Jak wybrać sprzęt do klubu fitness?

Zakładasz własną siłownię? Modernizujesz klub fitness lub strefę treningu funkcjonalnego? A może tworzysz salę gimnastyczną w gabinecie fizjoterapeutycznym? Niezależnie od projektu, musisz wybrać sprzęt dopasowany do Twoich potrzeb. Sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę!

Zaplanuj swoją przestrzeń

Urządzając siłownię, pamiętaj, że znaczną ilość miejsca zajmują dodatkowe pomieszczenia, w tym hol, biuro i szatnie. Jeśli jesteś franczyzobiorcą, sprawdź, jakie standardy wyznaczył franczyzodawca. Pamiętaj, że musisz ich przestrzegać, w przeciwnym razie narażasz się na poważne konsekwencje. Zazwyczaj właściciele siłowni wydzielają około 60% na sprzęt do ćwiczeń siłowych i cardio, a pozostałe 40% zajmują szatnie, sala do treningów indywidualnych i recepcja. Zastanów się, czy chcesz kupić profesjonalny sprzęt do siłowni, czy wziąć w leasing. Jeśli zdecydujesz się na pierwsze rozwiązanie, pomyśl, czy interesują Cię nowe, czy regenerowane maszyny. Każda opcja ma swoje zalety i wady. Jeżeli masz wątpliwości, porozmawiaj z przedstawicielem handlowym i doradcą finansowym. Dzięki temu łatwiej podejmiesz ostateczną decyzję.

Orbitreki

To wyjątkowe połączenie rowerka treningowego, steppera i bieżni, które angażuje niemal wszystkie partie mięśniowe. Co ważne, nie obciąża stawów, dlatego spodoba się ćwiczącym w różnym wieku. W zależności od modelu można regulować opór i stopnie, co pozwala dostosować trening do swojej kondycji. Jeśli chcesz bardziej zaangażować górne partie ciała, używaj dźwigni z uchwytami. Upewnij się, że uchwyty są wygodne, a pedały mają zakrzywione krawędzie i nie ślizgają się w trakcie ćwiczeń. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko kontuzji. Zanim kupisz konkretną maszynę, przetestuj jej stabilność przy różnych prędkościach i kątach nachylenia kroku.

Steppery

Jeśli szukasz urządzenia, które imituje wchodzenie po schodach i nadaje się do treningu cardio, zwróć uwagę na stepper. Wspaniale wzmacnia nogi i pośladki, poprawiając jednocześnie przepływ krwi. Niektóre modele wyposażone są w ruchome uchwyty, które angażują ramiona. Na początku, trening może wydawać się męczący, nieciekawy i obciążający kolana. Upewnij się, że dany stepper składa się z wygodnych poręczy i szerokich stopni.

Drążek rozporowy z linkami oporowymi

To idealny sprzęt dla początkujących, którzy nie czują się pewnie ćwicząc ze sztangami i hantlami. Zapewnia większą stabilność podczas podnoszenia, co powinno pobudzić do pracy więcej mięśni. Ustaw ciężar i stań twarzą do krążka maszyny, chwyć drążek dłońmi skierowany w dół. Teraz zrób krok do tyłu, jednocześnie pamiętając o prostych plecach. Podczas całego ruchu trzymaj łokcie blisko ciała. Zastanawiasz się, jak ćwiczyć? Po prostu opuszczaj i podnoś ramiona do klatki piersiowej, trzymając drążek. Pamiętaj, że im wolniej to zrobisz, tym lepsze będą rezultaty.

Wioślarze

Jeśli chcesz jednocześnie wzmocnić ręce, nogi i plecy, wybierz wioślarz. Proponowana maszyna angażuje niemal wszystkie mięśnie. Większość ludzi nie jest przyzwyczajona do wiosłowania, dlatego początkowo ruchy mogą wydawać się dziwaczne. Z biegiem czasu nabieramy jednak wprawy. Jeżeli chcesz zapewnić ćwiczącym bardziej realistyczne wrażenia, zdecyduj się na model magnetyczny.

Zostaw odpowiedź