Łokieć tenisisty – od bólu do powrotu do sprawności
Odczuwasz kłujący ból łokcia i przedramienia promieniujący do nadgarstka? To może być łokieć tenisisty. Nie lekceważ problemu, gdyż dolegliwości nie ustąpią samoistnie. Jeśli w porę nie rozpoczniesz leczenia, uporczywe objawy tylko się nasilą, a powrót do sprawności wydłuży. Umów wizytę u ortopedy, który przeprowadzi diagnostykę i dobierze najlepszą formę leczenia. Łokieć tenisisty to entezopatia mięśni prostowników nadgarstka, innymi słowy – zmiany przeciążeniowe przyczepów ścięgien do kości. Powstają one na skutek mikrourazów, które z biegiem czasu się na siebie nakładają. Nazwa „łokieć tenisisty” może sugerować, że to przypadłość dotycząca wyłącznie tenisistów. W praktyce cierpią na nią nie tylko miłośnicy gry w tenisa – także osoby uprawiające inne sporty, jak również pracownicy fizyczni.
Łokieć tenisisty – rehabilitacja
Najlepsze na łokieć tenisisty są indywidualnie dobrane ćwiczenia. Fizjoterapeuta planuje terapię na podstawie przeprowadzonych testów funkcjonalnych. Pod uwagę bierze także stopień nasilenia dolegliwości bólowych.
Rehabilitacja łokcia tenisisty przebiega kilkuetapowo. Na początku należy skupić się na działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Gdy dolegliwości bólowe zostaną wyeliminowane, można zacząć stopniowo wracać do aktywności. Stosowane na łokieć tenisisty ćwiczenia mają przygotować pacjenta do powrotu do normalnego życia bez bólu.
Fizykoterapia na łokieć tenisisty
Na proces gojenia i regeneracji uszkodzonych tkanek dobrze wpływa także fizykoterapia. Zabiegi polecane w przypadku łokcia tenisisty to m.in. laseroterapia, ultradźwięki, pole magnetyczne, krioterapia i jonoforeza. W procesie leczenia wykorzystuje się także masaże. Zabiegi z zakresu fizykoterapii można stosować równocześnie z rehabilitacją. Plan leczenia powinien zostać jednak dobrany przez lekarza i skonsultowany z fizjoterapeutą.
Łokieć tenisisty – taping
Jedną z metod fizjoterapii znajdującą zastosowanie przy łokciu tenisisty jest taping, inaczej plastrowanie. Polega ona na oklejaniu wybranych partii ciała, w tym przypadku okolic łokcia, bawełnianymi taśmami kinezjologicznymi. Plastry te mają za zadanie przede wszystkim poprawić funkcjonowanie struktur mięśniowo-powięziowych, ale też złagodzić dolegliwości bólowe. By jednak przyniosły oczekiwany rezultat, muszą zostać umiejętnie naklejone przez osobę, która posiada w tym zakresie wiedzę i doświadczenie.
Orteza na łokieć tenisisty
Do wystąpienia łokcia tenisisty na ogół przyczynia się wykonywanie powtarzalnych czynności, które nadmiernie przeciążają mięśnie prostowników nadgarstka. Dlatego prawdopodobnie lekarz zaleci czasowe ograniczenie lub całkowite powstrzymanie się od wykonywania tych czynności. Dodatkowo może doradzić, by zaopatrzyć się w specjalny stabilizator na łokieć.
Orteza na łokieć tenisisty zapewni stabilność w stawie i zapobiegnie pogłębianiu się patologicznych zmian. Ponadto odciąży chory staw i skoryguje niewłaściwą pozycję ciała.
Warto jednak zaznaczyć, że opaska na łokieć tenisisty musi zostać odpowiednio dobrana, z uwzględnieniem indywidualnych uwarunkowań. Dlatego o pomoc w jej zakupie warto poprosić fizjoterapeutę lub pracownika sklepu z zaopatrzeniem ortopedycznym.
Łokieć tenisisty – leczenie domowe
Do objawowego leczenia łokcia tenisisty można zastosować preparaty przeciwbólowe przeznaczone do użytku zewnętrznego. W tej kategorii w aptece bez recepty kupić można przede wszystkim żele i maści. Osoby, którym zależy na łatwej aplikacji, mogą sięgnąć po preparat w spray’u, np. diky – dzięki zawartości olejku miętowego zapewnia chłodzący efekt. Przed zastosowaniem leczenia należy zapoznać się z treścią ulotki lub skonsultować z lekarzem albo farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu.