Jaka dieta dla kobiet na siłownię?
Jak wiadomo, żadne ćwiczenia nie będą zbyt efektywne jeśli nie połączymy ich z odpowiednią dietą i odwrotnie. Szczególnie dotyczy to osób (nie tylko pań), które chcą jak najszybciej pozbyć się zbędnych kilogramów. Odpowiednie odżywianie się ma też zbawienny wpływ na nasze zdrowie.
Kobiety, które wybierają się na siłownię powinny wcześniej zaplanować swoją dietę (jeśli nie chcą iść na tzw. łatwiznę i skorzystać z porad dietetyka, które jak wiadomo – też wiążą się z dodatkowymi kosztami).
Siłownia najlepsza na odchudzanie
Większość pań zauważając nadmiar tłuszczyku szybko udaje się na siłownię, by się go pozbyć i zyskać piękną sylwetę. Jednak warto pamiętać o tym, że ćwiczenia to nie tylko walka z nadprogramowymi kilogramami, ale też dbanie o własne zdrowie i rzeźbienie idealnej sylwetki. Jeśli jednak ćwiczenia nie są połączone z dietą mogą nie przynieść zamierzonych efektów lub przynieść odwrotne, co do naszych oczekiwań.
Zwracaj uwagę na kalorie
Najistotniejszą rzeczą jest kaloryczność naszej diety. Ilość kalorii powinna być dobrana odpowiednio do potrzeb naszego organizmu i trybu życia. Ustalając swój jadłospis musimy pamiętać, że ćwiczenia znacząco spalają dostarczaną energię, więc jeśli nie chcemy doprowadzić do osłabienia czy pogorszenia się naszego stanu zdrowia musimy dodać więcej kalorycznych produktów, niż wówczas, gdy nie uprawiamy żadnej aktywności fizycznej. Jeśli będziemy dostarczali organizmowi zbyt mało kalorii, to trzeba mieć świadomość, że wraz z nadprogramowymi kilogramami możemy utracić tkankę tłuszczową, co nie wpłynie na nas korzystnie (a już na pewno nie na sylwetkę).
Na jakie składniki odżywcze należy zwracać uwagę?
Panie regularnie odwiedzające siłownie powinny zwracać uwagę przede wszystkim na białko (odpowiada za budowę naszych mięśni), węglowodany (doskonałe źródło energii) oraz tłuszcz. Pierwszy z tych składników powinien stanowić około 1/5 naszego dziennego zapotrzebowania, jeśli będzie go mniej – może dojść do spalania tkanki mięśniowej. Wtedy nie ma więc co liczyć na umięśnioną i zgrabną sylwetkę. W przypadku węglowodanów to powinny one stanowić mniej więcej połowę naszej dziennej dawki kalorii. Warto jednak wówczas sięgać po zdrowe wieloziarniste produkty. Tłuszcz budzi najwięcej obaw – szczególnie wśród pań. Nie wolno jednak zapominać, że powinien on być obecny w naszej diecie i stanowić około ¼ dziennej kaloryczności. Warto jednak mieć na uwadze, by przyjmować kwasy tłuszczowe nienasycone.
Pamiętaj o witaminach
Układając sobie dietę należy też szczególną uwagę zwracać na to, by spożywane produkty zapewniały dzienne zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne, które odpowiadają za właściwą pracę naszych mięśni. Osoby chodzące na siłownie często mają skurcze, dlatego ważny jest m.in. magnez. Dlatego w diecie powinny znaleźć się owoce, produkty zbożowe i strączkowe, warzywa czy orzechy.
Jedz często
Nie od dziś wiadomo, że lepiej jeść częściej, ale w mniejszych ilościach. Osoby aktywne fizycznie powinny szczególnie przestrzegać tej zasady. Zaleca się przyjmowanie około 5 posiłków dziennie, dobrze, gdyby udało się nam też jadać o stałych porach. Dzięki temu nasz organizm będzie lepiej trawił przyjmowane składniki.
Osoby, które ćwiczą muszą też przyjmować dużo płynów. Odradza się picie napojów gazowanych i smakowych (wszelkiego rodzaju oranżady są niezdrowe i wysokokaloryczne). Podczas ćwiczeń zawsze powinniśmy mieć obok siebie butelkę wody i na bieżąco nawadniać nasz organizm. Także po wyjściu z siłowni zaleca się wypicie około 0,5 litra wody.
Co można, a czego unikać w diecie?
Osoby aktywne fizycznie powinny spożywać przede wszystkim: ryby, jaja, chude mięso, mleko, makaron razowy, brązowy ryż, kasze czy płatki owsiane. Te produkty są doskonałym źródłem energii i co ważne nie przyczyniają się do wahań poziomu glukozy we krwi. Nienasycone kwasy tłuszczowe znajdziemy z kolei w takich produktach jak: oleje roślinne, nasiona, pestki czy oliwa z oliwek. Ważne jest też spożywanie owoców i warzyw.
Jeśli chcemy, by nasze wizyty na siłowni przyniosły naprawdę dobry efekt, to powinniśmy wystrzegać się jasnego pieczywa, słodyczy, białego ryżu, jasnego makaronu, smalcu, pełnotłustych serów (i innych wyrobów mlecznych), słonych przekąsek, tłustych i smażonych mięs, dań typu fast-food (które są nie tylko kaloryczne, ale też bardzo niezdrowe), alkoholu oraz słodzonych (wielokrotnie też przy okazji gazowanych) napojów.