Wszystko co musisz wiedzieć o DAA – właściwości, korzyści, przeciwskazania

Kwas D-asparaginowy (DAA) jest enancjomerem kwasu L-asparaginowego, który jest jednym z 26 aminokwasów tworzących białka. DAA znajduje się w organizmie człowieka i w różnych produktach spożywczych, natomiast w znacznie mniejszych ilościach niż LAA. DAA odgrywa istotną rolę w neuroendokrynnym systemie kręgów, zwłaszcza w odniesieniu od produkcji męskich hormonów płciowych i czynników wzrostu.

W ostatnich latach DAA zyskał popularność wśród osób uprawiających sport, które chcą poprawić swoje osiągi. DAA może podnieść endogenną produkcję hormonów takich jak testosteron, hormon wzrostu (GH) i insulinopodobny czynnik wzrostu 1 (IGF-1). Nie należy się jednak spodziewać, że ten suplement przyniesie podobne rezultaty co środki anaboliczne – steroidopodobne.

Nie oznacza to, że suplementacja DAA nie przyniesie żadnych korzyści. DAA może zwiększyć produkcję różnych hormonów anabolicznych, aczkolwiek do poziomu ograniczonego naszą fizjologią.

DAA – rola u mężczyzn

Głównym męskim hormonem płciowym wytwarzanym przez jądra jest testosteron. JEgoo produkcja jest kontrolowana przez skomplikowany system sprzężenia zwrotnego między podwzgórzem, przysadką mózgową, wątrobą i jądrami.

Wiele badań przeprowadzonych na zwierzętach wykazało, że DAA działa na podwzgórze i stymuluje wydzielanie GnRH i GHRH – co w ostateczności ma wpływ na produkcję testosteronu.

DAA może także stymulować wytwarzanie hormonów tarczycy, w szczególności T4 i T3.

Należy jednak pamiętać, że badania na zwierzętach nie zawsze wyjaśniają wpływ danego czynnika na organizm ludzki. Nadal jest niewiele badań dotyczących wpływu DAA na ludzi.

Wielu użytkowników DAA chwali sobie jego działanie. Będzie się ono jednak różniło w zależności od wieku, stanu endokrynologicznego, statusu treningu, diety itp.

Korzyści suplementacji DAA u mężczyzn

Artykuł ten opiera się w głównej mierze na opiniach użytkowników, badaniach na zwierzętach i przypuszczeniach. Jak wspomniano wcześniej, efekty suplementacji DAA będą różniły się w zależności od wielu czynników. Uważa się jednak, że:

  • DAA podnosi poziom fizjologiczny testosteronu, hormonu wzrostu i insulinopodobnego czynnika wzrostu 1. Wszystkie te trzy czynniki mają pozytywny wpływ na wyniki sportowe i sprawność seksualną.
  • Może działać na zwiększenie produkcji hormonu tarczycy (T4 i T3) poprzez produkcję nadtlenku wodoru z utleniania DAA. To w znaczny sposób zwiększy tempo metabolizmu.

Testosteron, GH i IGF-1 mają wpływ na przyspieszenie czasu regeneracji po wyczerpującym treningu. Wpływają też na odporność, przyspieszenie wzrostu mięśni, zwiększenie zdolności do pracy, zwiększenie libido, maja też wiele innych pozytywnych czynników dla aktywnej sportowo osoby.

DAA – skutki uboczne

Zaletą DAA jest to, że stanowi naturalną drogę do zwiększenia endogennej produkcji hormonów omawianych w niniejszym artykule. Oznacza to, że unika się stosowania potencjalnie szkodliwych związków farmaceutycznych, takich jak steroidy anaboliczne czy prohormony. Mogą one znacznie wpływać na układ endokrynologiczny, gdy zażywane są w dużych dawkach i przez nadmierny czas.

Mimo tego DAA może powodować pewne skutki uboczne, głównie ze względu na to, że podnosi poziom wyżej wymienionych hormonów i innych metabolitów:

  • Zwiększone stężenie dihydrotestosteronu (DHT, które może powodować wypadanie włosów i trądzik. .
  • Wzrost poziomu estrogenu (ze względu na aromatyzacje testosteronu), który może powodować wzdęcia, ginekomastię, problemy z prostatą i hamuje libido. Należy jednak zauważyć, że skutki uboczne występują rzadko i zwykle gdy przekroczymy zalecane dawki zażywania DAA.

DAA w kapsułkach
Kliknij i sprawdź ceny!

DAA – kto powinien rozważyć zażywanie?

  • Mężczyzna, powyżej 21 roku życia i ma niski poziom naturalnego testosteronu.
  • Poszukujący naturalnej drogi do zwiększenia endogennego wytwarzania hormonu anabolicznego.
  • Osoby o niskim libido, czujące, że trudno im przychodzi regeneracja po treningu.

UWAGA: Ważne jest by poziom testosteronu był regularnie kontrolowany przez licencjonowanego lekarza przed i przez cały czas suplementacji DAA.

DAA – przeciwskazania. Kto nie powinien zażywać DAA?

  • Kobiety (głównie przez brak wyczerpujących badań dotyczących wpywu DAA na kobiety).
  • Osoby poniżej 21 roku życia.
  • Osoby o zbyt wysokim poziomie testosteronu (hipogonadyzm).
  • Podwyższony poziom DHT i/lub estrogenu.
  • Osoby z nadczynnością tarczycy – DAA mógłby zaostrzyć problem.

DAA – jak przyjmować?

  • DAA najlepiej przyjmować w cyklu mieszanym. 2-3 tygodnie przyjmowania a następnie 1-2 tygodni odstawienia. Powtarzanie takich cykli.
  • Przyjmuj DAA codziennie, rozpuszczony w płynie (Jeśli jest w formie proszku) – z lub bez jedzenia.
  • Podziel swoje dawki na poranne i wieczorne (jeśli zażywasz więcej niż 5g DAA dziennie)

DAA – rekomendowana dawka

  • Zacznij od dolnej dawki 3g na dzień, ustal swoją tolerancję i stopniowo zwiększaj dawkę DAA.
  • Sugeruje się, że maksymalna dzienna dawka DAA nie powinna przekroczyć 20 gram.
  • Większość ludzi zauważy dobre efekty po spożywaniu już 5-10g dziennie.

DAA – pytania i odpowiedzi

P: Mam poniżej 21 lat, lecz zbyt niski poziom testosteronu. Czy mogę zażywać DAA?

O: Przed rozpoczęciem suplementacji DAA należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym (i być może endrokrynologiem) w celu ustalenia ewentualnych problemów natury hormonalnej.

P: Czy powinienem zażywać inhibitor aromatazy podczas suplementacji DAA?

O: IA nie jest niezbędny, aczkolwiek gdy spodziewasz się efektów ubocznych w postaci zwiększonej produkcji estrogenu to powinieneś rozważyć zakończenie suplementacji DAA lub włączenie do niej inhibitora aromatazy.

P: Czy DAA zatrzyma naturalną produkcję hormonów w moim organizmie?

O: Nie, DAA działa w sposób promujący naturalną produkcję hormonów w naszym ciele – a nie przez sztuczne zawyżanie ich poziomów.

Zostaw odpowiedź