Leucyna – jak działa, kiedy sięgnąć po jej suplementy i jak właściwie ją dawkować

Leucyna to związek chemiczny niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oznacza to, że organizm pozyskuje ją z zewnętrznych źródeł takich jak pokarm a następnie transportuje do osocza i albumin. Najczęstszym źródłem leucyny są produkty mleczne jak: jogurty czy mleko, ale również jaja czy rośliny strączkowe. Jednak czasem jest to za mało, zwłaszcza, gdy pragniemy szybko rozbudować masę mięśniową naszego organizmu. W takich sytuacjach przychodzi nam z pomocą odżywka z leucyną dostępna niemal w każdym sklepie z produktami dla sportowców.

Leucyna dla sportowca

Leucyna to substancja niezwykle ważna dla osób uprawiających sporty, niezależnie czy jest to sport wyczynowy, spokojny, hobbystyczny czy uprawiany profesjonalnie. Leucyna to jeden ze związków chemicznych zawartych w odżywkach BCAA, których zadaniem jest nie tylko odbudowanie uszkodzonych mięśni, ale również nabudowanie ich w odpowiedni sposób w dosyć krótkim czasie. Jest to również najskuteczniejsza forma odżywiania przy tak zwanym „robieniu masy”. Jednak ważne jest odpowiednie jej zastosowanie, w przeciwnym wypadku przedawkowanie leucyny może się skończyć źle dla naszego zdrowia.

5 zasad właściwej suplementacji leucyną
  1. Leucynę stosuj tylko według zasad właściwego dawkowania.

  2. Staraj się nie przekraczać normy leucyny na dzień czyli 15gram na dobę

  3. Leucynę stosuj wraz z odżywką BCAA aby jej stosowanie było skuteczne

  4. Dziel dzienną dawkę leucyny najlepiej na 2 do 3 porcji

  5. Dostarczaj właściwych ilości białka niezbędnych do prawidłowego działania leucyny co wzmocni efekt suplementacji

Właściwości leucyny

Główną właściwością leucyny jest to, że działa ona antykatabolicznie, to znaczy nie dopuszcza ona do rozpadu tkanki mięśniowej, a konkretniej przerywania włókien mięśni podczas ostrego treningu na masę, ale także w sytuacjach, gdy organizm spala co może aby dostarczyć energii podczas odchudzania i treningu redukcyjnego.

Leucyna hamuje kortyzol

Jednak nie jest to jedyna pozytywna właściwość leucyny. Po dostarczeniu jej do organizmu zaczyna ona działać w sposób hamujący hormon stresu czyli kortyzol, a co za tym idzie trudniej nas wyprowadzić z równowagi czy zestresować. Ma to swoje pozytywne skutki widoczne również podczas treningu, ponieważ żaden z cennych mikroelementów jak potas nie jest wypłukiwany przez ów niewygodny hormon. A co za tym idzie trening jest bardziej efektywny, zadowalający i mniej stresujący!

Leucyna jako składnik budowania masy

Jak już było wspomniane leucyna idealnie sprawdza się przy treningu na tak zwaną masę. Dzieje się tak dlatego, że podczas spoczynku kiedy jest jej wystarczająco dużo wraz z innymi niezbędnymi składnikami z grupy składników BCAA powoduje szybszy przyrost tkanki mięśniowej jeżeli ilość białka w organizmie jest do tego wystarczająca. Z kolei podczas treningu włókna mięśniowe nie zostają uszkodzone dzięki właściwemu odżywieniu ich i dobremu budulcowi, z których powstały podczas suplementacji.

Leucyna przy redukcji tkanki tłuszczowej i nie tylko

Leucyna może być również stosowana w odwrotnym treningu, to znaczy przy redukcji. Zarówno przy redukcji za pomocą treningu, ale również kiedy chcemy po prostu schudnąć. Kluczowym elementem chudnięcia wraz ze stosowaniem leucyny jest odpowiednia dieta, która musi być chociaż średnio białkowa, a najlepiej wysoko białkowa. Leucyna powoduje wtedy podniesienie temperatury tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie organizmowi jest łatwiej pozyskiwać energię z zmagazynowanego tłuszczu.

Uważaj! Nadmiar leucyny może być groźny dla Twojego zdrowia!

Zbyt duże dawki leucyny prowadzą do zmagazynowania jej w organizmie w za dużych ilościach, co może być niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. Jeżeli, któryś z podanych niżej objawów występuje dosyć często i nasila się wtedy należy odstawić odżywki z leucyną na jakiś czas!

  • Częste wzdęcia

  • Silne biegunki

  • Silne bóle brzucha

  • Zaburzenie pracy wątroby

  • Wymioty

  • Częste uczucie zmęczenia połączone z bezsennością

Scitec Leucine Leucyna BCAA 100caps

Kliknij i sprawdź ceny!

Jak właściwie dawkować leucynę

Aby nie dopuścić do przedawkowania leucyny należy poznać odpowiednie jej dawkowanie. Nie jest ono specjalnie skomplikowane, jednak ważne jest, aby przestrzegać go i nie przekraczać zalecanych norm. Również w sytuacji kiedy mamy niedobór nie należy podwyższać dawki, po regularnym przyjmowaniu odżywek z leucyną poziom wyrówna się do prawidłowego. Leucynę podaje się różnie w zależności od tego jakiej płci jesteśmy oraz jaki stopień aktywności fizycznej uprawiamy. Tak według tych zasad powinno się dawkować leucynę w poniżej rozpisany sposób:

Mężczyźni o wadze pomiędzy 70 a 100kg

  • przy treningu intensywnym – od 5 do 7 razy w tygodniu – 8-10 gram na dobę

  • przy średnio intensywnym treningu – od 2 do 4 razy w tygodniu – 4-6 gram na dobę

  • przy treningu redukcyjnym – 8-10 gram na dobę

    Kobiety

  • przy treningu intensywnym – od 5 do 7 razy w tygodniu – 5-6 gram na dobę

  • przy średnio intensywnym treningu – od 2 do 4 razy w tygodniu – 3-5 gram na dobę

  • przy treningu redukcyjnym – 3-5 gram na dobę

Kiedy i jak przyjmować leucynę

Leucynę należy przyjmować przede wszystkim wraz z innymi składnikami odżywki BCAA, węglowodanami oraz glutaminą. Jeżeli któryś ze składników będzie regularnie pomijany podczas suplementacji to leucyna nie będzie w stanie działać w naszym organizmie. Dzieje się tak dlatgo, że pozostałe składniki są budulcami mięśni, które konieczne są leucynie „do pracy”. Co więcej leucynę najlepiej rozkładać na dwie lub trzy porcje w ciągu doby, rano na czczo przed posiłkiem oraz w okolicy treningu.

5 sposobów na dostarczenie leucyny do organizmu
  • częste spożywanie produktów mlecznych jak jogurty

  • spożywanie jaj

  • spożywanie nasion strączkowych

  • stosowanie suplementów białkowych wzbogaconych w leucynę

  • stosowanie suplementów z leucyną

Czym się charakteryzuje niedobór leucyny

Niedobór leucyny to bardzo rzadki stan, występuje on głównie w sytuacjach kiedy stosujemy głodówki lub po prostu w stanie zagłodzenia i stosowaniu niewłaściwej diety. W takich sytuacjach leucyna jest po prostu niedostarczana wraz z produktami spożywczymi, a organizm ludzki sam tego związku nie wytwarza. Jest to dosyć ciężki stan do osiągnięcia, ponieważ leucyna znajduje się nie tylko w większości produktów pochodzenia zwierzęcego jak jaja, mięso, sery czy mleko ale również w roślinach strączkowych.

Objawy niedoboru leucyny

  • zawroty głowy

  • słabość mięśni

  • obniżony próg bólu

  • bóle głowy

  • ogólne zmęczenie organizmu

  • obniżony nastrój

Zostaw odpowiedź