Heparegen: czym jest, działnie, zastowowanie, Heparegen a inne leki na wątrobę

Heparegen to wydawany na receptę lek, który standardowo stosuje się w przebiegu różnego rodzaju chorób wątroby, uszkodzeń tego narządu lub też czasowego ograniczenia jego wydolności.  Heparegen jest lekiem działającym w sposób kompleksowy, co wyraźnie go odróżnia od różnego rodzaju suplementów diety wspierających wątrobę, jakie są dostępne na rynku bez recepty. Heparegen to lek, który z jednej strony wywiera wpływ osłonowo-ochronny na komórki wątroby, z drugiej zaś strony jednocześnie stymuluje i usprawnia procesy metabolizmu szkodliwych substancji, wykazując tym samym silne działanie detoksykacyjne.

Hepagen w medycynie

Heparegen nie jest często stosowanym medykamentem, tym niemniej dostępne dane statystyczne pokazują, że chociażby w realiach samego polskiego rynku wyrobów medycznych spożycie tego leku z każdym kolejnym rokiem staje się coraz większe. Czasami fakt ten jest interpretowany jako dowód na to, że różnego rodzaju choroby, schorzenia wątroby oraz inne problemy z czynnością tego narządu stopniowo stają się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym i coraz częściej spotykanym.

Czy lek  Heparegen można stosować profilaktycznie czy też warunkiem jego zastosowania są poważne problemy z czynnością wątroby? Jak właściwie działa  Heparegen i czy można stosować ten lek przez dłuższy okres czasu? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

 Heparegen: czym jest i działanie?

Jak wspominano, Heparegen to wydawany na receptę lekarza lek stosowany w przebiegu różnego rodzaju chorób, schorzeń oraz przewlekłych zaburzeń czynności wątroby. Główna i najważniejsza substancja aktywna leku  Heparegen to kwas tiazolidynokarboksylowy, czyli według bardziej znanej nazwy Tymonacyk. Kwas Tiazolidynokarboksylowy to substancja, która naturalnie, w niezmienionej formie przenika do wątroby. W wątrobie kwas tiazolidynokarboksylowy jest metabolizowany do cysteiny, co stanowi bezpośrednią przyczynę jego silnych właściwości wspierających procesy detoksykacji tego narządu. Tymonacyk, będący główną substancją aktywną leku Heparagen, bierze istotny udział w oczyszczaniu wątroby między innymi z takich szkodliwych dla tego narządu związków, jak:

  • 1. Bakterie
  • 2. Metale ciężkie
  • 3. Alkohol

Leki wspierające pracę wątroby
Kliknij i sprawdź ceny!

Warto przy tym zaznaczyć, że detoksykacyjne działanie, jakie na narząd wątroby wywiera lek Heparagen jest znacznie mocniejsze i bardziej intensywne, niż w przypadku suplementów diety dostępnych bez recepty, takich jak na przykład preparaty zawierające wyciąg z Karczocha. Dlaczego tak się dzieje? Najkrócej mówiąc, kwas tiazolidynokarboksylowy to substancja o naprawdę bardzo silnych właściwościach odtruwających. Jest ona również znakomicie tolerowana przez wątrobę, dzięki kwas tiazolidynokarboksylowy działa nie tylko w sposób stricte detoksykacyjny i oczyszczający, ale również pełni funkcje ochronne i osłonowe dla komórek wątrobowych.

Oprócz wymienionych powyżej funkcji lek Heparagen wykazuje również silne działanie źółciopędne. Tym samym z jednej strony w jeszcze większym stopniu stymuluje procesy detoksykacji wątroby, z drugiej zaś wyraźnie wspiera również czynności pęcherzyka źółciowego. Tym niemniej, podstawowym zastosowaniem leku Heparagen pozostaje leczenie, zarówno długotrwałe jak i krótkotrwałe, różnego rodzaju schorzeń, dolegliwości, zaburzeń oraz chorób wątroby.

Heparagen: zastowowanie

Lek Heparegen jest zaawansowanym preparatem służącym do leczenie oraz postępowania zapobiegawcze w przebiegu różnego rodzaju chorób, schorzeń, uszkodzeń oraz innych przewlekłych lub krótkotrowałych zaburzeń czynności wątroby. Oznacza to, że w praktyce lek Heparegen stosuje się w szerokim i zróżnicowanym spektrum przypadków, gdy czynność wątroby jest w mniejszym lub większym stopniu upośledzona. Najczęstsze przypadki, w jakich stosuje się lek Heparegen to:

  • 1. Przewlekłe upośledzenie czynności wątroby(na przykład wskutek nadużywania alkoholu lub nieodpowiedniej diety)
  • 2. Leczenie stanów uszkodzenia wątroby(zatrucia pokarmowego, zatrucie substancjami o wysokim poziomie hepatotoksyczności, zatrucia alkoholowe)
  • 3. Leczenie wspomagające w przebiegu chorób upośledzających czynność wątroby, takich jak na przykład WZW typu B lub WZW typu C
  • 4. Doraźne wspomaganie czynności wątroby w przypadku nieprawidłowych wyników badań czynności tego narządu
  • 5. Leczenie wspomagające w przebiegu marskości i/lub chorób nowotworowych tego narządu

Warto przy tym zaznaczyć, że zarówno dawkowanie jak i długość trwania postępowania leczniczego przy zastosowaniu leku Heparegen każdorazowo zależy od wypadkowej kilku najważniejszych czynników, w tym między innymi stopnia upośledzenia czynności wątroby, stanu pacjenta, wieku oraz stosowania innych leków.

W przypadku doraźnego leczenia na przykład w przypadku uszkodzeń wątroby lub czasowego upośledzenia czyności tego narządu standardowa długość trwania okresu stosowania leku Heparegen wynosi 4 tygodnie. Jeżeli jednak po upływie tego czasu nie nastąpi oczekiwana poprawa stanu zdrowia pacjenta, lekarz może zalecić wydłużenie leczenia, zwięszenie stosowanych dawek lub też dodatkowe włączenie innych leków.

W przypadku przewlekłych, poważnych czynności zaburzeń wątroby lub też w przebiegu WZW typu B oraz WZW typu C leczenie przy użyciu preparatu leczniczego  Heparegen może trwać nawet kilka do kilkunastu miesięcy, w zależności od indywiudalnego stanu pacjenta a także wskazań lekarza specjalisty hepatologa.

Leku Heparegen nie stosuje się u dzieci poniżej 6 roku życia. Stosowanie leku w przebiegu ciąży lub podczas karmienia piersią zależy od decyzji lekarza specjalisty hepatologa.

 Heperagen a inne leki i suplementy na wątrobę

Nie istnieją żadne badania wskazujące na możliwość niekorzystnych dla pacjenta interakcji pomiędzy lekiem Heparegen a innymi lekami lub suplementami diety. W cięższych przypadkach, Heperagen często stosuje się z lekami lub suplementami diety wykazującymi działanie stricte osłonowe i wspierające proces regeneracji komórek wątroby, w tym przede wszystkim preparatmi na bazie Sylimaryny lub też fosfolipidów sojowych. Decyzja o połączeniu różnych form terapii zależy jednak każdorazowo od lekarza.

Przed rozpoczęciem leczenia przy zastosowaniu leku Heperagen  należy również poinformować lekarza o wszystkich innych lekach i suplementach, zarówno tych stosowanych regularnie jak i doraźnie. Lekarz powinien zostać też poinformowany o innych, nawet nie związanych z czynnością wątroby chorobach i schorzeniach, na które cierpi pacjent. Wynika to z faktu, że wiele leków stosowanych w przebiegu różnych chorób działa obciążająco na wątrobę oraz układ pokarmowy, przez co może osłabiać działanie leku Heperagen. W takim wypadku lekarz specjalista hepatolog może albo zlecić wizytę konsultacyjną z lekarzem prowadzącym terapię pacjenta w zakresie innego schorzenia, lub też zaordynować stosowanie większych, niż standardowe dawek leku Heperagen.

Podsumowanie

Heperagen to aktualnie jeden z najbardziej skutecznych leków stosowanych w przebiegu schorzeń i chorób wątroby. Warto jednak mieć świadomość, że pomimo bardzo silnych właściwości wspierających procesy detoksykacji wątroby a także silnych właściwości osłonowych lek Heperagen nie może całkowicie zastąpić odpowiedniej diety. W trakcie stosowania leku  Heparegen należy pamiętać o odpowiedniej korekcie naszego codziennego jadłospisu(najlepiej w konsultacji z dietetykiem lub lekarzem specjalistą hepatologiem) a także całkowitym odstawieniem używek, w tym przede wszystkim alkoholu.

Zostaw odpowiedź