Kasza jęczmienna – sposób otrzymywania, opis, rodzaje, właściwości, przepisy

Opis kaszy jęczmiennej

Kasza jęczmienna, jak sama nazwa wskazuje, wyrabiana jest z ziarna jęczmienia zwyczajnego. W Polsce ten rodzaj kaszy stanowi aż 70% całkowitego przemysłu kaszarskiego.

Ziarna wykorzystywane do produkcji powinny być szkliste, wyrównane i o cienkiej łusce. Bielmo powinno być jasne. Data ważności kaszy od momentu jej stworzenia wynosi przeważnie około 9 miesięcy. Kasza jęczmienna posiada zwykle szary kolor z żółtym lub zielonym odcieniem.

Wśród licznych składników odżywczych produktu wyróżniamy: witaminy E, K, PP oraz witaminy grupy B (głównie B1, B2, B6), a także kwas foliowy, mangan, krzem, wapń, cynk i miedź.

Rodzaje kaszy jęczmiennej

  1. Pęczak – w postaci całych ziaren, pozbawionych łusek
  2. Pęczak obtaczany – jak wyżej, jednak dodatkowo obtaczane i polerowane
  3. Kasza jęczmienna łamana – otrzymuje się ją z obłuszczonego i oczyszczonego ziarna pokrojonego, jest ono niepolerowane (wyróżnia się tu 3 gatunku: drobną, średnią i dużą)
  4. Kasza perłowa – to kasza łamana, poddana polerowaniu (wyróżnia się 3 gatunku: drobną, średnią i dużą)
  5. Kasza perłowa prażona

Właściwości zdrowotne

Przede wszystkim kasza jęczmienna jest bogatym źródłem błonnika. Właśnie dlatego polecana jest osobom cierpiącym na nawracające bądź długotrwałe zaparcia. Zmniejsza ryzyko chorób układu pokarmowego i wspomaga proces odchudzania, ponieważ wpływa korzystnie na metabolizm, przyspiesza perystaltykę jelit oraz zmniejsza zaleganie treści pokarmowej w jelitach oraz żołądku. Błonnik wpływa także na obniżanie poziomu szkodliwego cholesterolu we krwi.

Sportowcy oraz osoby aktywne fizycznie powinny wprowadzić ten produkt do swojego menu, gdyż posiada dużą zawartość skrobi. Powolny proces zamiany skrobi w glukozę pobudza komórki organizmu do pracy oraz zapewnia dużą dawkę energii.

Układ krwionośny wspierany jest dzięki obecności witaminy K, ma ona również znaczny wpływ na proces krzepnięcia krwi i wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych. Dzięki temu zapobiega powstawaniu zatorów, zakrzepów, siniaków, krwiaków, a nawet żylaków. Kwas foliowy i witamina E dodatkowo pomagają w leczeniu niedokrwistości.

Witaminy grupy B obecne w kaszy bezpośrednio wpływają na zdrowie psychiczne oraz zdolność do nauki. Niwelują stres, poprawiają koncentrację oraz pamięć, a także wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego. Kasza jęczmienna jest więc idealnym produktem spożywczym dla osób prowadzących mało aktywny, stresujący tryb życia oraz dla uczniów czy studentów.

Wśród osób, które powinny spożywać ten produkt, znajdują się: diabetycy, kobiety w ciąży, osoby z problemami krążenia, osoby żyjące w stresie, chorzy na miażdżycę, osoby po leczeniu przeciwnowotworowym, kobiety karmiące piersią, pacjenci po operacji jelita oraz osoby z wszelkimi problemami jelit.

Wykorzystanie kaszy w kuchni

Zaleca się unikanie kasz z torebek, ponieważ są one poddawane dodatkowym obróbkom podczas produkcji. Korzystne jest, aby tego typu procesów było jak najmniej. Dlatego warto sięgać po kasze w formie sypkiej.

Istnieją pogłoski, że kasza jęczmienna nie nadaje się dla osób będących na diecie ze względu na dużą kaloryczność. Stwierdzenie to jest błędne i świadczyć może o niewiedzy na temat odżywiania. Kasza jęczmienna sama w sobie posiada zaledwie 123 kcal na 100 g ugotowanych ziaren. To sposób jej podawania tak naprawdę wpływa na wagę. Zamiast ciężkich sosów na bazie śmietany warto wykorzystać ją do stworzenia sałatki lub podać z warzywami.

Kasza jęczmienna może zastąpić ziemniaki, ryż czy makaron. Jest bardzo syta i wydajna, idealnie sprawdzi się jako element dania głównego, ponieważ tworzy smaczną kompozycję ze wszystkimi rodzajami mięs. Nieugotowaną dodaje się podczas duszenia.

Można ją również wykorzystać do różnego rodzaju sałatek, zapiekanek warzywnych oraz jako składnik sosów i gulaszów. Najbardziej rozpowszechnione zastosowanie odnajduje jako element zup. Jest bowiem podstawowym składnikiem tradycyjnego, polskiego krupniku. Poniżej przedstawione zostały wybrane dania, do których można dodać kaszę jęczmienną:

  • gołąbki (jako składnik farszu)
  • zupy mleczne
  • pieczeń lub naleśniki (jako nadzienie)
  • pieczeń rzymska
  • risotto
  • różnego rodzaju desery

Warto pamiętać, że kasza jęczmienna zawiera w sobie gluten. W związku z tym powinny jej unikać chorzy na celiakię oraz osoby przebywające na diecie bezglutenowej.

Jak ugotować kaszę?

Zwykle na opakowaniu widnieje odpowiednia informacja dotycząca sposoby i czasu wykonania. W przypadku jej braku, kaszę jęczmienną powinno się gotować według schematu: do garnka należy wsypać kaszę i zalać wodą w stosunku 3:2 (oznacza to, że wody powinno być 1/3 więcej niż kaszy). Dodajemy odrobinę oleju, aby ziarna się nie posklejały. Po doprowadzeniu wody do wrzenia należy skręcić gaz i cały czas mieszać kaszę. Po około 20 minutach cała woda zostanie wchłonięta przez ziarna, a cenne składniki odżywcze nie zostaną wyeliminowane. Przez kolejne 10 minut gotujemy na małym ogniu cały czas mieszając, aby gęsty produkt nie przywarł do garnka. Po upływie tego czasu dodajemy przyprawy i kasza jest gotowa do spożycia.

Sałatka wiosenna z kaszy jęczmiennej

Składniki na dwie porcje: 2 szklanki ugotowanej i ostudzonej kaszy jęczmiennej, długi ogórek zielony pokrojony w kostkę, duży pomidor pokrojony w kostkę, połowa żółtej papryki pokrojonej w kostkę, 4 łyżki dobrej gatunkowo oliwy z oliwek, 2 łyżki soku z cytryny, sól i pieprz do smaku, ćwiartka szklanki posiekanej drobno natki pietruszki, ćwierć szklanki posiekanego koperku, ćwierć szklanki posiekanego szczypiorku, 3 rzodkiewki pokrojone w cienkie plasterki

Sposób wykonania: kaszę wraz z warzywami umieścić w misce i zalać oliwą oraz sokiem z cytryny. Dodać przyprawy i bardzo dokładnie wymieszać. Na samym końcu dodać zieleninę, na wierzch ułożyć plasterki rzodkiewki

Kasza jęczmienna
Kliknij i sprawdź ceny!

Polski Krupnik

Składniki: 100 g perłowej kaszy jęczmiennej, 3 ziemniaki, 2 marchewki, 500 g łopatki wieprzowej, pietruszka, por, 3 łyżki posiekanej natki pietruszki, olej, przyprawy (czarny pieprz ziarnisty, sól, liść laurowy, vegeta)

Sposób wykonania: Do garnka wlać około 2 litry wody, zagotować ją, a następnie dodać pokrojone w kostkę mięso. Dorzucić liście laurowe, vegetę i pieprz. Gotować przez pół godziny na wolnym ogniu, a następnie dodać pietruszkę, marchewkę i ziemniaki. Pora pokroić w krążki oraz zeszklić i również dodać do zupy. Wsypać opłukaną kaszę i gotować przez 20 minut. Na końcu doprawić do smaku wedle uznania, a całość posypać natką pietruszki.

Zostaw odpowiedź