Mydocalm Forte – charakterystyka, działanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne
Mydocalm Forte to popularny lek wpływający na ośrodkowy układ nerwowy. Skutecznie zmniejsza wzmożone napięcie mięśni szkieletowych, co jest wykorzystywane przy leczeniu między innymi spastyczności.
Substancją czynną leku jest tolperyzon – organiczny związek chemiczny otrzymywany syntetycznie. Substancja ta pod względem budowy chemicznej przypomina lidokainę, ma także podobne działanie. Zmniejsza bowiem pobudliwość neuronów, powoduje zahamowanie przekazywania impulsów nerwowych, a także zwiększa uwalnianie neuroprzekaźników. Istota działania tolperyzonu opiera się również na hamowaniu dróg polisynaptycznych układu limbicznego, podwzgórza, tworu siatkowatego i neuronów wstawkowych rdzenia kręgowego.
Tolperyzon wchłania się bardzo szybko z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga się po upływie 30-60 minut od momentu podania leku. Z organizmu usuwany jest głównie przez nerki.
Preparat dostępny jest w postaci kapsułek, wyłącznie na receptę. Każda tabletka zawiera 150 mg substancji czynnej.
Wskazania
Mydocalm Forte stosowany jest przede wszystkim do leczenia spastyczności mięśni poprzecznie prążkowanych szkieletowych i do minimalizowania bólów mięśniowych powstałych w przebiegu chorób neurologicznych bądź po wszelkich operacjach chirurgicznych. Preparat jest bardzo często wykorzystywany do objawowego leczenia spastyczności poudarowej u osób dorosłych.
Dodatkowo środek poszerza obwodowe naczynia krwionośne, co znacznie poprawia krążenie krwi w kończynach. Niektóre ze wskazań:
- stwardnienie rozsiane
- pourazowe schorzenia
- przykurcze mięśniowe, w tym spastyczność
- choroby rdzenia kręgowego
Dawkowanie
Mydocalm Forte dostępny jest w postaci tabletek powlekanych, dlatego należy podawać go doustnie. Bezpieczną, a jednocześnie skuteczną dawkę leku dobiera lekarz po zapoznaniu się z jednostką chorobową pacjenta, jego stanem zdrowia oraz bieżącymi potrzebami.
Standardowa dawka dla osoby dorosłej mieści się w granicy 150-450 mg na dobę, w 3 dawkach podzielonych.
Należy pamiętać, aby nie stosować leku po upływie terminu ważności. Przechowywać w suchym i chłodnym pomieszczeniu (zalecany przedział temperatur waha się w zakresie 15-25 stopni Celsjusza), z dala od dzieci. Pod żadnym pozorem nie zmieniać samodzielnie dawki zaleconej przez lekarza.
Środek powinien być przyjmowany po posiłku i obficie popity wodą.
Przeciwwskazania
Jak każdy lek dostępny w aptece, również Mydocalm Forte posiada szereg przeciwwskazań do stosowania. Należy się z nimi szczegółowo zapoznać oraz bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza. Każda ignorancja może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.
Do przeciwwskazań w przypadku tego preparatu należą:
- nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku
- podciśnienie krwi
- miastenia
- męczliwość mięśniowa
- ciąża, zwłaszcza I trymestr
- okres karmienia piersią
- zaburzenia funkcjonowania wątroby lub nerek
Jeśli u pacjenta występuje którakolwiek z wyżej wymienionych dolegliwości konieczna jest rezygnacja z zażywania preparatu, nawet jeśli występują wskazania do wykonania tej czynności.
Stosowanie leku jest całkowicie zabronione w I trymestrze ciąży, natomiast w II bądź III trymestrze może być zażyty wyłącznie w przypadku konieczności. Należy rozważyć, czy możliwe korzyści tej decyzji będą przeważały nad możliwymi skutkami ubocznymi (w tym szkodliwy wpływ na płód).
Leku nie powinny stosować osoby z nietolerancją galaktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem laktozy, ponieważ preparat zawiera w składzie laktozę.
Ze względu na fakt, iż środek może powodować bóle i zawroty głowy, a także osłabienie mięśni, konieczna jest czasowa rezygnacja z prowadzenia pojazdów mechanicznych lub obsługi maszyn. Zdolności psychomotoryczne często zostają zakłócone, co w przypadku prowadzenia samochodu może okazać się bardzo niebezpieczne.
Środki ostrożności
Niektóre choroby są wskazaniem do całkowitej modyfikacji zalecanej dawki lub do rezygnacji z leku. W celu ustalenia takiej konieczności należy opowiedzieć lekarzowi o wszystkich dolegliwościach, aby mógł stwierdzić czy istnieje taka konieczność. Niekiedy konieczne jest wykonywania badań kontrolnych, w tym morfologię krwi czy monitorowanie czynności wątroby lub nerek.
W przypadku pojawienia się objawów ostrzegawczych, takich jak zaczerwienienie skóry, świąd, wysypka, pokrzywka, tachykardia czy nudność, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.
Szczególną ostrożność powinny zachować osoby nadwrażliwe na jakiekolwiek inne leki lub cierpiące na różnego rodzaju alergie – zwłaszcza kobiety. Osoby uczulone na lidokainę powinny skonsultować się z lekarzem, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia nadwrażliwości krzyżowej.
Nie ma konkretnych badań dowodzących, że stosowanie preparatu u dzieci i młodzieży jest skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne. Właśnie dlatego – jeśli istnieje tylko możliwość – należy zrezygnować z podawania leku młodszym pacjentom, a jeśli wystąpi już taka konieczność, należy regularnie monitorować ich stan zdrowia.
Szczególną ostrożność powinny zachować również kobiety karmiące piersią. Nie udowodniono, iż substancja czynna przenika do mleka matki, ze względów bezpieczeństwa warto jednak profilaktycznie zrezygnować ze stosowania leku.
Interakcje z innymi lekami
Mydocalm Forte może spowodować nasilenie działania kwasu niflumowego.
W przypadku jednoczesnego stosowania wraz z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lub lekami zwiotczającymi mięśnie lub działającymi na ośrodkowy układ nerwowy zalecana jest modyfikacja dawki, a konkretnie jej znaczne zmniejszenie.
Skutki uboczne
Preparat może wywołać liczne objawy niepożądane, do których zalicza się:
- wymioty, biegunka, suchość w ustach, nudności, niestrawność, dyskomfort w jamie brzusznej, wzdęcia, zaparcia, bóle nadbrzusza
- świąd, alergiczne zapalenie skóry, nadmierna potliwość
- zwiększenie częstotliwości rytmu serca
- zaczerwienienie twarzy, krwawienie z nosa
- duszność, przyspieszenie oddechu
- zaburzenia snu, bezsenność, senność, osłabienie, zmęczenie
- spadek ciśnienia tętniczego krwi
- brak łaknienia
- osłabienie mięśniowe, bóle mięśniowe, bóle kończyn
- zawroty głowy, szum w uszach
- kołotanie serca
- depresja
- napady padaczki
- zmniejszona reakcja na bodźce
- zaburzenia widzenia
- białkomocz, zaburzenia oddawania moczu
- uczucie gorąca
- zmniejszona liczba trombocytów, a podwyższona liczba leukocytów
Bardzo rzadko spotkać można również niedokrwistość, powiększenie węzłów chłonnych, dyskomfort w klatce piersiowej, zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi, wzmożone pragnienie, osteopenię oraz zmniejszenie częstotliwości rytmu serca. Bardzo rzadko reakcje nadwrażliwości mogą przeobrazić się w ciężkie reakcje nadwrażliwości, a tym samym mogą powodować wstrząs anafilaktyczny.