O każdy sprzęt trzeba dbać. Tylko wtedy będziemy mogli z niego długo korzystać. Unikniemy też wówczas napraw (wielokrotnie bardzo kosztownych). Poza tym zaniedbany sprzęt może się niespodziewanie zepsuć i narazić nas na kontuzje, upadki itp. Dotyczy to także rolek.
Podstawową sprawą jest regularne sprawdzenie śrub w rolkach. Musimy być pewni, że są odpowiednio podokręcane (poluzowane mogą spowodować nieprzyjemny wypadek). Dlatego warto zaplanować sobie co ile (np. w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca) będziemy dokręcali śruby. Nie jest to skomplikowane, ani czasochłonne zadanie. Potrzeba tak naprawdę kilku minut i kluczy imbusowych.
Ważne są kółka
W rolkach szczególnie dużo uwagi warto poświęcać kółkom. Powinniśmy co jakiś czas sprawdzać ich stan – pamiętajmy, że kółka również się zużywają i z czasem może być konieczna ich wymiana. Aby określić stan kółek nie trzeba być specem od rolek – wystarczy spojrzeć i porównać czy wszystkie kółka są takiej samej wielkości, czy któreś nie jest zbyt zniszczone i zdarte. Należy mieć świadomość, że zużywa się najczęściej pierwsze kółko. Dlaczego? Z prostego powodu – jest użytkowane najintensywniej. Możemy więc wymienić tylko to jedno bądź zrobić kompleksową wymianę wszystkich kółek.
Specjaliści podają, iż ściera się przede wszystkim wewnętrzna część kółka. Ich żywot można więc czasem przedłużyć odwracając je o 180 stopni. Wówczas jeszcze przez jakiś czas unikniemy dodatkowych kosztów związanych z wymianą. Kolejnym trikiem jest też stosowanie przekładek między kółkami (zmieniając ich miejsca) – jako, że zdzierają się głównie zewnętrzne, dłużej unikniemy wymiany.
Pamiętaj o łożyskach
Osoby, które jeżdżą często na rolkach powinny mieć świadomość, iż co jakiś czas konieczna jest wymiana łożyska. Aby to sprawdzić należy kolejno pokręcić kółkami. Jeśli któreś z nich niewątpliwie kręci się wolniej niż pozostałe, słychać jakieś dźwięki i zgrzyty – to jest to dowód, że dostał się tam prawdopodobnie piasek bądź paproch. Bywa też, że w łożysku zuży się smar.
Aby wymienić łożyska musimy zdjąć kółka. Następnie trzeba wybić łożyska z kółek (robimy to używają śrubokrętu lub specjalnego klucza). Nie jest to łatwe zadanie, gdyż łożyska są dość mocno zamocowane. Należy pamiętać, że w każdym kółku są dwa łożyska oddzielone specjalną tulejką,
Czymś cienkim np. ostrzem noża należy podważyć wieko każdego łożyska, móc zobaczyć wszystkie brudy czy okruchy, które się tam pojawiły. Następnie łożyska należy zamoczyć w nafcie i po kilku/kilkunastu minutach pędzelkiem usunąć brud ze sprzętu. Zanim podejmiemy jakiekolwiek kolejne działania łożyska należy dokładnie osuszyć. Nie musimy ich wycierać, wystarczy na jakiś czas położyć je na czystej ścierce bądź szmatce.
Rolki w najniższych cenach
Kliknij i sprawdź!
W łożyskach musi być środek, który zapewni odpowiedni ślizg i co za tym idzie – szybkie kręcenie się kółek. Dlatego należy je przed ponownym przykręceniem odpowiednio nasmarować. Można użyć do tego oliwy, wazeliny czy też smaru. Specjaliści polecają specjalny smar do łożysk, który bez problemu można kupić w sklepach czy internecie. Zalecają też, by smarować łożyska średnio raz w roku i nie przesadzać z jego ilością. Po tych wszystkich zabiegach łożyska ponownie wkładany do kółek, które przykręcamy do rolek.
Hamulec do wymiany
Poczatkujący rolkarze z pewnością zauważą, jak szybko zużywa się w rolkach hamulec. Nie jest to skomplikowane – wystarczy kupić nowe hamulce (odpowiednie do sprzętu jaki posiadamy) wykręcić stare i wkręcić nowe za pomocą kluczy imbusowych. Osoby, które dopiero rozpoczęły przygodę z rolkami powinny zwracać na to szczególną uwagę, bowiem brak hamulców może spowodować, że nie będą w stanie się zatrzymać, co grozi upadkiem i nabyciem się kontuzji.
Dbaj o czystość rolek
Im bardziej będziemy dbać o rolki – tym rzadziej będziemy musieli wymieniać elementy naszego sprzętu. Czyszcząc rolki musimy jednak pamiętać o tym, by do łożysk czy tulejek nie zaleciała woda (szybciej się wówczas zużyją). Zaleca się, by myjąc sprzęt trzymać go za płozę i nie myć go pod bieżącą wodą. But należy jak najczęściej wietrzyć i prać (jeśli jest wyjmowany). Nie zaleca się też kładzenia rolek na słońcu czy grzejnikach, by wyschły. Warto postawić je na szmatce i poczekać dłużej. Kółka trzeba wycierać wilgotną lub suchą szmatką.