Jaki najlepszy pulsometr do biegania kupić?
Jeśli rozpocząłeś swoją przygodę z bieganiem i stopniowo wdrażasz się w tajniki treningu, z pewnością nie ominie cię temat wyboru pierwszego pulsometru. Asortyment jest ogromny, a twoja wiedza ograniczona? Nic straconego! Pomogę ci odpowiedzieć na pytanie Jaki najlepszy pulsometr do biegania kupić i dlaczego przyda ci się on na każdym kroku. Aby nieco przybliżyć ci możliwości dobrego pulsometru przygotowałem także test wybranego przeze mnie modelu.
Jak biegać z pulsometrem?
Od prostych po wypełnione funkcjami, w typie zegarka czy opaski połączonej ze smartfonem – jaki model będzie najlepszy dla osób rozpoczynających uprawianie sportu? Wszystko zależy od twoich oczekiwań. Najważniejszą funkcją pulsometru jest pomiar tętna kluczowego przy wykonywaniu jakiejkolwiek aktywności. Nie mamy tu na myśli kontrolowania naszego ciała, ale świadome interpretowanie wartości wyświetlanych na urządzeniu. Błędem osób początkujących jest kupno prostego i taniego pulsometru, który co prawda pokazuje tempo, ale nie oferuje nam nic więcej. A trzeba nam wiedzieć, że to właśnie amatorom przyda się dostosowanie urządzenia do własnych potrzeb tak, by mogli w jasny sposób odczytać niezbędne informacje. Nie przywiązuj znacznej wagi do liczb, ale porównuj je w dłuższej perspektywie. W ten sposób dowiesz się o spadkach i wzrostach formy.
Kto potrzebuje pulsometru?
Te małe urządzenia jeszcze kilkanaście lat temu były zarezerwowane dla profesjonalnych biegaczy. Dziś każdy z nas może pozwolić sobie na jego zakup w granicach kilkudziesięciu złotych. Dla kogo potrzebny jest pulsometr? Dla osób, które chcą:
- rejestrować tętno
- pilnować zakresów
- analizować treningi
- świadomie pracować nad formą
To czy jesteś początkujący czy zaawansowany ma tu drugorzędne znaczenie. Najważniejsze jest umiejętne wykorzystywanie proponowanych przez danego producenta funkcji. Podstawowe z nich to:
- pomiar tętna (w tym tętno maksymalne)
- czas treningu (i jego poszczególnych odcinków)
- licznik spalonych kalorii
Im droższy pulsometr, tym więcej możliwości personalizacji, np. indywidualne ustawienie zakresów tętna zgodnych z twoim wiekiem i płcią, wyznaczanie stref wysiłkowych, po których przekroczeniu uruchomi się alarm, obliczanie wydolności organizmu na podstawie danego biegu i możliwość porównywania go do poprzednio uzyskanych wartości, obliczanie dystansu i śladu na mapie dzięki nadajnikowi GPS, rejestrowanie wysokości itd. Pulsometr może być więc twoim personalnym trenerem i najlepszym wsparciem w biegu, ale do tego potrzebujesz nieco przygotowania teoretycznego.
Pulsometr do biegania – jaki wybrać?
Największym powodzeniem cieszą się urządzenia znanych firm: Timex, Tomtom, Garmin i Polar. Ich funkcje są zazwyczaj podobne, a największe różnice występują w dokładności pomiarów oraz stylistyce. Jaki spośród nich wybierzemy jest już kwestią indywidualnych upodobań. Tani pulsometr może sprawiać nieco problemu w codziennym użytkowaniu. Pierwsze mankamenty zauważymy w jakości wykonania (rysujące się szkło, obcierający materiał, przemakalność itd.). Kolejne problemy zaważające na ocenie to brak kodowania sygnału (kodowanie pozwala na ignorowanie urządzeń osób biegnących obok nas), co będzie wpływało na miarodajność pokazywanych wyników. Także mniejsza możliwość analizy treningu po przebiegnięciu trasy nam tego nie ułatwi. Droższe pulsometry możemy podłączyć do komputera i tam sprawdzać oraz porównywać wyniki z poszczególnych dni, tygodni i miesięcy.
Pulsometry kosztujące w granicach 200 zł mogą pochwalić się lepszą jakością wykonania, nowoczesnymi rozwiązaniami i możliwością rozbudowy. Kodowanie sygnału mamy w standardzie, podobnie jak możliwość połączenia z komputerem i opracowanie wyników w programie, który u wymienionych wcześniej producentów jest udostępniony za darmo. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż przeglądanie danych na małym ekranie bezpośrednio w pulsometrze. Pulsometr bluetooth i pulsometr do endomondo posiadają także możliwość dzielenia się swoimi trasami ze znajomymi za pośrednictwem mediów społecznościowych. Funkcje takiego pulsometra możemy później poszerzyć o czujnik rowerowy, krokomierz, połączyć z wagą, ciśnieniomierzem etc. jeśli planujesz dłuższą przygodę z bieganiem czy jazdą na rowerze zainwestuj w pulsometr dobrej marki, który posłuży ci wiele lat, a jego odkrywanie będzie sprawiało więcej satysfakcji.
Opaska do pomiaru tętna
Kliknij i znajdź najniższe ceny!
Ja wybrałem pulsometr Sigma Topline Pc 15.11, który jest tani, a przy tym prosty w użytkowaniu, estetyczny i całkiem solidnie wykonany. Co prawda nie skorzystamy w nim z wielu opcji, ale zdecydowanie wystarczy dla osoby biegającej w określonych strefach treningu. Możemy uzyskać informacje o maksymalnym i średnim pulsie na podstawie własnej strefy. Podsumowując pulsometr jest dobry do ćwiczenia na siłowni lub biegów, ale uwaga, bo lubi się wieszać przy niskich temperaturach. Nie podłączymy go także z komputerem, dlatego sprzęt polecam amatorom, którzy chcą pobawić się z prostym urządzeniem, a dopiero później zdecydować na coś z górnej półki. A trzeba przyznać, że z tym może być problem, bo te małe urządzenia potrafią kosztować w granicy nawet 1000 złotych.
Jaki najlepszy pulsometr do biegania kupić? A może postawić na opaskę mierzącą tempo, która połączy się z naszym smartfonem? To stosunkowo tani a przy tym funkcjonalny wybór, o ile posiadamy model telefonu odpowiedniego producenta. Jeśli nie, zakup stanie się zupełnie nieopłacalny. Kolejna kwestia to potrzeba późniejszego biegania z telefonem, ale kto z nas biega dziś bez słuchawek na uszach?