Jak unormować cholesterol?
Dbanie o zdrowie jest jedną z fundamentalnych zasad ceniącego się człowieka. Na poziom samopoczucia i rozwój chorób ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest wartość cholesterolu w organizmie. Jaki poziom cholesterolu jest niebezpieczny? Czy istnieją środki pomagające obniżyć obecność cholesterolu? Przekonajmy się.
Jak zrozumieć poziom cholesterolu?
Poziom cholesterolu powinien być mierzony co najmniej raz na pięć lat u wszystkich ludzi powyżej 20. roku życia. Zazwyczaj przeprowadza się badanie przesiewowe krwi zwane profilem lipidowym. Eksperci zalecają wykonanie badania zwłaszcza u mężczyzn powyżej 35 roku życia oraz kobietom powyżej 45 roku życia. Kompleksowe badania na cholesterol obejmują cztery jednostki, znane częściej jako profil lipoproteinowy. W jego skład wchodzi:
- Cholesterol całkowity
- LDL – Lipoproteina niskiej gęstości, potocznie zwany złym cholesterolem. Z medycznego punktu widzenia to transporter cholesterolu z wątroby do innych narządów tj. nerek, kory nadnerczy.
- Trójglicerydy -a więc tłuszcze transportowane we krwi z pożywienia. To też przekształcany nadmiar kalorii i cukrów w organizmie.
- HDL – Lipoproteina o wysokiej gęstości, potocznie nazywana dobrym cholesterolem. Jego główną funkcją jest transportowanie cholesterolu z tkanek obwodowych do wątroby.
Wyniki poszczególnych parametrów przybierają postać liczb, których większość pacjentów nie potrafi przeanalizować. Aby dobrze zinterpretować poziom cholesterolu, należy precyzyjnie określić ryzyko wystąpienia problemów z sercem, a jeżeli już ono istnieje, to postarać się je obniżyć. Parametry cholesterolu mogą świadczyć nie tylko o problemach z sercem, ale również pomagają scharakteryzować pacjenta, a w szczególności jego wiek, ciśnienie tętnicze oraz uzależnienie od nikotyny. Na podstawie wyników, lekarz powinien zaplanować leczenie, a w razie potrzeby rozszerzyć diagnostykę.
Cholesterol LDL – charakterystyka
Cholesterol LDL może gromadzić się na ścianach tętnić, co w konsekwencji może doprowadzić do zachorowania na serce. Nie bez przyczyny cholesterol LDL określany jest jako zły. Im niższa liczba LDL, tym mniejsze ryzyko problemów ze sercem. W celu obniżenia parametrów złego cholesterolu, lekarz rodzinny powinien zapisać leki z grupy statyn. W dużym stopniu zmniejszają poziom LDL w organizmie. Poza tym, korzystny wpływ ma także aktywność fizyczna oraz dieta.
Cholesterol HDL – charakterystyka
Jeśli chodzi o HDL, jest to tzw. Dobry cholesterol, którego większa liczba oznacza mniejsze ryzyko wystąpienia chorób wieńcowych. Dzieje się tak, ponieważ cholesterol HDL chroni przed chorobami serca poprzez usuwanie nadmiernego poziomu LDL z krwi, który niepotrzebnie gromadzi się w tętnicach.
Trójglicerydy
Trójglicerydy to substancja tłuszczowa, która cechuje się wysokim zagrożeniem dla układu krążenia. Wysoki poziom trójglicerydów jest ściśle związany z rozwojem choroby wieńcowej. Im wyższy poziom trójglicerydów, tym wyższe prawdopodobieństwo zawału czy udaru mózgu.
Suplementy diety na obniżenie cholesterolu
Kliknij tutaj i sprawdź ceny!
Leczenie wysokiego cholesterolu
W leczeniu wysokiego cholesterolu całkowitego bardzo istotna jest zmiana stylu życia. Osoby, które cierpią na podwyższony cholesterol, to zazwyczaj osoby otyłe. Dlatego też, obniżając cholesterol lekarze zalecają takim ludziom ćwiczenia i spożywanie zdrowego jedzenia. Dieta i aktywność fizyczna uważana jest za pierwszą linię obrony. W przypadku, gdy pierwsza linia obrony nie pomoże, należy włączyć terapię lekową.
To, jaki lek zostanie zastosowany zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych czynników ryzyka, wieku, aktualnego stanu zdrowia i możliwych skutków ubocznych. Typowe opcje to:
- Statyny: ich główne działanie to blokowanie substancji, których potrzebuje wątroba do wytworzenia cholesterolu. Tym samym, wątroba usuwa zbędny cholesterol z krwi.
- Żywice wiążące kwasy żółciowe: wątroba używa cholesterolu do produkcji kwasów żółciowych, substancji potrzebnej do trawienia. Zastosowanie żywic powoduje, że wątroba używa nadmiaru cholesterolu do wytwarzania większej ilości kwasów żółciowych, co obniża poziom cholesterolu we krwi.
7 domowych sposobów na cholesterol
W walce z wysokim cholesterolem bardzo ważna jest dieta, a więc to, co się bezpośrednio je. Dlatego też, warto dostosować się do 7 zasad zdrowego odżywiania:
- Zawsze wybieraj zdrowe tłuszcze: tłuszcze nasycone zwiększają całkowity poziom cholesterolu. Ich najczęstszym źródłem są: czerwone mięsko, przetworzone mięsko oraz produkty mleczne. Dla chorych osób, lepszym rozwiązaniem jest spożywanie jednonasyconego tłuszczu, który zawarty jest w oliwkach, oleju rzepakowym oraz orzechach.
- Unikaj tłuszczów trans, które znajdują się w margarynie, pieczonych ciasteczkach i przekąskach.
- Ogranicz cholesterol w diecie poprzez unikanie tłustych mięs i białka.
- Wybieraj pełnoziarniste produkty, które sprzyjają zdrowiu tj. chleb, makaron pełnoziarnisty oraz brązowy ryż i otręby.
- Pokochaj owoce i warzywa, które są bogate w obniżający poziom cholesterolu – błonnik.
- Jedz ryby: łosoś, makrela, dorsz i tuńczyk, to o wiele lepszy wybór, niż pełne tłuszczów mięso.
- Ogranicz używki, w tym picie alkoholu.