Grzybica paznokci i walka z nią

Grzybica paznokci pojawia się zazwyczaj nieoczekiwanie. Kiedyś uznawana była za przypadłość wstydliwą i świadczącą o wysokich zaniedbaniach higienicznych wokół chorującego. Cierpiący na tę przypadłość po prostu byli postrzegani jako brudasy. Tak samo zresztą patrzono na osoby zmagające się z wszawicą. Czas pokazał, że na grzybicę paznokci, jak i na wszawicę zachorować może właściwie każdy, niezależnie od tego, jaki wysoki stan higieny reprezentuje jego dom, czy mieszkanie. Grzybica paznokci objawia się charakterystycznymi następstwami:

  • świądem w okolicach palców u stóp
  • zaczerwieniami
  • nadmiernym wysuszeniem skóry w okolicach paznokci, pojawiają się także pęknięcia
  • żółknięciem i matowieniem płytek paznokciowych
  • zgrubieniami na paznokciach
  • charakterystycznym, białym nalotem pod paznokciami, jest on widoczny, gdy paznokieć skażony grzybicą pęknie i odsłoni miejsce pod płytką

Im wcześniej wykryje się grzybice paznokci, tym większe jest prawdopodobieństwo jej wyleczenia. Ogólnie całkowite wyleczenie grzybicy paznokci jest trudne, dlatego liczy się pieczołowite podejście do całego procesu, a także stosowanie skutecznych środków.

Zaatakowała grzybica paznokci? Nie wpadaj w panikę!

Jeśli zauważasz, że Twoje paznokcie na stopach zaczynają posiadać charakterystyczne zgrubienia, a także matowieją, może być to znak, że grzybica paznokci właśnie przystąpiła do ataku. Przede wszystkim, nie wpadaj w panikę. Powiedz o tym w domu. Domownicy powinni wiedzieć, bo będą musieli być bardziej uważni przy korzystaniu ze wspólnej przestrzeni, gdzie nieświadomie mogłeś roznieść wszelkie bakterie odpowiedzialne za grzybicę. Warto głębiej zastanowić się, gdzie grzybica paznokci mogła zostać nabyta. Jej zaistnienie mogło nastąpić wskutek:

  • zbyt częstego noszenia jednej pary obuwia, w dodatku bez możliwości cyrkulacji świeżego powietrza dla stóp
  • zbyt rzadkie zmienianie skarpetek
  • wizyty na basenie, chodzenie boso po posadzce
  • korzystania ze zbiorowego prysznica
  • złej diety (grzybica paznokci może być objawem poważnych braków żelaza oraz minerałów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu

Przystępujemy do walki z grzybicą paznokci

To, jakie środki do walki z grzybicą paznokci trzeba będzie kupić, w dużej mierze zależy od postępu schorzenia. Nie warto zatem zwlekać z wizytą u dermatologa do chwili, gdy paznokcie zaczną już brązowieć i świąd okaże się nie do wytrzymania i nie do maskowania. Podstawowe środki przeciwgrzybiczne nabyć można w aptekach w formie:

  • aerozolu
  • kremu
  • maści
  • posypki

Każda z tych metod może się sprawdzić, a dla dodatkowego wzmocnienia działania całego procesu eliminowania grzybicy warto stosować wszystkie środki jako całościową serię, kilka razy dziennie. Tylko wtedy szybko poczujemy, że widmo wielomiesięcznego walczenia z chorymi stopami stopniowo się oddala. W odpowiedni sposób trzeba też zadbać o obuwie, jakie stosujemy na co dzień. Najlepszym rozwiązaniem będzie totalna wymiana dotychczas stosowanych butów. Prawdopodobnie będzie w nich tak wiele zarazków, że nie da się ich zdezynfekować do poziomu bezpieczeństwa. Zdarzyć się może też, że mamy od niedługiego czasu ulubione buty, które nosiliśmy krótko i szkoda nam je wyrzucić, ponieważ zbyt wiele kosztowały. Dla takiego obuwia można szukać ratunku w postaci formaliny. Kupujemy ją w aptece i na jej bazie przygotowujemy roztwór. Wprowadzony do butów, powinien pozostać tam przez około 12 godzin. Buty z roztworem należy włożyć do reklamówki i związać. Formalina emituje charakterystyczny, gryzący zapach, dlatego dobrze będzie odkażać buty poza domem, np. na świeżym powietrzu.

Grzybica paznokci, a dieta

Nie tylko przez złą higienę możemy się zetknąć z grzybicą paznokci. Jej pojawienie się może być przyczyną zmian w naszym układzie trawiennym. Okazuje się to związane z brakiem żelaza. Organizm bez niego jest bardzo osłabiony. Męczymy się apatią, jesteśmy stale senni i brak nam jakiejkolwiek energii do działania. W sytuacji, gdy zauważamy powiązania grzybicy paznokci z bólami żołądka – warto przeprowadzić gruntowniejsze badania, czasami nawet nieunikniona okazuje się kolonoskopia, by zobaczyć, jak zmienia się flora jelitowa i czy grzybica stóp rzeczywiście jest tego następstwem. Ludzkie ciało jest jak mapa, tutaj jeden element nie istnieje bez drugiego, a wszelkie dolegliwości są ze sobą powiązane. Zmiana diety dotychczasowej na dietę bogatszą w żelazo niewątpliwie przynosi pozytywne zmiany.

Ocet na grzybicę paznokci

Stosowały go nasze mamy i babcie w czasach, gdy rynek preparatów oraz leków na grzybicę paznokci nie był jeszcze tak rozbudowany jak obecnie. Także dermatolodzy, w pierwszym kontakcie z osobą zakażoną grzybica paznokci sugerują, żeby stosować ocet. Wystarczy rano i wieczorem, tuż przed ubraniem się, nacierać płytkę paznokciową chorego paznokcia wacikiem nasączonym zwykłym octem. Schorzenie będzie powoli ustępowało przy jednoczesnym, szczegółowym dbaniu o higienę. Trzeba tylko być cierpliwym i systematycznym. Wychodzenie z grzybicy niestety zajmuje wiele czasu, a nic nie irytuje bardziej, niż nieoczekiwane nawroty choroby.

Wychodzimy z grzybicy i basta!

Przy sporych zniszczeniach płytki paznokciowej trzeba uzbroić się w dużą dawkę spokoju. Większość z nas nie lubi czekać, a skruszona choćby częściowo płytka paznokciowa, dotknięta grzybicą, odrasta wolno i długo. Nie można jednak zniechęcać się, co do dalszego dbania o higienę skóry stóp oraz o paznokcie. W skrajnych wypadkach, gdy płytki paznokciowe są już nie do uratowania, wstawia się ich sztuczne odpowiedniki. Ma to miejsce na szczęście w mniejszej liczbie przypadków, wtedy, gdy na grzybicę nie reagują żadne leki i gdy choroba z różnych przyczyn atakuje z większą siłą, niż w przypadkach określanych jako „standardowe”. Podstawą eliminacji grzybicy z naszego otoczenia jest profilaktyka. W sklepach znajduje się tak wiele kremów i środków do stóp, a także preparatów do czyszczenia obuwia, że z grzybicą każdy z nas powinien mieć tak naprawdę coraz mniej problemów. Tylko nasza świadomość możne w pełni nas uratować!

Zostaw odpowiedź