Jak wybrać rękawice bramkarskie?

Kto z nas w dzieciństwie nie latał całymi godzinami po boisku grając w „nogę”? Wielu chłopców z piłką nożną wiązało swoją karierę i dorosłe życie. Dziś, kiedy niektóre nasze marzenia udało się spełnić, a z innych zwyczajnie wyrośliśmy, gra w piłkę nożną może być świetnym sposobem na odpoczynek od problemów codzienności, jak i utrzymanie wysokiej formy sportowej. Aby gra była komfortowa i dostarczała wielu pozytywnych emocji niezbędny jest odpowiedni sprzęt, na przykład dobrze dobrane rękawice bramkarskie, którym poświęciliśmy poniższy artykuł. Zapraszamy do lektury.

Pozycja bramkarza

Pozycja obarczona największą odpowiedzialnością, to z pewnością pozycja bramkarza. Pokusić się można nawet o stwierdzenie, że gracz na bramce ma najtrudniejsza rolę do odegrania. Grając w polu niektóre z popełnionych błędów mogą pozostać bez najmniejszych nawet konsekwencji! Niestety sytuacja ma się zgoła inaczej w przypadku golkipera- jego pomyłki zazwyczaj kończą się utratą bramek, która kosztuje zespół cenne punkty w tabelach. Nawet mając na koncie wiele rewelacyjnych spotkań i spektakularnych obron, po jednym meczu bramkarz może z bohatera spaść do poziomu głównego winowajcy porażki. Warto więc zadbać o detale, które mogą pomóc w grze, np.: o dobre jakościowo i właściwie dobrane rękawice bramkarskie.

Rękawice meczowe i treningowe

Możemy wyróżnić dwie główne grupy rękawic bramkarskich. Są to:

  • Rękawice treningowe są przeznaczone, jak sama nazwa wskazuje, do treningów. Część chwytna dobrze „klei się” do piłki i najczęściej wykonana jest z wytrzymałej pianki soft.

  • Rękawice meczowe są wykonane z najwyższej jakości materiałów. „Meczówki” są niezawodne w każdych warunkach atmosferycznych, zachowują rewelacyjną chwytność niezależnie czy bramkarz broni w strugach ulewnego deszczu, czy w palącym słońcu. Część chwytna wykonana jest przeważnie z lateksu. Ich minusem, w porównaniu z rękawicami treningowymi, jest zdecydowanie mniejsza trwałość przy podobnym poziomie używania. Są miękkie przez co szybciej się ścierają.

Tu należy również zaznaczyć, że obecnie ten podział zanika. Bramkarze często na treningach używają swoich starych rękawic meczowych, na mecze z kolei zakładają nowo zakupione, świeże i niezniszczone rękawice. Dzięki temu i na treningach, i w meczach, golkiperzy grają w rękawicach o identycznym kroju. Ma to olbrzymi wpływ na komfort gry ponieważ rękawice są dopasowane, leżą w znany i przetestowany sposób oraz pozwalają na lepsze wyczucie piłki.

rękawice bramkarskie

Największy wybór rękawic bramkarskich
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Kroje rękawic bramkarskich

Wyróżniamy trzy rodzaje rękawic bramkarskich biorąc pod uwagę ich krój. Są to rękawice typu:

  1. Flat. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy krój rękawic bramkarskich. Ten rodzaj rękawic przeznaczony jest dla początkujących bramkarzy. Proste wykonanie znacznie wpływa na cenę, która jest zdecydowanie niższa niż w przypadku pozostałych modeli. Kolejnym plusem tego modelu jest jego wysoka wytrzymałość, a w razie rozprucia użytkownik jest w stanie sam naprawić uszkodzenie. Oczywiście „Flat” ma też swoje minusy. Słaba przewiewność (przy użyciu materiału, a nie siateczki) sprzyja poceniu dłoni oraz jego luźny krój znacznie utrudnia dobranie odpowiedniego rozmiaru rękawicy.

  2. Rollfinger. W tym kroju, aby zwiększyć powierzchnię chwytną, pojawiły się obszycia pianką wokół palców. Jest to bardzo pomocne zwłaszcza bramkarzom o niewielkich dłoniach. Kolejnym wielkim plusem tego modelu jest wygoda. Zapewne ze względu na nią, te rękawice cieszą się niesłabnąca popularnością. Największym minusem jest dość wysoka cena. Trudno również, w razie uszkodzenia, samodzielnie naprawić te rękawice.

  3. Negative. Panele boczne są zszyte z pianką za pomocą wewnętrznego szwa. Dzięki temu rękawice świetnie przylegają i dopasowują się do dłoni oraz gwarantują lepsze czucie piłki. Są niezawodne nawet przy silnych strzałach. Wygoda i duża powierzchnia chwytna to niezaprzeczalne zalety tego modelu. A minusy? Należy tu wymienić słabą wentylację oraz dużą podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Rodzaje pianki

Pianka to kolejny element, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze rękawic bramkarskich. Tu wybór jest bardzo szeroki, dlatego też omówimy najpopularniejsze, najczęściej stosowane rodzaje pianek.

Pianka soft to odpowiedni wybór dla golkiperów zaczynających swoją przygodę z piłką oraz dla tych, którzy uczą się technik bramkarskich. Rękawice wykonane z tej pianki są w przystępnej cenie oraz charakteryzują się dość dużą wytrzymałością i chwytnością. Niezależnie czy trenujesz w drużynie czy grywasz z przyjaciółmi na orliku- takie rękawice sprawdzą się i dla Ciebie.

Pianka supersoft i lateks są wykorzystywane w rękawicach meczowych jednak często tez służą jako „treningówki”. Nie nadają się do gry na sztucznych nawierzchniach ze względu na swoją wysoką ścieralność. Bramkarze chcący kupić rękawice meczowe przy niewielkim nakładzie finansowym, zapewne zdecydują się właśnie na ten rodzaj rękawic.

Pianka z lateksem naturalnym jest przeznaczona do rękawic meczowych. Jest niezawodna w każdych warunkach pogodowych. Właśnie na takie rękawice decydują się bramkarze grający na najwyższym poziomie.

Oczywiście istnieją również pianki przeznaczone wyłącznie do gry w mokrych warunkach (nawet podczas ulewnego deszczu). Zawsze jest to dokładnie opisane przez producenta rękawic.

 TECHNOLOGIA FINGERSAVE

Przy wyborze rękawic bramkarskich, pomijając krój i rodzaj wykorzystanej pianki, warto zwrócić uwagę na wykorzystaną technologię, która poprawia parametry rękawic. Technologia „Fingersave” polega na umieszczeniu plastikowych usztywniaczy w palcach rękawic. Pozwala to unikać kontuzji palców dłoni.

Rękawice to obowiązkowy element sprzętu golkipera i podstawowe narzędzie jego pracy. Producenci oferują ogrom modeli z różnorodnymi kombinacjami krojów i pianek, dlatego każdy bramkarz może odnaleźć odpowiedni model dla siebie. Ważne, aby przed zakupem jasno określić, czego oczekujemy od rękawic i pod tym kątem dokonać przemyślanego wyboru. Należy pamiętać, że rękawice bramkarskie pomagają w interwencjach i mogą dodać niezbędnej pewności siebie, ale nigdy nie będą w stanie zastąpić talentu, umiejętności i siły charakteru bramkarza. Na szczęście większość z tych cech, można wyrobić ciężką pracą i wylanym na treningach potem.

Zostaw odpowiedź