Izotoniki, energetyki czy woda?

W internecie znajdziemy mnóstwo pytań o to co, w jakiej ilości a nawet kiedy pić trenując. Z jednej strony słyszymy, że przez wiele lat sportowcy radzili sobie popijając mineralną, ale trudno nie przyznać, że obecnie sport osiągnął najwyższy z możliwych poziomów właśnie dzięki wszelkim rodzajom suplementów diety. Dlatego pytamy – izotoniki, energetyki czy woda – co najlepiej ugasi Twoje pragnienie?

Czy napoje izotoniczne szkodzą?

Półki sklepowe uginają się pod ciężarem towaru. Oczywiście nie każdemu odpowiada taki kształt kapitalizmu, bo choć rynek pozwala nam przebierać w produktach, to dostępność tych świeżych, nieprzetworzonych i zdrowych jest niestety znacznie ograniczona. Można odnieść wrażenie, że napojom izotonicznym dostaje się z tego powodu najmocniej, ponieważ stojąc obok wody wydają się być przeładowane chemią. Problem polega także na tym, że izotoniki znajdziesz w każdym sklepie spożywczym, co czyni je produktem dedykowanym nie tylko sportowcom. Ich rozsądne spożywanie nie uczyni nam krzywdy, ale z tymi produktami zdecydowanie nie warto przesadzać.

Siłownie i kluby fitness stawiają na sprzedaż preparatów uzupełniających wodę i elektrolity podczas wysiłku. Sportowcy, ale także osoby pracujące fizycznie i umysłowo sięgają po napoje izotoniczne, które szybciej i skuteczniej gaszą pragnienie a do tego dobrze smakują. To zasługa identycznego z płynami ustrojowymi człowieka ciśnienia osmotycznego. Pijąc je podczas upałów czy intensywnego wysiłku zapobiegamy groźnemu odwodnieniu. Nawadniać trzeba się przed, w trakcie i po wysiłku, bo to ważniejsze nawet od jedzenia. Napoje izotoniczne znajdziemy także w koncentratach, np. w rozpuszczalnych w wodzie tabletkach, które różnią się zawartością cukru, smakiem i poziomem wysycenia CO2. Dlatego nie można jasno określić, że te produkty są niezdrowe, szczególnie zważając na fakt, że ich działanie sprzyja ćwiczeniom.

Działanie izotoników

Podczas uprawiania sportu intensywnie się pocimy a wraz z potem tracimy znaczne ilości magnezu, sodu, chloru, wapnia, fosforu i potasu. To ich niedobór jest tak niebezpieczny dla zdrowia. Pierwsze sygnały ostrzegawcze wysyłają mięśnie, które kurczą się mimowolnie od niedoboru Ca, Mg i Na. Później następuje zmęczenie, osłabienie siły i spadek wydolności a to oznacza, że trenuje nam się gorzej i z mniejszymi efektami. Temu zjawisku można jednak łatwo zapobiec pijąc przed, w trakcie i po treningu napój elektrolitowy w celu uzupełnienia cennych substancji. Pij go powoli, małymi łykami, bo wtedy lepiej się nim nasycisz. W jego składzie znajdują się także witaminy, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i odporność, a ich dawki są na tyle wysokie, by pokrywać nawet całościowe zapotrzebowanie dobowe na niektóre z nich.

Sód to główny pierwiastek tracony z potem. Odgrywa ważną rolę w zachowaniu prawidłowego bilansu elektrolitowego. Podobną funkcję pełni potas, który dodatkowo wspiera pracę serca. Oba elektrolity umożliwiają wchłanianie wody wprost do wnętrza komórek i zapobiegają przegrzaniu organizmu. Wapń i magnez zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego.

izotoniki
Izotoniki
Kliknij i sprawdź ceny!

Skład energetyków

Napoje energetyzujące jak sama nazwa wskazuje dodają energii, przeciwdziałają zmęczeniu, zmniejszają uczucie bólu i sztywności mięśni. Energetyki zawierają elektrolity znane z napojów izotonicznych, ale ponadto, mówiąc najprościej, cukier czyli węglowodany proste, które przedłużają możliwość ćwiczenia wytrzymałościowego. Węglowodany używane do ich produkcji pojawiają się pod nazwami: dekstroza, glukoza, syrop skrobiowy, malto-dekstryna, sacharoza, fruktoza. Wszystkie węglowodany docierają do mięśni pod postacią glukozy a ich ilość w napojach energetycznych jest na tyle wyważona, by nie było jej ani za mało ani za dużo. Napoje energetyczne zawierają ponadto kofeinę pobudzającą układ nerwowy, taurynę czyli aminokwas wpływający na prawidłowe działanie układu nerwowego i mięśniowego, inozytol – składnik fosfolipidów, łagodnie uspokajający, poprawiający sprawność umysłową oraz zapobiegający chorobom krążenia lub  guaraninę z guarany, która zawiera spore zasoby kofeiny. Poza tym guarana zwiększa wytrzymałość, dzięki czemu można dłużej trenować i spalić więcej tłuszczu.

Efekty po energetykach

Napoje energetyzujące zawierają wszystkie  potrzebne przy wysiłku substancje, które skutecznie pobudzają metabolizm i organizm, by był w stanie wykonać większy wysiłek i lepiej rozdysponować zapasy energii i niezbędnych składników. Co jest ich dużą zaletą, cechuje ich mała wartość energetyczna. Znajdziesz je nie tylko w wielu sklepach spożywczych, ale zarówno specjalistycznych z odżywkami i suplementami.

Porównanie właściwości

Zarówno izotoniki jak i energetyki przeznaczone są dla ludzi prowadzących aktywny tryb życia. Można je także spożywać w czasie upałów, by szybciej gasić pragnienie i zapobiec odwodnieniu. Wbrew pozorom wraz z potem nie tracimy tylko wody, ale bardzo ważne elektrolity: sód, potas, wapń, magnez, chlor i niektóre witaminy. Możemy je uzupełnić za pomocą wody lub napojów izotonicznych, wybór należy oczywiście do Ciebie. Zarówno izotoniki jak i energetyki popijaj małymi łykami, wówczas lepiej się przyjmą. Co ważne, nie powinny być także zimne, by zbytnio nie ochładzać organizmu. Energetyki lepiej wypić przed wysiłkiem, podczas gdy izotoniki popijamy w razie odczuwanej potrzeby.

Zostaw odpowiedź