Koktajle owocowe – zalety. Witaminy ukryte w owocach i przepisy na najlepsze koktajle owocowe.
Koktajle owocowe to świetny sposób na dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, minerałów oraz witamin. Są bardzo smakowite oraz dostarczają energii. Świetnie sprawdzą się jako uzupełnienie diety w owoce, a także jako szybka przekąska bądź lekki posiłek.
Koktajle owocowe są świetnym sposobem dla wszystkich tych osób, które skarżą się na niedobory witamin oraz tych, którzy chcą pozostać szczupli bądź zrzucić kilka kilogramów. Sprawdzą się również doskonale dla dzieci – za ich sprawą można przekonać małego niejadka to owoców i tym samym zapewnić mu optymalny wzrost oraz cenne witaminy.
Warto przekonać całą rodzinę do picia zdrowych koktajlów owocowych. Jest to niewątpliwie bardzo dobry nawyk, który urozmaica dietę. Również wspólne przygotowanie napojów może być świetną zabawą – do pomocy przy przygotowywaniu owoców i ich obróbce można zachęcić nieco starsze dzieci, które umieją już prawidłowo posługiwać się nożem. Dla młodszych pociech atrakcją może być mycie owoców bądź wrzucanie ich do blendera czy shakera. Wyrobienie w dzieciach zdrowych nawyków dotyczących preferencji spożywanych posiłków to bardzo ważna kwestia – jest duża szansa, że w przyszłości pociecha samodzielnie będzie sięgała po zdrowe owocowe przekąski i koktajle, zamiast wybierać tak zwane „puste kalorie”, przetworzone produkty czy słodycze.
Zalety koktajlów owocowych
Koktajle owocowe cieszą się tak dużą popularnością ze względu na szereg swoich zalet. Do walorów własnoręcznie przygotowanych w domowym zaciszu koktajlów należą między innymi:
- koktajle owocowe to prawdziwa bomba witamin – w zależności od tego jaki rodzaj owoców się użyje można dostarczyć organizmowi dzienne zapotrzebowanie na sporą część witamin;
- prostota i szybkość przygotowania – wystarczy jedynie obrać warzywa, pokroić je oraz zmiksować;
- dużą różnorodność produktów – na rynku dostępnych jest wiele rodzajów owoców, począwszy od tych sezonowych, po egzotyczne i te, które znaleźć można w warzywniaku czy w sklepie o każdej porze roku;
- dowolność miksowania smaków – można dowolnie łączyć różnorodne owoce, tak aby powstały niecodzienne kompozycje bądź zdać się na swoje ulubione przepisy bądź te, które są polecane przez innych, na przykład na stronach internetowych związanych ze zdrowym żywieniem itd;
- różnorodność dodatków – do koktajlów można dodawać różne dodatki, które wzmocnią smak bądź dodadzą mu dodatków walorów odżywczych, na przykład nasiona chia, siemie lniane.
Jakie witaminy i wartości odżywcze są ukryte w owocach?
Owoce zawierają szereg różnorodnych witamin, a także masę właściwości korzystnie oddziałujących na organizm oraz leczniczych. Obfitują przede wszystkim w witaminy A, E, C, a także inne witaminy, choć zazwyczaj w nieco mniejszych ilościach. Dodatkowo witaminy zawierają cenne flawonoidy, które oddziałują na wolne rodniki (powstające między innymi na wskutek stresu czy używek) i skutecznie je niszczą. Owoce dzięki zawartości kwasów i witamin stymulują układ immunologiczny i tym samym zwiększają odporność całego organizmu. Osoby, które regularnie spożywają owoce rzadziej zapadają na przeziębienia i nie łapią tak często infekcji.
Owoce są bardzo dobrym źródłem energii, ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych. Dlatego też koktajle owocowe świetnie zastępują posiłek – na przykład drugie śniadanie bądź podwieczorek. Wskazane są także jako lekki posiłek przed bądź po treningu. Nie powinno się jednak sięgać po koktajle na kolację bądź jako wieczorną przegryzkę – ze względu na zawartość cukrów prostych podnoszą poziom glukozy we krwi. O wiele lepiej jest zjeść owoce bądź koktajl na śniadanie – wtedy organizm na długo otrzyma duży zapas energii, a dodatkowo składniki odżywcze zawarte w owocach poprawiają koncentrację i zwiększą wydolność organizmu.
Koktajle przygotowane na bazie owoców są świetnym rozwiązaniem dla osób w trakcie diety odchudzającej. Należy wtedy wybierać jednak głównie owoce o stosunkowo niskim indeksie glikemicznym – należą do nich na przykład jabłka, pomarańcze, grejfruty, porzeczki czy truskawki.
Co dodać do koktajlów owocowych?
Większość owoców z których przygotowuje się koktajle zmiksowana samodzielnie jest zbyt gęsta. Wyjątkiem są na przykład arbuzy czy cytrusy. Do koktajlów owocowych można dodać, w zależności od wybranych owoców, produkty mleczne, takie jak jogurt, mleko czy kefir bądź wodę. Alternatywą dla zwykłej filtrowanej bądź mineralnej wody jest na przykład woda kokosowa. Jest bardzo zdrowa i zawiera dodatkowe substancje odżywcze oraz minerały, które świetnie współgrają z owocami.
W lato do koktajlów owocowych można dodawać kostki lodu – zapewnią one schłodzenie się koktajlu oraz zapewnią dodatkowe ochłodzenie. W zimniejsze miesiące roku warto postawić na koktajle w temperaturze pokojowej – zapobiegną one podrażnieniom gardła. Do niektórych koktajlów można dodać na przykład cynamon – świetnie komponuje się chociażby z bananem oraz mlekiem. Cynamon dodatkowo spala tkankę tłuszczową oraz rozgrzewa organizm.
Większość koktajlów jest wystarczająco słodka, dlatego też nie powinno się ich dosładzać. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy przygotowany koktajl jest zdecydowanie zbyt mało słodki, zamiast zwykłego cukru warto użyć jego zdrowszego zamiennika, czyli ksylolitu.
W czym przygotowywać koktajle owocowe?
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które służą do przygotowywania koktajlów. Popularne są blendery, które oprócz standardowych końcówek przeznaczonych do blendowania, zawierają dodatkowy pojemnik – kielich, który doskonali sprawdzi się do przygotowania koktajlów z większości owoców.
Koktajle owocowe można również przygotować za pomocą sokowirówki. Nie jest to jednak najbardziej optymalne rozwiązanie, ze względu na fakt, że przygotowany dzięki niej sok rozwarstwia się i nie wygląda tak estetycznie. Dodatkowo sokowirówka redukuje utlenianie się koktajlów z owoców. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór wyciskarki – szczególnie tak zwanej wolnoobrotowej. Ze względu na swój mechanizm działania zapewnia ona utrzymanie w przygotowanych koktajlach maksimum wartości odżywczych oraz cennych składników.
Przepisy na proste koktajle owocowe dla całej rodziny
Koktajl bananowy z mlekiem
- banan (najlepiej dojrzały – jest wtedy bardziej słodki)
- szklanka chudego mleka, kefiru bądź maślanki,
- opcjonalnie łyżka prawdziwego kakao, cynamon bądź wanilia.
Wszystkie składniki zmiksować razem z mlekiem. Koktajl można wstawić na chwilę do lodówki, wtedy nieco zgęstnieje i będzie świetnym orzeźwieniem.
Koktajl truskawkowy
- garść truskawek,
- banan,
- szklanka chudego mleka, kefiru bądź maślanki.
Wszystkie składniki zmiksować razem z mlekiem. Opcjonalnie można do niego dodać kilka kropel soku z cytryny.
Koktajl „owoce leśne” na śniadanie
- garść truskawek,
- kilka malin,
- kilka owoców leśnych, na przykład jagód bądź jeżyn,
- szklanka chudego mleka, kefiru bądź maślanki,
- mała garść różnego rodzaju otręb, na przykład pszennych, żytnich,
- łyżeczka miodu.
Ten koktajl ze względu na zawartość otręb jest świetną alternatywą dla nudnych śniadań – gwarantuje duży zapas energii.