Jak wybrać buty do biegania?
Najważniejszym atrybutem każdego zapalonego biegacza są oczywiście buty. Dobrze dobrane, pozwalają uniknąć kontuzji i zapewniają komfort stopie. Przed dokonaniem zakupu butów do biegania warto odpowiedzieć na trzy kluczowe w tej kwestii pytania.
-
Jaki masz rodzaj stopy?
Od tego, co dzieje się ze stopą po zetknięciu z podłożem zależy, jaki typ butów będzie dla danej osoby odpowiedni. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy stawiają stopy tak samo. Można wyróżnić trzy sposoby pracy stopy podczas biegu: stopę neutralną, pronujacą i supinującą.
Stopa neutralna
Biegacze posiadający stopy neutralne, wprawdzie podczas biegu lądują na zewnętrznej części pięty, ale ich ciężar ciała rozprowadzany jest równomiernie na całej długości stopy. Stopę neutralną łatwo rozpoznać patrząc na nią od tyłu. Wtedy można zauważyć, że pięta ustawiona jest w linii prostej z nogą, a ciężar ciała jest na pięcie równomiernie rozłożony. Osoby z takim typem budowy stopy powinny używać obuwia neutralnego, bez stabilizatorów.
Stopa pronująca
Jeśli podczas biegu ciężar ciała przenoszony jest przede wszystkim na wewnętrzną krawędź stopy, a pięty odstają od linii prostej na zewnątrz, mamy do czynienia ze stopą pronującą. To najczęściej spotykany typ budowy stopy, zwykle związany z płaskostopiem. Buty dla pronatorów posiadają wewnętrzną stabilizację, która pomaga ograniczyć przekręcanie stopy i ułatwia prawidłowe trzymanie pięty. Wspomniane wzmocnienia pomagają zapobiec kontuzjom.
Stopa supinująca
Supinatorzy przenoszą podczas biegu ciężar ciała na zewnętrzną krawędź stopy, co powoduje, że właśnie ta część stopy i buta są najbardziej obciążone. Taki typ budowy najczęściej występuje u osób z wysokim podbiciem. Pięty supinatorów są podczas biegu zbyt sztywne, by zapewnić stopie dostateczną amortyzację. Osoby z takim typem budowy są narażone na liczne wstrząsy i duże obciążenia stopy, dlatego powinny wybierać buty z mocną amortyzacją.
-
Po jakiej nawierzchni biegasz najczęściej?
Wybierając buty do biegania warto wziąć pod uwagę to, gdzie będziemy trenować. Poszczególne modele różnią się od siebie stopniem amortyzacji, wielkością czy budową. Najprościej podzielić obuwie na dwie grupy. Pierwsza z nich będzie służyła do biegania po nawierzchni twardej, druga – po miękkiej.
Nawierzchnia twarda (np. chodniki)
Dla osób, które najczęściej biegają po mieście najodpowiedniejsze będą buty z solidną amortyzacją. Ich znakiem szczególnym jest gruba podeszwa z widocznymi elementami żelowymi, której głównym zadaniem jest amortyzacja. Dzięki temu stopa jest chroniona przed kontuzjami, wynikającymi z ruchu na twardej nawierzchni.
Nawierzchnia miękka (np. polne drogi, leśne szlaki)
Biegając po lesie, łące czy polnej drodze, warto zaopatrzyć się w buty terenowe. Nie potrzebują one tak silnej amortyzacji jak te przeznaczone do biegania po asfalcie, ponieważ stopa jest naturalnie chroniona dzięki miękkiemu podłożu. Za to posiadają dużo różnych wypustek w podeszwie, dzięki czemu nadają się do użytku nawet w najtrudniejszych terenach.
-
Jaki masz rozmiar buta?
Jednym z głównych błędów popełnianych podczas kupowania butów do biegania jest zakup zbyt małego rozmiaru. Nie należy wybierać takiego samego rozmiaru, jak w przypadku butów, które nosimy na co dzień.
Większe znaczy lepsze
Butów do biegania nie należy wybierać „na styk”. Podczas wysiłku fizycznego stopy puchną i nieustannie się przesuwają, dlatego potrzebują pewnego zapasu miejsca. W przypadku krótszych treningów (od 5 do 10 km) zalecane jest kupno butów większych o pół numeru. Natomiast na dłuższe trasy i maratony warto zaopatrzyć się w te większe o cały numer.
Przymiarka to konieczność
Kupno nowych butów najlepiej zaplanować na popołudnie. Wtedy, po całym dniu, stopy będą bardziej nabrzmiałe i zmęczone, co pozwoli uniknąć zakupu zbyt małego rozmiaru. Przy dokładnym określeniu właściwej wielkości buta pomocny będzie przyłożony do niego kciuk. Wolna przestrzeń we wkładce powinna mieć mniej więcej długość paznokcia. To zapas, który zapewni stopie swobodę ruchu i pozwoli uniknąć nieprzyjemnych obrażeń.
Następstwem źle dobranych butów do biegania mogą być nie tylko pęcherze i przetarcia na stopach, ale też liczne kontuzje. Dobrze dobrane obuwie zapewnia komfort stopom podczas treningu i powoduje, że mniej się męczą. Na tej stronie [https://www.eobuwie.com.pl/buty-do-biegania.html] znajdziesz buty do biegania, które nie tylko zapewnią stopom bezpieczeństwo, ale też będą odznaczać się oryginalnym wyglądem.