Furosemidum – działanie, dostępność, wskazania i przeciwwskazania, działania niepożądane, dawkowanie

Furosemidum to preparat działający moczopędnie. Dostępny jest do kupienia w aptekach wyłącznie po okazaniu recepty. Jego substancją czynną jest furosemid.

Występowanie

Furosemidum to tylko nazwa ogólna leku. Na polskim rynku występuje on w 3 postaciach w zależności od firmy, która go produkuje i postaci w jakiej jest sprzedawany. Takim sposobem można wybierać spośród:

  • Furosemidum Polpharma – występują w formie tabletek, po 40mg każda. W pojedynczym opakowaniu mieści się 30 tabletek. Produkcją zajmuje się Polpharma. Jest to lek dość tani ponieważ jego 100%-owa wartość to 3,60zł.
  • Furosemidum Polpharma – producentem również jest Polpharma. Tym razem formą jest roztwór do wstrzykiwań w dawce 20mg/2ml – jedna ampułka. Można kupić w opakowaniu po 5 lub 50 ampułek. Pełna cena wynosi wtedy adekwatnie 18,01zł lub 158,08zł.
  • Furosemidum Polfarmex – tabletki po 40mg każda. W jednym opakowaniu jest ich 30. Tym razem za produkcję odpowiedzialne jest przedsiębiorstwo Polfarmex. Sprzedawany w 100%-owej cenie 3,61zł.

Zawartość i działanie

Furosemidum ma główną substancję zwaną furosemid – ot tego też wzięła się nazwa leku. Działa on moczopędnie, a do tego bardzo silnie. Objętość wydalanego moczu znacznie się zwiększa. Do tego wchłanianie się zwrotne jonów chloru i sodu zostaje zahamowane wskutek czego więcej chloru i sodu wydala się z moczem, a do tego objętość wody w procesie wydalania też jest powiększona. Ponadto oprócz sodu, tak samo większe jest wydalanie innych składników mineralnych takich jak wapń, magnez i potas.

Substancję czynną furosemidum nazywa się często diuretykiem pętlowym. Nazwa taka wzięła się od funkcjonowania w okręgu pętli Henlego. Innym funkcjonowaniem furosemidu jest zmniejszenie się naczyniowego oporu i poszerzenie krwionośnych naczyń.

Moczopędne działanie zaczyna się po 30-60 minutach od doustnego podania leku. Wszystko trwa mniej więcej 6-8 godzin. Jeśli stosuje się lek by przeciwdziałać nadciśnieniu, początkowe efekty można odczuć po upływie kilku dni.

Dawkowanie

Furosemidum przyjmuje się doustnie przy czym nie wolno przekraczać dozwolonych dawek. Większa porcja nie spowoduje lepszej skuteczności leku, a nawet może stworzyć zagrożenie życia i zdrowia człowieka. Pozostałe stosowanie różni się w zależności od wieku pacjenta. W przypadku roztworów do wstrzykiwań podaje się one domięśniowo lub dożylnie. Ponadto może je podawać tylko wykwalifikowany medyczny personel.

Dorośli

Tabletki

Przy rozpoczęciu kuracji stosuje się 40-80mg dawki raz w ciągu doby, najlepiej rano. W kolejnych dniach lekarz dostosuje dawkę do indywidualnych potrzeb pacjenta. Ponadto sama dawka podtrzymująca musi być zażywana tak jak przepisze lekarz. Zazwyczaj są one podawane 1-2 razy w ciągu dnia, co drugi dzień lub co 2-4 dni w tygodniu.

Przy leczeniu długotrwałych obrzęków zazwyczaj jest tak, że podtrzymująca dawka to 40-80mg w ciągu 24 godzin. W kuracji ciężkich obrzęków dozwolone jest przyjmowanie maksymalnej dawki o wartości 600mg w ciągu doby, ale w podzielonych dawkach – trzech lub czterech.

Natomiast jeśli zażywa się furosemidum do niewydolności nerek, ale przewlekłej, na dobę zażywało się dawkę dochodzącą do 4gram.

Roztwór do wstrzykiwań

Przy obrzękach spowodowanych niewydolnością serca (zastoinową) lub chorobami nerek/marskością wątroby, podaje się 20-40mg dawki, nie szybciej niż 4mg w ciągu minuty. Następna dawka o wielkości 20mg może być stosowana co 2h. W celu stosowania jeszcze większych dawek można je dawać tylko w sposób dożylny. Przy obrzęku płuc najpierw stosuje się 40mg do żyły. Jeśli istnieje taka potrzeba po 0,5 godzinie lekarz może zastosować następną dawkę o wielkości 40-80mg.

W przypadku przełomu nadciśnieniowego, jeśli nerki działają prawidłowo stosuje się dawki 40-80mg wraz z dodatkiem pozostałych preparatów obniżających ciśnienie. Jeśli zaś pacjent cierpi na ostrą niewydolność nerek albo obrzęk płuc dawka to 100-200mg. Przy cierpieniu na hiperkalcemie dożylnie podaje się 80-100mg w odstępach 2-12h w ciągu jednej doby wraz z roztworem 0,9% NaCl.

Maksymalnie można podać dawkę 1,5g w ciągu 24h.

Przy niewydolności nerek (przewlekłej lub ostrej) na dobę podaje się 80-120mg. Jeśli w surowicy stężenie kreatyniny wynosi powyżej 5mg/dl, prędkość wlewu może być maksymalnie 2,5mg/1minute.

Dzieci

Tabletek nie wolno stosować w przypadku niemowląt i dzieci, które nie są w stanie ich połknąć. W pozostałych przypadkach lekarz indywidualnie dostosowuje dawki. Zazwyczaj są to 1-3mg/1kg masy ciała podawane raz na 24godziny. Maksymalnie mogą one zażyć 40mg preparatu w ciągu doby, bez względu na ich wagę. Przy długotrwałej kuracji lekarz będzie starał się zastosować najmniejszą potrzebną dawkę.

Przy roztworze podaje się 0,5-1,5mg na 1kg wagi. Maksymalna dawka w ciągu doby, bez względu na wagę dziecka to 20mg.

Wskazania

Lek w postaci tabletek jest wskazany do stosowania u dorosłych w celu kuracji nadciśnienia tętniczego, a także, tutaj również w przypadku dzieci, (można też stosować roztwór) leczeniu obrzęków, które powstały na skutek choroby nerek, niewydolności zastoinowej serca i/lub marskości wątroby.

Oprócz tego, furosemidum poleca się stosować jeśli cierpi się na hiperkalcemię lub w czasie kuracji nadciśnieniowego przełomu, przy którym istnieje niewydolność nerek albo obrzęk płuc.

Przeciwwskazania

Furosemidum nie może być stosowany gdy pojawia się:

  • alergia lub nadwrażliwość na składnik preparatu,
  • brak wydalania moczu;
  • nieprawidłowa wodno-elektrolitowa równowaga;
  • śpiączka i same przedśpiączkowe stany, które łączą się z wątrobową encefalopatią;
  • niewydolność nerek spowodowana wątrobową śpiączką, lub zatruciem substancjami hepatotoksycznymi lub nefrotoksycznymi.

Ciąża i karmienie piersią

Kobiety w ciąży i w czasie laktacji nie mogą stosować furosemidum. Przenika on do mleka matki.

Działania niepożądane

Furosemidum może powodować w organizmie człowieka hematologiczne zaburzenia oraz niepoprawną wodno-elektrolitową równowagę. Do tego może dojść do wzrostu stężenia moczowego kwasu. Jeśli chodzi o elektrolitowe zaburzenia może do nich pojawić się wzrost pragnienia, bóle głowy, nieprawidłowy rytm serca i funkcjonowania żołądka, odczuwa się osłabienie mięśni i ich kurcze. Dodatkowo istnieje ryzyko odczuwania przez pacjenta nudności kończących się wymiotami, brak apetytu, bóle brzucha z jego skurczami, związana z tym biegunka i podrażnienie żołądka. Do kolejnych skutków ubocznych w obrębie układu pokarmowego dochodzi zapalenie trzustki. U człowieka może pojawić się tętnicze niedociśnienie, brak poprawnego widzenia, w tym widzenie w żółtych barwach, problemy z czuciem, w uszach będą szumy, a stężenie kreatyniny i glukozy zwiększy się.

Na baczności powinny trzymać się osoby z cukrzycą lub predyspozycją do niej. Przy zażywaniu furosemidum cukrzyca utajona może wyjść na jaw, glukoza być wydalana z moczem, a kontrola glikemii zostanie zaburzona. Pojawią się zmiany skórne, gorączka i często oddawanie moczu. Może nawet dojść do śródmiąższowego zapalenia nerek.

Wcześniaki mogą mieć nerkową kamicę/wapnicę. Do tego jest ryzyko uszkodzenia słuchu (stałe lub przemijające), a nawet całkowita utrata go.

Jeśli lek podaje się domięśniowo, w miejscach wstrzyknięcia można odczuwać ból.

Zostaw odpowiedź