Wszystko co musisz wiedzieć na pierwsze zajęcia jazdy konnej
Jest kilka dyscyplin sportowych kojarzących się nam nieodmiennie z wyższymi sferami, splendorem i przepychem. To najczęściej golf, tenis i jazda konna. Trzeba przyznać, że lekcje jazdy konnej są niesamowitym przeżyciem i bardzo ekscytującym doświadczeniem. Jeśli lubisz kontakt ze zwierzętami, a ponad to zależy Ci na absorbującej wymagającej dyscyplinie sportowej- musisz koniecznie spróbować jazdy konnej. Pamiętaj jednak, że Twoja postawa i Twoje zachowanie ma kluczowy wpływ na przebieg zajęć. Jeśli chcesz wiedzieć jak przygotować się do zajęć z jazdy konnej oraz jak przetrwać pierwszy raz w siodle- poniżej prezentujemy kilka pożytecznych wskazówek. Zobaczysz- zastosujesz się do nich i wszystko pójdzie jak z płatka! Miłej lektury!
Odpowiedni ubiór do jazdy konnej
Odpowiedni strój jest bardzo ważny w każdej dyscyplinie sportu. W przypadku jazdy konnej nasza garderoba nie tylko poprawia komfort jazdy, ale też znacznie wpływa na nasze bezpieczeństwo.
Kask
Oczywiście najważniejsza jest ochrona głowy- kask. Jeśli Twoje zajęcia z jazdy konnej będą odbywać się w profesjonalnej szkole jazdy prawdopodobnie będziesz miał wybór kasków w różnych rozmiarach. Dobrze dopasowany kask, po zapięciu, powinien przylegać do brody, jednak pod żadnym pozorem nie powinien uciskać.
Buty
Równie ważne są dobre buty o 2-3 centymetrowych obcasach. Buty na płaskiej podeszwie, niestety mogą przeszkadzać w jeździe. Niewielki obcas zapobiega ześlizgiwaniu się naszej stopy ze strzemion. Lepiej też wybrać dłuższe buty– takie mniej więcej do kolan, dzięki temu nie będziemy ocierać nóg o pasek do którego przymocowane jest strzemię.
Spodnie
Jeśli myślisz o jeździe konnej na poważnie, powinieneś kupić bryczesy. Odpowiednie spodnie znacznie poprawią komfort jazdy. Jeżdżąc w jeansach możesz ześlizgiwać się z siodła, a szwy będą niemiłosiernie uwierać! Jednak bryczesy to już sprawa drugorzędna. Kask i buty gwarantują nam bezpieczeństwo, oraz stabilność w siodle.
Na koń!
Pamiętaj, że koń to nie samochód. Niby można go uznać za środek transportu, ale to przede wszystkim zwierzę. Istota myśląca i czująca. Należy nawiązać z koniem relację, więź, aby jazda była przyjemna dla jednej i drugiej strony. Budowanie takiej zażyłości z koniem przypomina proces budowania relacji z ludźmi. Najważniejsza jest Twoja postawa. Powinieneś podejść do konia pewnie ale spokojnie, bez cienia strachu. Twoje opanowanie i zaufanie sprawi, że koń odpowie Ci tym samym.
Krok po kroku
Metoda małych kroczków też jest tu wskazana. Dotknij swojego wierzchowca- połóż mu dłoń na pysku, pozwól żeby zapoznał się z Twoim zapachem. Możesz delikatnie głaskać go po chrapach lub po szyi. Jeżeli czujesz się niepewnie, staraj się tego nie okazywać. Ciesz się terapeutycznym kontaktem ze zwierzęciem i pięknem świata wokół.
Czego nie robić?
Postaraj się nie dreptać wokół konia. Chodzenie tam i z powrotem może zirytować naszego rumaka. Patrząc z anatomicznego punktu widzenia konie mają oczy umieszczone po bokach głowy. Oznacza to że mają dwa martwe punkty i nigdy nie powinieneś się w nich znajdować. Do konia nie można podchodzić prostopadle od przodu i od tyłu. Nie zdziw się jeżeli spłoszysz w ten sposób konika, a on Cię w rewanżu kopnie.
Jeżeli chcesz tego uniknąć, nie chcesz niemiło zaskoczyć swojego wierzchowca, staraj się podchodzić do niego z boki. Stawaj mniej więcej na wysokości jego przednich kończyn- z tego miejsca najłatwiej wsiada się na konia. Pocztujący jeździec może skorzystać z pomocy lub ze stołeczka, który umożliwi spokojne wejście „w siodło”. Dzięki małemu stołeczkowi odciążamy konia przed niespodziewanym ciężarem, a ponadto minimalizujemy szanse na to że nie uda nam się wsiąść i będziemy powodem śmiechów.
Prawidłowa pozycja
Utrzymanie prawidłowej pozycji ciała pomaga osobie jeżdżącej utrzymać równowagę oraz zdecydowanie ułatwia utrzymanie się w siodle. Na początku to bardzo trudne, jednak z czasem nabierzesz wprawy i wyda Ci się to wręcz naturalne- o czym mowa? O harmonii ze zwierzęciem, z jego ruchami. Dobry jeździec „czuje” swojego konia. Równowaga jest tu niezbędna. Złe ułożenie ciała jeźdźca wpływa negatywnie na naturalne ruchy konia. To z kolei zwiększa ból mięśni tak nasz jak i wierzchowca.
Największy wybór garderoby jeździeckiej
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!
Ułożenie ciała w siodle
Przybranie właściwej pozycji wymaga przedłużenia tułowia o miednice oraz angażuje wszystkie mięśnie brzucha. Staraj się siedzieć prosto. Kręgosłup w jednej, prostej linii. Zachowaj możliwie naturalna pozycję- nie wychylaj się ani w przód, ani w tył. Glowa jest naturalnym p4zedłużeniem kręgosłupa- ją również trzymaj prosto i patrz w kierunku jazdy. Czasami mówi się, żeby patrzeć „między uszami konia”. Prosta postawa jest bardzo ważna, ponieważ skręcając nawet samą głowę (co dopiero tułów!), spinamy mięśnie z jednej bądź drugiej strony ciała. Koń wyczuwa to. Wybijamy go w ten sposób z rytmu lub niechcący skręcamy naszym rumakiem zmieniając kierunek. Kolejnym ważnym elementem jest utrzymanie obu stóp w strzemionach. Dzięki nim utrzymujemy równowagę oraz pomagamy sobie sterować koniem. Nasze ramiona, biodra oraz kostki powinny tworzyć jedną, równiutką linię. Wtedy możemy powiedzieć, że utrzymujemy dobrą postawę. Zdecydowanie łatwiej będzie nam to osiągnąć jeżeli długość naszych strzemion będzie idealnie dopasowana do naszego wzrostu.
Jazda konna to nie tylko dyscyplina sportowa. Obcowanie z tymi cudownymi zwierzętami na łonie natury koi zmysły, odpręża i pozwala naładować się pozytywną energią. Rozpoczynając zajęcia z jeździectwa powinieneś mieć już jakieś wiadomości na te temat, wiedzieć czego się spodziewać, co można zrobić a co jest absolutnie zabronione. Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy artykuł choć trochę przygotował Cię na pierwsze zajęcia z jazdy konnej. Jesteśmy przekonani, że będzie to niezapomniana przygoda. Powodzenia!