Fizjoterapeuta sportowy: czym się zajmuje?
Fizjoterapeuta sportowy zajmuje się oceną i leczeniem urazów związanych ze sportem i ćwiczeniami na wszystkich poziomach, niezależnie od wieku pacjenta. Nie tylko przynosi sportowcom ulgę w bólu i pomaga powrócić do pełnej sprawności, lecz także koncentruje się na efektach treningów. Posiada niezbędną wiedzę, umiejętności i doświadczenie, by wesprzeć aktywne osoby po kontuzji. Sprawdź, czym zajmuje się wspomniany specjalista!
Zakres obowiązków
Fizjoterapeuta sportowy zdiagnozuje uraz, przeprowadzając dokładny wywiad z pacjentem i badając problematyczny obszar. Zidentyfikuje czynniki, które doprowadziły do kontuzji. Opracuje zindywidualizowany plan leczenia. Chce, by sportowiec wrócił silniejszy po kontuzji, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu. W związku z tym skupi się na wzmocnieniu innych części ciała i zwiększeniu zakresu ruchu. Ponadto specjalista wyznacza realne ramy czasowe na powrót do normalnej aktywności. Ta umiejętność wymaga dużego doświadczenia. Oprócz tego fizjoterapeuta rozpoznaje wszystkie modyfikowalne czynniki ryzyka kontuzji i wdraża plan ich wyeliminowania.
Popularne zabiegi fizjoterapeutyczne
Fala uderzeniowa (ESWT, pozaustrojowa terapia falami uderzeniowymi) jest skuteczną metodą leczenia dolegliwości, związanych ze ścięgnami, szczególnie tych wywołanych bieganiem. Pomaga w przypadku zapalenia ścięgna Achillesa, problemów z plecami i ścięgnami podkolanowymi. Należy ją równomiernie przeprowadzić z programem rehabilitacji.
Z kolei okluzja jest stosowana po operacjach lub wtedy, gdy sportowiec musi w krótkim czasie odzyskać siłę i masę mięśniową, nie obciążając stawów. Większość treningu siłowego odbywa się na poziomie 70-80%. Wspomnianą metodę wdraża się zazwyczaj przy problemach z kolanami, aby wzmocnić mięsień czworogłowy i ścięgna podkolanowe.
Palce młoteczkowate ręki – częsta kontuzja sportowców
To uraz końcówki palca, który powoduje jego zagięcie do wewnątrz, w kierunku dłoni. Nie będziesz w stanie go wyprostować, ponieważ ścięgno łączące mięsień z kością palca jest rozciągnięte lub zerwane. Palec staje się wówczas opuchnięty, bolesny i posiniaczony, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu złamanie.
Ze wspomnianą kontuzją zmaga się wielu sportowców. Może wystąpić po złapaniu czegoś palcem. Jeśli uważasz, że masz palec młoteczkowaty, jak najszybciej wybierz się do lekarza. Pamiętaj, by trzymać rękę w górze, dzięki czemu zmniejszysz ból i obrzęk. Jeżeli nosisz pierścionek na problematycznym palcu, postaraj się go zdjąć.
Jak leczyć palce młoteczkowate ręki?
Ortopeda umieści kontuzjowany palec na plastikowej lub aluminiowej szynie, która utrzyma go w prawidłowej pozycji. Wyróżniamy kilka rodzajów szyn. Wybierając konkretny rodzaj, lekarz weźmie pod uwagę wielkość i kształt palca. Szynę należy nosić przez 6-8 tygodni. Zdejmuje się ją tylko wtedy, gdy chce się wymyć palec. Pamiętaj, by trzymać ją wówczas prosto i nie dopuszczać do zgięcia. Lekarz pokaże Ci, jak bezpiecznie zmienić szynę.
Następnie wprowadzane są odpowiednie ćwiczenia, które stopniowo zwiększają zakres koniuszka palca – informuje fizjoterapeuta sportowy z Ortorehasport Kraków. W tym czasie specjalista zaleci krótsze noszenie szyny. Odzyskanie pełnej sprawności zajmuje około 3-4 tygodni. Jeśli pacjent wróci do uprawiania sportu z założoną szyną, musi nauczyć się, jak ją mocno przymocować taśmą sportową, by nie spadła.