Miód faceliowy – król wszystkich miodów
Obecnie liczebność i rodzaje miodów zaburzają wybór konsumentów podczas zakupów. Jak wiadomo, każdy miód ma swój smak i indywidualny odcień. Warto jednak pamiętać, że nie każdy miód jest tak wartościowy, jak ten, który powstał z kwiatu facelii.
Co to jest facelia?
Roślina ta znana jest w Polsce pod innymi nazwami choćby: wiązanka wrotyczowa, wrotycz pospolity czy facelia koronkowa. Pochodzi z gatunku roślin ogórecznikowatych i charakteryzuje ją jednoroczność. Jej pierwsza uprawa rozpoczęła się w Kalifornii. Obecnie hoduje się ją w Europie jak i Australii.
Krótka charakterystyka rośliny
Facelia jest rośliną posiadającą wiele cech charakterystycznych. Zalicza się do nich:
- Wysokość, która sięga nawet jednego metra,
- Groźnym i ostrym wyglądem liści,
- Jasnoniebieskim lub jasnofioletowym odcieniem kwiatów,
- Każdy kwiat ma maksymalnie jeden centymetr wielkości,
- Ich okres kwitnięcia przypada na letnie miesiące,
- Najszybciej rośnie na glebach alkalicznych,
- Stosowana jest zarówno jako roślina okrywowa, jak i pasza dla pszczół,
- Swoją użyteczność znajduje również jako kwiat cięty o niezwykłych i atrakcyjnych kwiatach oraz mocnych łodygach.
Smak i aromat
Zarówno smak jak i aromat facelii jest przyjemny i delikatny dla podniebienia – nie bez przyczyny z nektaru wytwarzany jest miód. Charakteryzuje go jednak większy aromat, niż w przypadku miodu akacjowego. Ponadto, posiada on cytrusowy posmak. Jego krystalizacja przebiega szybko, a końcowa postać ma jasno – kremowy kolor. Miód jest uniwersalny, więc może być stosowany do różnych produktów i wyrobów. Poziom łagodności miodu pozwala na jego stosowanie do słodzenia wszelkich potraw.
Dlaczego facelia jest tak dobra ?
Facelia jest wymieniona jako jeden z 20 najlepszych kwiatów dla produkcji miodu. Na ten stan rzeczy mają wpływ 3 czynniki. Pierwszy z nich to okres obwitego i długiego kwitnięcia. To bardzo atrakcyjny czynnik dla pszczół miodnych, trzmieli i muchówek, a przecież te owady są cennymi zapylaczami. Facelia przyciąga także inne pożyteczne owady, np. osy.
Drugim czynnikiem jest zapewnienie dużej ilości nektaru. Facelia jest drugą rośliną, zaraz po akacji, która daje najwięcej nektaru. Zapewnia duże ilości nektaru, będąc drugą rośliną po akacji, która daje najwięcej nektaru. Pojedynczy kwiat może dać do 4,5 mg nektaru, przy stężeniu cukru 28% . 10 000 m² może wytwarzać od 300 do 1000 kg miodu facelii.
Po trzecie, facelia to słodki i kompletny kwiat dla pszczół miodnych, ponieważ zapewnia zarówno pyłki (dla białka – potrzebne do produkcji jaj), jak i nektar (dla węglowodanów – potrzebnych do energii). Dla ludzi jest to bardzo ważne, ponieważ dostarcza miodu w okresie , gdy inne kwiaty nie mogą wyrosnąć ze względu na złe warunki pogodowe.
Korzyści zdrowotne związane z miodem facelii
Przede wszystkim jest to miód, a każdy miód posiada najwyższe właściwości zdrowotne, ponieważ wytwarzany przez pszczoły uwalnia enzymy. Każdy nektar pochodzący z dowolnego kwiatu w połączeniu z enzymami pszczół zamienia się w cenny miód dla zdrowia człowieka. Po drugie, nektar rośliny jest cenny, ponieważ roślina jest często używana jako esencja, samodzielnie lub w połączeniu.
Esencja facelii zastosowanie:
- może być bardzo pomocna w leczeniu problemów zatok i bólów głowy,a także uzależnienia od narkotyków,
- może być stosowana przez osoby pozbawione pewności siebie, dla osób, które uważają, że muszą stale szukać aprobaty innych osób,
- może być pomocne polepszenia funkcji wzroku, słuchu i węchu,
- działa uśmierzająco na bóle głowy i zapalenie zatok (czytaj więcej),
- znajduje swoje pozytywne oddziaływanie w leczeniu brodawki i opryszczki.
Miód facelia i jego działanie lecznicze
Korzyści zdrowotnych związanych z miodem facelii jest wiele. Jednak te najważniejsze przedstawiają się następująco:
- Jak każdy miód działa dezynfekująco i odżywczo,
- Pomaga w leczeniu oparzeń,
- Wzmacnia odporność organizmu,
- Pomaga utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu,
- Idealny diuretyk, który pomaga usuwać nadmiar wody w organizmie,
- Działa estrogenowo, ponieważ pomaga w wiązaniu wapnia w kościach,
- Oddziałuje silnie odmładzająco na kobiecą cerę,
Ponadto, jak każdy inny miód posiada działanie: przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwalergiczne, wykrztuśne, uspakajające, przeciwskurczowe, wzmacniające diurezę i eliminuje toksyny, zwiększa zdolność obronną organizmu, ma korzystne działanie na mięsień sercowy i krążenie wieńcowe, odżywia i wzmacnia komórki nerwowe, poprawia jakość snu, wzmacnia i reguluje układ hormonalny, zwalcza zaparcia i gnijące zjawiska w jelitach, zwiększa wzrost rezerw glikogenu w wątrobie oraz ułatwia trawienie białek i tłuszczów.
Podsumowanie właściwości leczniczych
Miód z facelii doskonale sprawdza się podczas grypy, przeziębienia lub tymczasowego osłabienia organizmu. W niektórych przypadkach pomaga zapobiec rozwojowi stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Swoje zastosowanie odnajduje również u osób, które są aktywnie fizycznie, nie tylko uprawiając sport, ale również pracując. Miód faceliowy dobrze działa na prace mózgu, zwłaszcza przy wzmożonym wysiłku intelektualnym. Korzystnie wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego tj.: wrzody, nieżyt żołądka czy też problemy z trzustką. Podobnie, jak w przypadku innych gatunków miodu, pomaga w leczeniu chorób układu krążenia i w astmie oskrzelowej.
Czytaj także: Miód faceliowy – właściwości zdrowotne i kosmetyczne; proste przepisy na maseczki