieletowych. Przede wszystkim jednak, efedryna stosowana jest aby zwiększyć zdolność organizmu do wysiłku fizycznego. Dzięki temu stymulantowi organizm jest mocno pobudzony, wyraźnie mniej się męczy, co pozwala ćwiczyć bardziej intensywnie oraz znacznie dłużej.

Należy jednak pamiętać o tym, że efedryna znajduje się w spisie zabronionych środków dopingujących. Taka lista została opracowana prze Światowa Agencję Antydopingową (WADA ang. World Anti Doping Agency) i specyfiki na nią wpisane nie są dopuszczone do sprzedaży jako suplementy diety.

Suplementy zawierając efedrynę

Te suplementy zawierające efedrynę są zabronione w legalnej sprzedaży.

  • Xtreme Thermoburn;
  • Hydroxytrol;
  • ECA Xtreme;
  • Thermal Pro;
  • Metabotrol;
  • Metabotrol;
  • Blue Impact;
  • Yellow Devils;
  • Ripped Power;
  • Hydroxytrol;
  • RX-10.

odżywki

Największy wybór legalnych odżywek i suplementów diety!
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Skutki uboczne stosowania efedryny

Przyjmowanie efedryny może mieć niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje. Lista skutków ubocznych zażywania efedryny jest długa, a kilka pozycji jeży włosy na głowie.

Krótkotrwałe zażywanie efedryny powoduje nudności, wymioty, silną biegunkę oraz bóle głowy. U mężczyzn dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia potencji oraz problemy z oddawanie moczu.

Długotrwałe przyjmowanie tego stymulanta przede wszystkim ma negatywny wpływ na nasz układ oddechowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Może powodować arytmię serca czy nadciśnienie tętnicze. Ponadto osoby, które stosowały efedrynę przez dłuższy okres czasu skarżyły się na bezsenność, suchość w ustach, nerwowość, drżenie rąk, podniecenie, wysypki i zmiany skórne. Z badań laboratoryjnych wynika tez, że długotrwałe zażywanie tego alkaloidu skutkuje podwyższeniem stężenia insuliny we krwi.

 

 

Mimo tak licznej listy skutków ubocznych, efedryna znajduje swoich sympatyków. Jednak pokusa zwiększonej wydolności, dłuższych i bardziej efektywnych treningów, szybszej przemiany materii jest za silna dla wielu osób walczących o piękną sylwetkę. Pobudzenie organizmu gwarantuje lepsze treningi, jednak czy warto ryzykować? Biegunka, wymioty i bóle głowy są tylko przystawką dla wielu innych (i zdecydowanie bardziej groźnych) skutków ubocznych. Na rynku jest wiele odżywek i suplementów diety, które w mniej niebezpieczny sposób pomogą nam osiągnąć wyznaczone cele, niezależnie czy są to lepsze wyniki w  uprawianej dyscyplinie sportowej czy piękniejsze ciało.

Zostaw odpowiedź