Jaką hulajnogę kupić dziecku?
Z hulajnogi korzystają prawie wszystkie dzieci. Jest to doskonała forma aktywnego i przede wszystkim zdrowego spędzenia czasu i co ważne – rewelacyjna zabawa.
Wielu rodziców nawet nie zdaje sobie sprawy z dobroczynności hulajnogi. Okazuje się bowiem, że rozwija ona wśród najmłodszych właściwe panowanie nad swoim ciałem i uczy zachowania równowagi. A więc bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Na hulajnodze mogą już jeździć nawet 2-letnie dzieci. Na rynku jest jednak wiele różnych modeli. Warto je bliżej poznać, by kupić dziecku hulajnogę, która będzie dla niego najlepiej przystosowana.
Hulajnoga trzykołowa
Ten model jest przeznaczony dla najmłodszych fanów hulajnogi. Składa się z trzech kółek –najczęściej jednego z przodu i dwóch z tyłu. Dzięki takiej budowie poruszanie się na niej jest dużo bardziej stabilne, a ryzyko wywrotki jest niemalże minimalne. Większość dzieci jedną nogą stoi na niej, a drugą się odpycha, okazuje się jednak, że na takiej hulajnodze można jeździć dzięki balansowaniu ciałem. Wówczas nogi wcale nie muszą dotykać żadnego podłoża (jest to jednak jazda dla bardziej zaawansowanych użytkowników tego wynalazku). Plusem trójkołowej hulajnogi jest też jej zwrotność. Ceny zaczynają się już od 50 zł, więc nie jest to jakiś wielki wydatek. W wielu sklepach znajdziemy plastikowe trójkołowe hulajnogi, które ozdobione są wizerunkami postaci z popularnych bajek, co jeszcze bardziej zachęca najmłodszych do jazdy.
Hulajnoga klasyczna
Ta hulajnoga jest najpopularniejsza. Składa się z podestu na stopę na dwóch kółkach i połączoną kierownicą. Jeździ się na niej jedną stopą stojąc na podeście, a drugą odpychając się od podłoża. Dla najmłodszych produkuje się je z plastiku, by były lżejsze. Ich minusem jest jednak dużo mniejsza trwałość. Inaczej jest w przypadku hulajnóg z metalu bądź innych tworzyw sztucznych. Są nieco cięższe niż te plastikowe, aczkolwiek z pewnością bardziej trwałe i zwrotne. Można też na nich nabrać większej prędkości dzięki temu, że mają szybsze i lepsze łożyska.
Hulajnoga składana
Taka hulajnoga jest z reguły nieco droższa niż klasyczna, jednak bardzo ją przypomina. Różni się tym, że możemy złożyć kierownicę i podest, przez co zajmuje ona znacznie mniej miejsca. Jest też idealna na różnego wyjazdy – można ją bez problemu spakować do samochodu. Mając taki sprzęt należy też jednak uważać, by składać go prawidłowo. Niewłaściwe jej rozkładanie może bowiem uszkodzić hulajnogę. Jeśli hulajnoga będzie uszkodzona istnieje również ryzyko, że złoży się podczas jazdy narażając tym samym dziecko na upadek.
Hulajnoga elektryczna
Ten model jest niewątpliwie najdroższy. Kosztuje od kilkuset do nawet ponad tysiąca złotych. Sprzęt ten jest dużo bardziej zaawansowany – posiada silnik. Taka hulajnoga może się rozpędzić do nawet 30 km/h. Warto jednak pamiętać o tym, że o ile wydaje się być fajnym gadżetem, to niestety nie wymaga od dziecka żadnej aktywności ruchowej, zabawa nie jest już więc tak zdrowa, jak w przypadku korzystania z klasycznego sprzętu. Z hulajnogi elektrycznej mogą korzystać jedynie starsze dzieci (nie wolno dawać nimi jeździć kilkuletnim maluchom). W przypadku korzystania z takiej hulajnogi dziecko powinno też mieć na głowie kask i być pod opieką rodzica.
Czym sugerować się kupując hulajnogę?
Wybierając hulajnogę dla swojego potomka warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Ważne są przede wszystkim kółka. Najlepsze są te wykonane z kauczuku, który jest trwały i odporny na ścieranie. Niezbyt dobrym wyborem jest hulajnoga z plastikowymi kółkami, które nie tylko są mniej stabilne, ale i szybko ulegają zniszczeniu.
Dobrym wyborem jest też aluminiowa rama, która nie tylko jest bardziej wytrzymała, ale i lekka. Warto też zwrócić uwagę, czy sprzęt który chcemy kupić ma hamulec. Niby można hamować stopą, którą się odpychamy, jednak korzystanie z zamontowanego na tylnym kole hamulca okazje się być bardzo praktyczne.
Na kierownicy hulajnogi powinny znajdować się gąbki, silikon bądź miękki materiał, który uchroni dziecko przed odciskami. Odpowiednie wykończenie zapobiegnie też poceniu się rąk.
Jeśli chcemy, by dziecko korzystało ze sprzętu przez dłuższy czas, możemy wybrać hulajnogę z regulowaną wysokością kierownicy. Dzięki temu możemy ją dopasować do wzrostu użytkownika. W ten sposób można będzie korzystać ze sprzętu przed kilka lat.