Johimbina – w czym może Ci pomóc? Zastosowanie, działanie i dawkowanie substancji

Osoby uczęszczające na siłownię doskonale zdają sobie sprawę, że istnieją preparaty, które mogą wspomóc i przyśpieszyć ich starania o wymarzoną sylwetkę. Jednym z takich preparatów jest Johimbina. Jednakże na rynku polskim dostępna jest jedynie na receptę. Pomimo tego w bardzo łatwy sposób można nabyć ją w jednym ze sklepów internetowych. Czy warto?

Johimbina – podstawowe informacje

Po raz pierwszy zainteresowano się działaniem Johimbiny w latach 50 ubiegłego wieku. Jest to substancja pozyskiwana z kory i liści johimbiny – drzewa rosnącego w Afryce. Johimbinę można uzyskać na dwa sposoby: naturalnie – pozyskując z liści i kory lub drogą chemicznej syntezy, której produktem jest chlorowodek johimbiny.  Dzięki zażywaniu johimbiny poprawia się działanie układu współczulnego, co powoduje zwiększoną produkcję adrenaliny i noradrenaliny do krwioobiegu. Musimy wiedzieć, że rolą układu współczulnego jest aktywizacja organizmu i sposób reakcji na różne czynniki. Johimbina działa w ten sposób, że pobudza układ współczulny do działania, dlatego po jej zażyciu jesteśmy w stanie „walcz lub uciekaj”. Wynika z tego, że johimbina może sprawić, że ćwicząc na siłowni będziemy w stanie zrobić więcej i podnosić większe ciężary niż dotychczas. Johimbina jest więc alternatywą dla wszelkich przedtreningówek, gdyż pojawiają się po niej takie same efekty. Nie jest to jednak jedyne działanie tego preparatu.

Johimbina na odchudzanie

Bardzo często osoby, które chcą szybko schudnąć decydują się na zażywanie ryzykownych preparatów, aby przyśpieszyć widoczne rezultaty. Johimbina niestety należy to takich niebezpiecznych substancji, ponieważ zbyt duża dawka, może prowadzić do śmierci. Z tego powodu osoby, które zdecydowały się na suplementację johimbiną na własną rękę, powinny być bardzo ostrożne. Jednakże jest to też substancja o udowodnionym działaniu. Przeprowadzone badania dowodzą, że osoby odchudzające się i stosujące johimbinę schudły znacznie więcej od osób, które przyjmowały w tym czasie placebo.

Suplementowanie johimbiny pomaga schudnąć w problematycznych partiach ciała. Dzieje się tak dlatego, że  johimbina blokuje receptory, które łączą się z adrenaliną i noradrenaliną. Receptory te umiejscowione są głównie w newralgicznych partiach ciała, takich jak brzuch u mężczyzn i pośladki i nogi u kobiet, co powoduje, że nasza sylwetka po zastosowaniu diety i ćwiczeń poprawia się nie w taki sposób, jakbyśmy sobie tego życzyli. Johimbina pomaga więc w usunięciu tłuszczu z wybranych partii ciała. Z tego powodu przez niektórych nazywana jest unikalnym spalaczem tłuszczu. Należy jednak pamiętać, że dawki, które rzeczywiście mogą być skuteczne w odchudzaniu i modelowaniu partii ciała, które nam się nie podobają, są niebezpieczne dla zdrowia. Stosując johimbinę powinniśmy więc skrupulatnie przywiązywać wagę do jej zalecanego dawkowania i szybko reagować, gdy pojawią się działania niepożądane.

Johimbina na potencję

Przez bardzo długi czas sądzono, że johimbina jest afrodyzjakiem. Nie jest to jednak prawdą. Johimbina pobudzona ośrodek erekcji, sprawiając, że następuje wzwód i wzmaga się wytrysk nasienia. Z tego powodu, johimbina jest idealnym środkiem pomocnym w leczeniu impotencji. Jednakże stosowanie johimbiny w tym celu wymaga konsultacji z lekarzem, a także odpowiedniej diety. W innym przypadku jej zażywanie może spowodować wiele skutków ubocznych. Co ciekawe, nie zaobserwowano pozytywnego wpływu na libido u kobiet. Takie działanie johimbina ma tylko u mężczyzn. Z kolei kobiety mogą stosować johimbinę do celów odchudzania i zwiększenia wydajności na siłowni.

Johimbina
Kliknij i sprawdź ceny!

Przeciwskazania i skutki uboczne i dawkowanie

Jak wcześniej wspomniano, nie należy we własnym zakresie zwiększać samodzielnie dawek johimbiny. Może okazać się to śmiertelne w skutkach. Johimbina ma sporo skutków ubocznych, dlatego jej suplementacja powinna być dokładnie przemyślana. Po jej przedawkowaniu możemy spodziewać się nerwowości, bezsenności, bólu serca, tachykardii i zwiększonego ciśnienia. Mogą pojawić się także takie objawy jak rozdrażnienie, mdłości, uczucie splątania i ataki paniki.  Z całą pewnością nie powinny jej zażywać osoby chorujące na nadciśnienie, a także z chorym sercem, nerkami, jelitami, tarczycą, żołądkiem, wrzodami żołądka i dwunastnicy.

Johimbina może wpływać na działanie wielu leków, a zwłaszcza leków antydepresyjnych. Nie powinno też łączyć się ją z niektórymi produktami spożywczymi, takimi jak tyramina, która znajduje się w żółtych serach, czerwonym mięsie, winie, rybach i czekoladzie. Takie połączenie spowoduje nasilenie skutków ubocznych. Skuteczne działanie johimbiny zniweluje także insulina, więc spożywanie jej z posiłkami zawierającymi węglowodany mija się z celem. Johimbina nie nadaje się także dla osób, które dopiero rozpoczynają redukcję lub mają sporo kilogramów do zrzucenia. Praktycy twierdzą, że jej działanie zaobserwują głównie osoby o niskim poziomie tłuszczu, którzy są podczas robienia tzw. ” ostatniego szlifu”.

Uważa się, że należy przyjmować maksymalnie 0,2 mg johimbiny na kilogram masy ciała. Rozpoczynając swoją przygodę z johimbiną należy jednak zacząć od dawki o połowę mniejszej, aby przekonać się jak reagujemy na tę substancję. Zdarzają się osoby wyjątkowo wrażliwe na johimbinę, a jej skutki uboczne mogą być dla nich wyjątkowo nieprzyjemne, jeżeli nie śmiertelne.

Zostaw odpowiedź