Nakrycie głowy na rower- czapka, opaska, kominiarka?
Jazda na rowerze jest bardzo popularna. Nie tylko dlatego, że pozwala nam spalić zbędne kalorie, ale również ponieważ to rewelacyjny środek transportu. Chronimy środowisko, unikamy stresu stania w korkach, a na dodatek zrzucamy nadprogramowe kilogramy i wspomagamy produkcje endorfin! I to wszystko jednocześnie. Nic więc dziwnego, że rowerzystów na naszych drogach przybywa. Tam gdzie jest popyt, rośnie tez podaż- rynek dosłownie zalewany jest sprzętem i akcesoriami dedykowanymi kolarzom. Dziś na warsztat bierzemy nakrycia głowy. Czepek, opaska czy kominiarka- co najlepiej sprawdzi się na głowie kolarza?
Nakrycie głowy zależy od…
Oczywiście, to co założymy na głowę zależy w dużym stopniu od panującej na zewnątrz temperatury oraz od naszej strefy komfortu cieplnego. Tak na prawdę mówiąc, to każdy rowerzysta jeżdżący przez większą część roku powinien mieć wszystkie wymienione w naszym artykule pozycje. Malo tego, czasami warto mieć po dwie wersje danego nakrycia głowy- cieńszą i grubszą. Poniżej przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych nakryć głowy dla rowerzystów- jeśli dopiero zaczynasz swoja przygodę z rowerem, warto żebyś zapoznała się z różnymi opcjami jakie są dostępne w sklepach.
Cienka czapka z siatki- „czepek”
Sami do końca nie wiemy jak to nazwać. Nie jest to do końca czapka, ale nie jest to też czepek. Na potrzeby artykułu zdecydowaliśmy się na nazwę „cienka czapka treningowa”. Jeżeli strzyżesz się bardzo krótko lub na „zero”, to ta czapka zapewni Ci komfort podczas jazdy tylko przy lekkim spadku temperatury. Można powiedzieć, że zastąpi Ci w pewien sposób włosy. Cienka czapka treningowa bardzo dobrze odprowadza wilgoć . Świetnie sprawdzi się założona pod kask- nie będzie przeszkadzać ani uwierać z racji swojej niewielkiej grubości.
Buff na rower
Buffy na rower są bardzo fajnym, wielofunkcyjnym rozwiązaniem. Dostępne są w różnych grubościach, więc rewelacyjnie sprawdzą się zarówno jako ochrona przed promieniami słonecznymi, jak i przed zimnem. Niezależnie od grubości, każdy buff bardzo dobrze odprowadza wilgoć. Na początku wspomniana została ich wielofunkcyjność, możemy używać ich jako opasek, kominów czy czapek. Buffy różnią się ceną zależnie od marki producenta oraz wykorzystanych materiałów- mogą kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
Opaska na głowę
Opaska na głowę jest raczej kobiecym atrybutem w tym zestawieniu. Opaski dostępne są w przeróżnych wzorach i kolorach i stanowią ciekawe uzupełnienie ogólnego look’u rowerowego. Panowie raczej rzadziej decydują się na zakup opaski (chociaż na rynku znajdziemy tez męskie modele), ponieważ preferują w ostateczności odpowiednie złożenie buffa lub kominiarki i użycie ich jako opaski.
Według nas opaski na głowę są bardzo dobrym rozwiązaniem ponieważ zakrywają uszy, czoło oraz zatoki tym samym chroniąc je przed zimnem. Jednocześnie noszenie opaski pozwala na odprowadzenie ciepła przez sam czubek głowy. Od naszych indywidualnych upodobań zależy czy zdecydujemy się na zakup buffa, kominiarki czy tez opaski.
Kominiarka rowerowa
Gdy robi się nieco chłodniej wielu rowerzystów przerzuca się na kominiarki. Zaletą kominiarek jest ich uniwersalność- mnogość sposobów na jakie możemy je założyć. Kominiarki, oczywiście poza standardowym sposobem założenia, można używać jako opaski lub czapki. Jedyne co musimy zrobić to odpowiednio podwinąć ją do góry. Przede wszystkim, przy wyborze kominiarki, należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonana. Niektóre kominiarki, niestety słabo radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci i ciepła, inne sprawiają się z tym fantastycznie. Miłym dodatkiem jest cienka siatka na usta- to znacznie ułatwia oddychanie i poprawia ogólny komfort jazdy.
Największy wybór sportowych nakryć głowy
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!
Czapki rowerowe
Gdy temperatura jest już bardzo blisko zera lub słupek rtęci spadł poniżej tego poziomu, rower zakładamy czapkę. Dobrze jest wybrać czapkę z membraną. Takie nakrycie głowy znakomicie sprawdzi się w niskich temperaturach. Czasami jednak, zależnie od tolerancji ciepła, bywa, że w czapkach rowerowych przegrzewamy się. Wtedy warto mieć na zmianę coś cieńszego, jednak nie zbyt cienkiego, ponieważ możemy się łatwo przeziębić! Kupując czapkę rowerowa należy zwrócić uwagę na:
- Wodoodporność;
- Nieprzepuszczalność wiatru;
- „Oddychalność” materiału.
W Internecie z łatwością można znaleźć czapki kolarskie oraz czapki treningowe, które mogą sprawdzić się w roli nakrycia głowy kolarza.
Właściwy ubiór, zwłaszcza zimą, jest bardzo ważny dla każdej osoby trenującej na świeżym powietrzu. Odpowiednia ochrona ciała przed utratą ciepła pozwoli nam uniknąć dni spędzonych z gorączką i gripexem zamiast z rowerem i trasa przed nami. Kupno odpowiedniego nakrycia głowy nie jest bardzo kosztowne, za to pozwoli znacznie zwiększyć przyjemność jazdy w pochmurne jesienne i zimowe dni. Twoje zdrowie jest najważniejsze.