Glukometr niezbędny dla każdego diabetyka

Walka z cukrzycą to nie przelewki. Zawsze trzeba być czujnym, zwłaszcza, jeśli wiemy, że poziom cukru w naszej krwi może z dnia na dzień szybować do niebotycznych wartości. Jak sprawnie walczyć z cukrzycą, nie tracąc przy tym radości życia i żyjąc tak jak wszyscy inni wokół? Odpowiedź jest zaskakująco prosta – wystarczy zaopatrzyć się w glukometr, czyli urządzenie do pomiaru poziomu cukru we krwi. Dawniej glukometry posiadali tylko lekarze, korzystało się z nich podczas badań w gabinetach lekarskich, niekiedy za pozwoleniem lub opłatą wypożyczało do domu na krótkie okresy. Posiadanie glukometru na podorędziu jest bardzo pomocne i praktyczne, jeśli musimy korzystać z pompy insulinowej kilka razy dziennie. Wszyscy, którzy jeszcze nie mieli do czynienia z glukometrem pewnie myślą, że to duże urządzenie wielkości telefonu komórkowego, rzucające się w oczy. Nic bardziej mylnego! Współczesne glukometry wielkością przypominają pendrivy stosowane przez nas wszystkich choćby w punktach introligatorskich, gdy udajemy się do nich, by coś wydrukować z pliku komputerowego.

Glukometr stosowany na wiele sposobów

Ogromną zaletą współcześnie produkowanych glukometrów jest to, że oprócz naturalnego przeznaczenia (badanie poziomu cukru) mogą także pełnić rolę urządzeń przenośnych. Czyli z technicznego punktu widzenia są także pendrivami, do których zewnętrznie są bardzo podobne. Cechy charakterystyczne:

  • mała wielkość, dzięki czemu sprzęt łatwo można przechowywać w dyskretnej torebce, albo plecaku, wiele glukometrów jest na tyle niepozornych, że można je łatwo przechowywać w kieszeni kurtek lub spodni, są dzięki temu zawsze pod ręką
  • Podświetlane czytniki, także w nieco większych rozmiarach dla cukrzyków mających problemy ze wzrokiem, osoby niezdolne do czytania wyników na wyświetlaczach w nowoczesnych modelach glukometrów skorzystać mogą z opcji „mówionej:, gdzie zaprogramowany głos informuje nas o tym, na jakim poziomie znajduje się cukier w naszej krwi
  • kompatybilność z innymi urządzeniami, glukometr idealnie zarządza pracą pompy insulinowej
  • bezpośrednio z glukometru wysłać można wyniki badania do zaufanego lekarza i wszędzie tam, gdzie gromadzona jest historia naszej choroby
  • stosunkowo niska cena, w wielu sklepach medycznych glukometry nowocześniejszego typu można bez problemu kupić na raty
  • prawie natychmiastowe otrzymywanie wyników badania poziomu cukru we krwi

Bezpieczne badanie glukometrem

Aby badanie poziomu cukru we krwi za pomocą glukometru zostało szybko i sprawnie przeprowadzone, wcale nie trzeba do tego sporej ilości krwi. Wystarczy jedna kropelka, mniejsza nawet od główki szpileczki. Nowoczesne glukometry wyniki badań udostępniają w tempie ekspresowym, więc można zapomnieć o czekaniu w nieskończoność i martwieniu się, czy i tym razem wynik okazać się może za wysoki. Po zakończonym badaniu glukometr można schować do etui i umieścić w torbie lub kieszeni. Etui chroni je przed uderzeniami innych przedmiotów i zniszczeniem na skutek nieoczekiwanych zdarzeń.

Glukometry uniwersalne

Współczesnymi producentami glukometrów są znane wszystkim marki, charakteryzujące się wysokim poziomem znajomości najnowocześniejszych technologii. To ci sami producenci, którzy wprowadzają na oficjalny rynek sprzęty komputerowe, audio wizualne, maszyny przemysłowe i wszystkie urządzenia wykorzystujące nowoczesne typy oprogramowania. Glukometry uniwersalne przystosowane są dziś nie tylko do badan krwi. Z wieloma modelami można także zbadać poziom cholesterolu we krwi, a także poziom białych lub czerwonych krwinek. Uniwersalny, nowoczesny glukometr pozwala także wykryć niedobory żelaza oraz innych ważnych dla ludzkiego organizmu pierwiastków. Glukometry służą więc jak najbardziej poprawie stanu naszego zdrowia. Powinni się w nie zaopatrywać zwłaszcza starsze osoby, ale prawda jest taka, że cukrzyca nie wybiera i w ostatnich latach choruje na nią coraz więcej młodych ludzi.

Program wymiany glukometrów i ceny

Po upływie pewnego czasu użytkowania czas zastanowić się nad zakupem nowego glukometru. Przy częstym używaniu, po kilku latach używania glukometry tracą zdolność precyzyjnego odczytywania wyników badań, dlatego trzeba co jakiś czas wymieniać stare na nowe. Wiele szpitali oraz ośrodków zdrowia prowadzi wymianę starych glukometrów na nowe. Z wymian korzystają najczęściej osoby, które muszą oszczędzać i nie stać ich na wydatek związany z nowym, nowoczesnym glukometrem. Najtańsze tego typu urządzenia nabyć można już za kilkadziesiąt złotych. Nie mają one jednak tak rozbudowanych funkcji, jak ich odpowiedniki za kilkaset złotych. Wytrzymały i długo działający glukometr kupić można za około 250 złotych. Oczywiście, są także droższe opcje, ale nie każdy musi z nich korzystać. Mają one szereg rozbudowanych funkcji, mogą gromadzić pliki o łącznej wielkości około 400 MB. Takie glukometry są kupowane przez młodych ludzi, przyzwyczajonych już do tego, że każde nowoczesne urządzenie musi być dostosowane do wirtualnego gromadzenia danych oraz przekazywania ich na różne sposoby.

Zobacz ranking glukometrów: Top 10 najlepsze glukometry – ranking
Czytaj także: Jak wybrać glukometr – 6 rzeczy który powinieś wiedzieć zanim go kupisz

Zostaw odpowiedź