L – Tyrozyna – 9 udowodnionych korzyści

L-tyrozyna to naturalny aminokwas stanowiący budulec białek. Znajdziemy ją w produktach wysokobiałkowych takich jak ser, kurczak i jajka. W ludzkim organizmie odgrywa główną rolę w mózgu jako prekursor katecholamin – dopaminy, noradrenaliny i epinefryny.

Odgrywają one dużą rolę w wielu funkcjach poznawczych.

1.    L- Tyrozyna uzupełnia zasoby poznawcze wykorzystywane w pamięci

Suplementy tyrozynowe przywracają określone zasoby poznawcze wykorzystywane do zwiększenia pamięci roboczej.

Pamięć robocza odpowiada za stałą aktualizację i utrzymywanie pamięci.

Badania wykazały, że tyrozyna uzupełnia zasoby poznawcze dopiero wtedy, gdy się wyczerpują. Oznacza to, że działa tylko w trudnych sytuacjach, które wymagają użycia zasobów poznawczych.

2.    L-Tyrozyna zwiększa poziom hormonów tarczycy.

Regulacja hormonów tarczycy ma zasadnicze znaczenie dla dobrego samopoczucia. Hormony tarczycy są odpowiedzialne za regulowanie metabolizmu energii w organizmie, wspomaganie naprawy i odnawianie uszkodzonych komórek, a także zwiększenie odporności na ciągły stres.

Badania przeprowadzone na ptakach wykazały, że te z niedoborem tyrozyny miały znacznie niższe poziomy T3 i T4. Ptaki, które otrzymywały fenyloalaninę wraz z tyrozyną rosły szybciej niż te, którym podawano jedynie fenyloalaninę

Poziom hormonów T3 i T4 spada pod wpływem stresu. Uzupełnianie tyrozyny zwiększa poziom neurotransmitera – noradrenaliny, powodującej uwalnianie hormonów tarczycy. Szczury, którym podawano l-tyrozynę, pod wpływem stresu przybrały mniej wagi, znacznie lepiej radziły tez sobie w testach labiryntowych i potrafiły pokonywać większe odległości.

3.    L-Tyrozyna zwiększa poziom dopaminy w mózgu

Suplementacja tyrozyną zwiększa poziom dopaminy w prążkowiu mózgu a także w pozakomórkowym płynie mózgu.

4.    L-Tyrozyna pomaga zwalczać stres

Tyrozyna jest prekursorem noradrenaliny, której poziom może ulec zmniejszeniu pod wpływem silnego stresu.

Badania na szczurach wykazały, że pod wpływem stresu poziom noradrenaliny spadał. Efektu tego nie doświadczyły jednak szczury, którym podawano l-tyrozynę. Tyrozyna zwiększała szybkość wytwarzania noradrenaliny w sytuacji stresowej.

Szczury, którym nie podawano l-tyrozyny wykazywały zmiany zachowań wynikające ze stresu.

5.    L-tyrozyna wpływa na ADHD

2 tygodnie przyjmowania tyrozyny przez osoby dorosłe z ADHD spowodowały, że u 8 na 12 z nich zaobserwowano poprawę. Po 6 tygodniach jednak wszyscy pacjenci uodpornili się na tyrozynę, co spowodowało, że poprawa uległa wstrzymaniu.

By poznać dokładny wpływ l-tyrozyny na ADHD należy przeprowadzić więcej badań naukowych.

Jedna z przyczyn ADHD jest zaburzenie metabolizmu neuroprzekaźników (5-10% przypadków). Możliwe, że tyrozyna ma korzystny wpływ na osoby z taka przyczyną ADHD.

6.    L-Tyrozyna na depresję

W niektórych badaniach klinicznych stwierdzono, że tyrozyna może pomóc w depresji u niektórych pacjentów.

Badanie przeprowadzone na 30-letniej kobiecie wykazały znaczną poprawę jej stanu po terapii tyrozynowej. Objawy depresji natychmiast powróciły, gdy tyrozynę zamieniono na placebo. Dalsze badania wykazały też poprawę u dwóch innych pacjentów z depresją.

Jednak większe próby kliniczne u 65 pacjentów nie potwierdziły, że tyrozyna może być stosowana jako lek przeciwdepresyjny.

Wynika to z faktu, że depresja zależy od wielu czynników, a nie tylko od braku dopaminy lub noradrenaliny. Tyrozyna jako lek przeciwdepresyjny mogłaby być stosowana u pacjentów, u których depresja wynika z niskich poziomów dopaminy i noradrenaliny.

7.    L-Tyrozyna na siłowni

L-tyrozyna jest w szczególności polecana osobom uprawiającym sport i tym o zbyt niskim poziomie dopaminy w organizmie. Udowodniono, że potrafi ograniczyć zmęczenie fizyczne i psychiczne, które powstało wskutek intensywnego uprawiania sportu. Dzieje się to dlatego, że tyrozyna wpływa na utrzymanie dobrego stanu neurotransmiterów.

8.    L-Tyrozyna na chorobę Parkinsona

Dziewięć osób z choro0bą Parkinsona leczono tyrozyną i probenecydem. Zaobserwowano u nich wzrost poziomu kwasu homowaniliowego w płynie mózgowo-rdzeniowym. Kwas ten stanowi produkt metabolizmu dopaminy.

Jako iż choroba Parkinsona jest silnie związana z degeneracją neuronów uwalniających dopaminę, to zwiększony poziom kwasu homowaniliowego stanowi dobry sygnał, że tyrozyna nadaje się do leczenie choroby Parkinsona.

L-tyrozyna w kapsułkach
Kliknij i sprawdź ceny!

9.    L-Tyrozyna poprawia humor

Podczas poddawania pacjentów sytuacjom stresowym, np. zimno lub duża wysokość, pacjenci przyjmujący tyrozynę mieli lepszy nastrój od grupy kontrolnej.

Efekty uboczne l-tyrozyny:

  • Może powodować zmniejszenie energii – niektórzy użytkownicy tyrozyny zauważyli stały stan przemęczenia. Chociaż l-tyrozyna zwykle zwalcza stan zmęczenia, to u niektórych (rzadko) obserwuje się efekt odwrotny.
  • Suplementacja tyrozyną może powodować sztywność ramion i szyi. Niektóre osoby zażywające l-tyrozynę zauważyły sztywność ramion, karku i szyi.
  • Może prowadzić do wzrostu wagi. Jeden z użytkowników l-tyrozyny zauważył, że suplementacja tyrozyną doprowadziła u niego do zwiększenia wagi. Trzej inni recenzenci potwierdzili ten efekt uboczny.

Reakcja l-tyrozyny z innymi suplementami

Wielu użytkowników l-tyrozyny zauważyło poprawę jej działania podczas stosowania z innymi suplementami. Osoby z depresją zauważyły znaczną poprawę podczas stosowania tyrozyny z 5-HTP, suplementem tryptofanowym. Efekt ten nastąpił ze względu na to, że 5-HTP zwiększa poziom serotoniny w mózgu, podczas gdy tyrozyna zwiększa poziom dopaminy i noradrenaliny. Wszystkie te trzy mają związek z dobrym nastrojem.

Zostaw odpowiedź