Kinesiotaping – co to, plastry, jak naklejać, bezpieczeństwo
Od kilku lat można zauważyć nie tylko w ośrodkach rehabilitacji, ale także na ulicy ludzi oklejonych różnokolorowymi taśmami. Są to taśmy użyte w ramach kuracji nazywanej kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne.
Dlaczego wymyślono kinesiotaping?
W ramach kinesiotapingu ciało plastruje się zgodnie ze wskazanymi zasadami.Mają one w ten sposób regulować napięcie mięśniowe w miejscu nałożenia plastra. W momencie naklejenia odpowiedniej taśmy dochodzi do uniesienia skóry i zwiększenia tym samym przestrzeni pomiędzy skórą a mięśniami, co jest kluczowym założeniem plastrowania. W ten sposób poprzez właściwe naklejenie plastra można zmniejszyć napięcie na receptory skórne, a nawet ma wpływ na odczuwanie bólu. Kinesiotaping sprawdzi się w przypadku bólu powstałego na skutek:
- kontuzji lub wypadku,
- zespołu bólowego kręgosłupa,
- reumatyzmu,
- operacji.
Kinesiotaping znajduje zastosowanie także w przypadku nadwyrężonych i zbyt napiętych mięśni, mogą zapobiegać kontuzjom czy skurczom. Plastrownie moze również przynieść podobny efekt do drenażu limfatycznego(pomoże w odprowadzeniu limfy i poprawi krążenie). Dodatkowo twórca tej metody twierdzi, że kinesiotaping zapobiega zmarszczkom czy rozstępom.
Co daje kinesiotaping?
Plastrowanie obolałych miejsc pozwala na zmniejszenie bólu, nadwrażliwości tych miejsc i równocześnie zwiększają zakres ruchu czy siłę mięśni pomimo kontuzji. Metoda ta umożliwia nawet uprawianie sportu w trakcie kuracji. Jest to bardzo przydatne przede wszystkim dla sportowców, którzy pomimo urazów mogą startować we wszystkich konkursach. Odpowiednie naklejenie taśmy usprawnia pracę układu limfatycznego, a w rezultacie zwiększa prędkość przepływającej limfy co likwiduje stany zapalne, zastoiny czy krwiaki. Taśmy działają takze na tzw. zakończenia Ruffiniego(receptory bólu i czucia głębokiego), co sprawia że pojawia się naturalne znieczulanie w organizmie. Ważne jest także, że taśmy nie powodują reakcji alergicznej dzięki czemu może je stosować każdy. Kinesiotaping może być stosowany w:
- medycynie sportowej,
- rehabilitacji kontuzji, przeciążeń,
- leczeniu bólów o podłożu zapalnym lub zwyrodnieniowym.
Plastrowanie można stosować także u kobiet w ciąży, którym doskwierają bóle kręgosłupa. Stosowanie plastrów w odpowiedni sposób przynosi takie rezultaty jak:
- gojenie ran,
- zmniejszenie obrzęków i
- poprawienie wchłaniania blizn.
Jak oklejać plastrami do kinesiotapingu?
Kuracja plastrami zadziała o ile zostaną odpowiednio naklejone. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby nauczyć się jak przyklejać taśmę do kinesiotapingu. Dodatkowo wiedząc jak usuwa się tą taśmę można uniknąć dyskomfortu i podrażnienia skóry. Wiedza o sposobie nakładania plastrów jest bardzo istotna, gdyż zapewni ulgę w bólu. Co ważne plastry te są wodoodporne i oddychające dzięki czemu nie przeszkadzają im intensywne ćwiczenia, kąpiel, prysznic czy zajęcia na basenie. Przed naklejeniem plastra do kinesiotapingu ważne jest przygotowanie skóry. Skóra powinna być czysta i sucha, czyli bez balsamów, olejków czy innych kosmetyków. Przed kinesiotapingiem skóra powinna zostać przemyta czystą wodą z mydłem, a następnie przetarta gazą z alkoholem. Jeżeli taśmy mają być umieszczone na owłosionej powierzchni powinna ona zostać wcześniej ogolona, gdyż włosy mogą zmniejszać przyczepność plastrów.
Następnym krokiem jest zmierzenie obszaru ciała do oklejenia i przygotowanie odpowiedniej długości plastry. Odcinać plastry z taśmy należy nożyczkami, które go nie strzępią. Ostre krawędzie na taśmie powinno się zaokrąglić co zapobiegnie przedwczesnemu odklejaniu się brzegów. Przystępując do klejenia nie powinno się usuwać za dużo spodu spod taśmy, aby uniknąć jej splątania. W trakcie nakładania taśmy należy unikać dotykania klejącej się strony taśmy, aby nie utraciła swych właściwości. Jednakże przed bezpośrednią aplikacją plastrów warto zapoznać się z instrukcją na opakowaniu, instrukcją wideo dostępną w internecie lub udać się w tym celu do specjalisty.
Jak zacząć?
Przyklejanie należy rozpocząć od końcówki, która nie będzie powodowała żadnego napięcia w danym miejscu. Ma to pomóc dokładniejszemu przyleganiu plastra do skóry. Naklejanie może mieć cel(jak wzmocnienie, rozluźnienie mięśni czy stabilizacja). Po nałożeniu kolejnych elementów plastra trzeba lekko i z werwą pocierać od środka do końców taśmy(aby aktywować klej). Przeciwny kierunek pocierania może sprawić, że końce odlepią się od skóry.
Po aplikacji taśmy należy odczekać co najmniej godzinę, aby odczuć jej działanie. Jest to czas, w trakcie którego nie powinno się brać prysznica czy pływać. Natomiast w późniejszym okresie, aby taśma pozostała sucha po treningu, basenie czy prysznicu wystarczy ją delikatnie potrzeć ręcznikiem. W momencie gdy końcówki plastra zaczynają zaczynają się łuszczyć, odchodzić od skóry czy zawijać trzeba przyciąć nożyczkami, aby zapobiec dalszemu odklejaniu.
Taśmy do kinesiotapingu
Kliknij i sprawdź ceny!
Ostrzeżenie przed stosowaniem kinesiotapingu?
Należy pamiętać, że kinesiotaping nie powinien być stosowany na skórę uszkodzoną w postaci:
- oparzenia,
- skaleczenia,
- z wysypką czy
- podrażnioną w jakikolwiek sposób.
Natomiast w przypadku osób z wrażliwą skórą powinno być dokonane próbne oklejanie na co najmniej 24 godziny przed pełnym plastrowaniem. Jeżeli wystąpi jakiekolwiek podrażnienie należy taśmę zdjąć. Jednakże warto pamiętać, że oryginalne taśmy do kinesiotapingu zostały wykonane z bawełny z akrylowym, hipoalergicznym klejem. Minimalizuje to możliwość wystąpienia podrażnienia jak i daje komfort w trakcie stosowania.
Usuwanie taśmy do kinesiotapingu
Każdy wie, że odklejanie plastra nie należy do przyjemnych i bezbolesnych czynności. Dlatego też w przypadku kinesiotapingu warto sobie pomóc. Po pierwsze należy uwzględnić, że komórki skóry złuszczają się po 5 dniach i usuwanie plastrów po tym czasie będzie łatwiejsze. Chcąc usunąć taśmę do kinesiotapingu należy naciągnąć skórę nad jednym końcem taśmy po czym odciągnąć końcówkę taśmy od skóry, a następnie delikatnie pociągnąć pod kątem najbliższym 180 stopni w przeciwnym kierunku przyklejenia. Po tym należy ponownie naciągnąć skórę i powtórzyć delikatnie czynności, aż do odklejenia kolejnego fragmentu. Następnie należy powtarzać te czynności aż do usunięcia wszystkich fragmentów taśmy. Plastry powinny być usuwane w kierunku wzrostu włosów. W przypadku taśmy silnie przylegającej nawet po 5 dniach można zastosować moczenie olejem dla niemowląt lub olejem z oliwek zanim przystąpimy do usuwania taśmy.