Ju jitsu- historia, zasady, techniki, rodzaje

Sztuka walki Ju-jitsu

W wolnym tłumaczeniu słowo Ju jitsu oznacza łagodną sztukę. To bardzo stary japoński rodzaj walki, polegający na opanowaniu siły przeciwnika, rzadziej na agresywnych zachowaniach. Historia tej starej sztuki walki sięga ponad 2000 lat, osoby ćwiczące Ju jitsu nie pokazywały swoich umiejętności, na arenach sportowych tak jak to jest w przypadku zawodników na przykład Judo.

Aby, trenować Ju jitsu wymagana jest nie tylko siła i umiejętności fizyczne, ale i także rozwój intelektualny oraz duchowy. To bardzo popularna dyscyplina sportu, zwracająca szczególną uwagę na obronę, a nie na atak. Odznacza się dużą łagodnością, stąd jej nazwa.

Historia Ju-jitsu

    Ju jitsu była tradycyjną sztuką walki samurajów. Zapoczątkowanie japońskiego Ju jitsu było powiązane z tworzeniem się kasty samurajów, czyli tak zwanych starożytnych rycerzy pochodzących z Japonii. We współczesnych czasach, samuraje kojarzą się tylko i wyłącznie z mieczami. Kiedy samurajowie nie dawali sobie rady z przeciwnikiem, kiedy posługiwali się mieczem, rezygnowali z niego i zaczynali walczyć za pomocą sztuki walki Ju jitsu. Swoją sztukę walki traktowali tak samo jako broń, więc chętnie się ją również posługiwali zamiast miecza. Już od najmłodszych lat, wojownicy byli trenowani, tak aby nauczyli się pewnych podstawowych technik, między innymi łamania kości i zakładania dźwigni na ręce przeciwnika.

W starożytnych czasach walczyli oni, aż do śmierci przeciwnika i to było ich głównym celem, aby zabić. Właśnie dlatego dla japońskich rycerzy bardzo istotą rolę odgrywała umiejętność sztuki walki. Po ustaniu wojen domowych na początku 17 wieku idea walki nie była już potrzebna, gdyż przeciwnik już nie istniał. Wtedy istotną rolę zaczęły odgrywać różne systemy walki bez broni. Już w 19 wieku sztuka walki Ju jitsu, zaczęła się bardzo rozwijać, uczono jej w wielu różnych szkołach.

Założono łącznie ponad 700 szkół, w których nauczono technik tej walki. W szkołach uczono wtedy jak obezwładnić przeciwnika, jednak oszczędzić mu życie. Nauczyciele Ju jitsu pokazywali także wiele sposobów samoobrony, jak rozwiązywać wszelkie spory, a w ciągu kolejnych lat wprowadzono również pewne myśli filozoficzne. Wkrótce pojawiło się hasło Ju jitsu „Ustąp, aby zwyciężyć”, świadczyło ono o tym, iż ta sztuka walki kładzie nacisk na samoobronę. Techniki Ju jitsu w ciągu kolejnych lat zostały ulepszone i bardzo zmienione. Na ich podstawie powstały także inne sztuki walki takie jak aikido, karate czy judo. Dziś Ju-jitsu jest doceniane i uwielbiane przez ludzi z całego świata, nie tylko z Japonii skąd się wywodzi.

Zasady Ju– jitsu

Ta sztuka walki opiera się na zminimalizowaniu przewagi siłowej przeciwnika przez ustępliwość, uległość oraz cierpliwość. Wszystkie osoby, które ćwiczą i znają technikę Ju-jitsu, wiedzą, iż można pokonać nawet silniejszego i większego przeciwnika od siebie. W trakcie walki należy zdezorientować przeciwnika (dać się przytrzymać czy popchnąć), a następnie wyprowadzić cios w jego czuły punkt. Wszystkie chwyty, jakie stosuje się w trakcie treningu, mają spowodować rozładowanie i zatrzymanie siły przeciwnika.

Nawet słabsze osoby, mogą wówczas pokonać przeciwnika. W trakcie walki nie ma zachowań agresywnych, korzysta się natomiast z siły ducha i intelektu. Nauczyciele Ju jitsu twierdzą, że tylko stanowczą nieustępliwością można doprowadzić przeciwnika do autodestrukcji. Uległość natomiast należy wykorzystać w sposób rozważny i mądry, aby odnieść zwycięstwo i przeżyć niebezpieczeństwo. W tej sztuce walki dużą wagę przykłada się do konsekwencji działania oraz wytrwałości w dążeniu do zamierzonego celu.

To unikalna technika walki, która pokazuje, w jaki sposób wykorzystać siłę przeciwnika w trakcie walki na swoją korzyść. Osoby trenujące ją, muszą być skuteczne, mimo małego wysiłku. W trakcie walki korzysta się z uderzeń w czułe punkty przeciwnika, a także z rzutów. Nieraz wykorzystuje się również dźwignię i poddusza przeciwnika. Filozofia Ju– jitsu mówi również o tym, że powinno się czynić dobro sobie nawzajem, dla dobra nas wszystkich. Nie należy także manifestować swojej siły fizycznej oraz ważna jest szeroko pojęta tolerancja.

Kto może trenować Ju-jitsu?

Praktycznie każda osoba, może zacząć trenować tę sztukę walki. Nie ma znaczenia tutaj budowa ciała, płeć czy wiek.

Rodzaje technik stosowanych w Ju-jitsu

W tym rodzaju sztuk walki możemy wyróżnić tak zwane techniki „miękkie” czyli stosowane w zgodzie z JU. Czyli powinniśmy ustępować, naginać się, nie powinniśmy stawać oporu, przystosowujemy się do przeciwnika. Ruchy powinny być płynne, zwinne, lekkie, bez użycia siły. Techniki tak zwane „twarde” to przeciwstawianie się w sposób prosty sile przeciwnika. W tym sporcie walki stawia się przede wszystkim na skuteczność ruchów, szybkość, zwinność. W Ju– jitsu można wyróżnić duszenia (shime), rzuty (nage), dźwignie (kansetsu).

Rodzaje Ju-jitsu

Aktualnie, ju-jitsu stosuje się nie tylko w szkołach w Japonii. W tej sztuce walki korzysta się również z innych technik, tak aby dostosować je do indywidualnych potrzeb jakiejś grupy społecznej. Bardzo często w policji, stosuje się tę technikę walki do nauki samoobrony. Także uczy się tej techniki kobiet, na lekcjach samoobrony.

Współczesne odmiany Ju-jitsu to między innymi:

  • Combat
  • Francombat
  • Brazylijskie Ju-jitsu
  • Jukado
  • Jiu-Go ryu Jiu Jitsu
  • Goshin ryu Jiu jitsu
  • Shizoku-Ryu Jiu-Jits
  • Shinyo Shinden-ryu yawara
  • Kempo Tai Jutsu

Ju-jitsu tak samo, jak na przykład karate, występują różne pasy w zależności od umiejętności zawodnika. Wyróżniamy stopnie uczniowskie, czyli Kyu, a także mistrzowskie, czyli Dan.

Stopnie uczniowskie to: mukyu-bez stopnia, 10 jikkyu/jukkyu, 9-kyukyu, 8- hakkyu/hachikyu,7- nanakyu, 6- rokkyu (biały pas),5-gokkyu (biały albo żółty pas), 4- yonkyu (biały albo pomarańczowy pas), 3- sankyu (biały lub zielony pas), 2-nikyu (biały albo niebieski pas),1- ikkyu (brązowy pas).
Stopnie mistrzowskie: 1 shodan (czarny pas),2 nidan (czarny pas),3 sandan (czarny pas),4- yondan (czarny pas), 5 godan (czarny pas-renshi), 6 rokudan (czarny albo biało czerwony pas),7 schichidan/nanadan (czarny lub biało czerwony pas),8 hachidan (czarny albo biało czerwony pas),9-kudan (czarny lub czerwony pas),10- judan (czarny albo czerwony pas).

Jakie korzyści niesie ze sobą trenowania Ju-jitsu?

Trenowanie tej sztuki walki uczy jednej najistotniejszej rzeczy, tego, że siła nie robi z nas wojownika. Przede wszystkim promuje również postawę łagodną, wytrwałą w dążeniu do zamierzonego celu oraz w trakcie walki, a także dużej cierpliwości. Osoby, które trenują tę pradawną sztukę, powinni pomagać sobie nawzajem oraz próbować unikać walki, jeśli jest to w ogóle możliwe do zrobienia. Osoby ćwiczące Ju-jitsu muszą potrafić obezwładnić przeciwnika, bez korzystania z dużej siły. Ważnymi wartościami są wzajemny szacunek, a także dobroć (również do przeciwnika). Dzięki trenowaniu Ju-jitsu, ćwiczący poprawia swoją kondycję fizyczną, a także jego sylwetka staje się o wiele bardziej gibka. Ta starojapońska sztuka walki, używana jest zwłaszcza, w sytuacji, kiedy życie staje się zagrożone. Uczy również, pewnych wartości moralnych dlatego jest tak bardzo ceniona wśród wielu ludzi.

Zostaw odpowiedź